Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství Václava Havla. Je toho plný internet. Všichni vědí, co by si teď prezident myslel, co by řekl, eventuálně napsal. Dokonce, milí spoluobčané, z čeho by prý zvracel. Mno…

06.10.2016
Tajemství Václava Havla. Je toho plný internet. Všichni vědí, co by si teď prezident myslel, co by řekl, eventuálně napsal. Dokonce, milí spoluobčané, z čeho by prý zvracel. Mno…

Foto: ČT

Popisek: Václav Havel, ilustrační foto

KOMENTÁŘ Nedělám to často. Vlastně vůbec. Nechávám autory KrajskýchListů.cz, ať svobodně vyjadřují své názory, pokud tedy uvedou relevantní argumenty. Mám za to, že se to v globálu vyrovná – názor redakce tu tedy fakt nenajdete. Je totiž velmi pestrý. Tedy, velmi… Je nás čtyři a půl, takže přesně tolikrát v mnoha ohledech rozličný.

Prezidentu Zemanovi se obecně vyčítá leccos, nejvíce ale, že rozděluje společnost, místo aby ji jako správný prezident spojoval… Mám to trochu za podpásovku, co by měl přesně udělat, aby spojil tuto rozhádanou společnost? Nadstranicky nevyjadřovat své názory a státnicky zarputile mlčet? Inu, to Miloš Zeman dělat nebude, on přímo s gustem říká věci, o nichž ví, že budou přijímány kontroverzně. V čemž tedy fakt není sám. Opravte mne, zda se mýlím, ale česká intelektuální elita má podle mne stejné hobby. Ať už jde o názor na aktuální film či imigrační otázku, naši intelektuálové většinou hledají nový, neotřelý a tudíž z podstaty kontroverzní pohled na věc… Že by tedy měl národ přesně toho prezidenta, kterého si zaslouží?

Recept svobodných zednářů

Žádné obavy, k Václavu Havlovi se dostanu, jen trochu oklikou... Od legendárních Svatoplukových prutů se můžeme shodnout na jedné věci: Češi jsou děsně hádaví. Nic jim neudělá větší radost, než někoho vyloučit – z KSČ, Pionýra, ´slušné společnosti´, nás, kluků a holek, co spolu mluvíme… z důvodů názorových neshod. Ty bohatě postačí k nepřátelství až za hrob. A teď to tu máme. Národ se rozdělil; když pominu tak zvané diskuze na internetu, což není nic jiného než výměna urážek a vulgarit, každý ze svého okolí to asi zná. Jsou třaskavá témata, imigranti, Zeman, Babiš, EET, která neradno nanésti, skončí to děsnou hádanicí. Mimochodem, v naší partičce vzniklo nepsané pravidlo, že o politice se nemluví, takže jsme jako svobodní zednáři. Aspoň se neštěkáme.

Milí spoluobčané, už dost

Ono to není nic nového pod sluncem. Tak třeba… Pamatuji, když v angličtině vyšel poslední Harry Potter. Ihned se dala dohromady grupa překladatelů, která dávala knihu po kapitolách na internet. Již u kapitoly čtvrté se zhádali jak psi, takže nakonec to překládaly party tři. Teď je to ale nějak horší a myslím, že za tohle Miloš Zeman vážně nemůže. A předmětem vášnivých sporů se stal paradoxně i Václav Havel.

Na straně jedné figurka, zaprodanec Ameriky, autor ´humanitárního´ bombardování Srbska a bůh ví co ještě, pomalu ďábel rohatý. Na straně druhé světec se zlatem kolem hlavy. Václava Havla jsem potkala v životě dvakrát a vyměnili jsme si všeho všudy pozdrav. Takže si nebudu hrát na to, že vím, co by na to řekl, neřkuli co by si myslel. A zda by zvracel z písně Milí spoluobčané, jak píše JXD.

Čtěte také

Byla to jen otázka času… Na druhé straně barikády řádí podivuhodná Olivie Žižková, uznávané osobnosti Koller + Svěrák + Uhlíř ale už mají odpověď. Zvítězí nakonec nad dvouhlavou saní? 

Dvě věci jsou jisté. Václav Havel státnicky nemlčel a své názory otevřeně říkal. To zaprvé. Václav Havel lidi fakt spojoval. Takhle založil Chartu, kdy dal dohromady takřka nespojitelné -  bývalé komunisty, masarykovce, liberální intelektuály i vlasaté máničky. Jak se mu to podařilo? Kdyby na to existoval nějaký recept, mohli bychom si prvního porevolučního prezidenta naklonovat a hned by bylo dobře, že. A Václav Havel byl neobyčejně milý člověk. Včera ČT vysílala mj. i archivní Otázky Václava Moravce s panem prezidentem z roku 2006 – on nějak záhadně přiměl i tak uštěkaného arogantního moderátora k docela přátelskému vystupování.

A tak si myslím, že na současnou třaskavou situaci okolo VH 80 se dobře hodí citát z Havlovy hry Audience: To jsou paradoxy, pane Vaněk. A také si myslím, že by to bylo Václavu Havlovi tak nějak prostě a obyčejně líto. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na      

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace