Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Génius, nebo agent? Tvrdí, že první mega vyhrál v kasinu, propaguje mnohoženství, doma má muslimku a rád se stylizuje do pozice spasitele. Prý ale jen hraje roli, za kterou ho ze zámoří královsky platí. Kde je pravda?

07.10.2016
Génius, nebo agent? Tvrdí, že první mega vyhrál v kasinu, propaguje mnohoženství, doma má muslimku a rád se stylizuje do pozice spasitele. Prý ale jen hraje roli, za kterou ho ze zámoří královsky platí. Kde je pravda?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Karel Janeček - miliardář, který jakoby spadl z nebe

Miliardář Karel Janeček je bezesporu muž mnoha tváří. Geniální matematik, workoholik, vášnivý sportovec, parašutista, bojovník proti ‘zlojedům‘, filantrop, reformátor, vizionář... Také ale údajný agent USA, který ani náhodou nejedná sám za sebe, jak tvrdí. Kdo je tedy muž, který tu a tam rozčeří české politické či podnikatelské vody, aby zase načas zaplul do ústraní?

Jeho jméno nelze přehlédnout, a už vůbec ne ignorovat. Svými názory čas od času rozčeří hladinu občanské spokojenosti, ať už nekompromisním přístupem ke korupci a zneužívání mocenských pozic, či vztahem k ženám. I když se svou současnou manželkou, matematičkou tuniského původu, je prý navýsost šťastný. Čím žije, co ho těší a baví, co naopak nemá rád? Jak vyrůstal, čím se trápil, nad čím mávne rukou? Jaký zkrátka je tenhle Janeček v soukromí? V knize rozhovorů Tajemství Karla Janečka, kterou vydalo nakladatelství XYZ, se poměrně úspěšně pokouší vtáhnout čtenáře do svého barevného světa, přestože fotografie, které jeho slova provázejí, jsou zásadně černobílé. Jejich autorem je fotograf Martin Kabát a za textem stojí jeho otec, univerzitní profesor Jindřich Kabát.

Tajemství Karla Janečka

Vazby ze zámoří

Ze svého soukromí pouští na veřejnost pouze kapitoly, které se mu hodí, a nelze mu upřít, že svou image buduje opravdu promyšleně. Proč se kniha rozhovorů, v nichž působí na čtenáře velmi otevřeně a vstřícně, objevuje na knižním trhu právě nyní? Kdyby jeho jméno figurovalo na některé z kandidátních listin nadcházejících voleb, byla by to velmi účinná propagace – určitě působivější než Babišovy koblihy. Nic takového ale Janeček aktuálně nechystá, i když se proslýchá, že právě vydaná publikace má být startovním blokem pro mnohem účinnější velkou kampaň, s níž chce počátkem roku 2018 zaútočit na post nejvyšší – přímo na Pražský hrad. Koneckonců tato zpráva prolétla médii již na jaře 2014, od té doby je ale zase ticho po pěšině.

Co mají společného? USA

O promyšlenosti Janečkova knižního zviditelnění svědčí i fakt, že roli zpovídajícího překvapivě přijal člověk, jehož ‘parketou‘ je práce s lidskými dušemi. Třiašedesátiletý doktor filozofie Jindřich Kabát působil jako pedagog na několika vysokých školách, především ale v zahraničí. A ve svém životopisu uvádí, že je mimo jiné i politik. Do vysoké politiky vstoupil hned v roce 1990 jako náměstek ministra kultury, aby o dva roky později na tomto postu vystřídal Milana Uhde. Mimo jiné byl i členem mezivládní Komise ministrů vlád ČR a SR, která stála za rozdělením Československa. Především ale působí v oblasti obecné a speciální psychopatologie, sociální psychologie, sociální patologie a vědy o totalitních režimech. V roce 2004 začal přednášet v USA, tedy v době, kdy Janeček studoval finančnictví v Pittsburghu. Jak se oba pánové setkali a kdo je vlastně svedl dohromady, se můžeme jen dohadovat. Jejich první společné ‘dítě‘, právě vydaná kniha, však napovídá, že je to opravdu jenom začátek a že spolu mají dalekosáhlé plány.

Kde se vzal, tu se vzal

Do roku 2007 jakoby Janeček neexistoval, pak se tu a tam objevila zmínka o matematickém géniovi, který vydělává ve firmě RSJ, zabývající se obchodováním s finančními deriváty, a údajně vydělává miliardy jen díky svému extrémně bystrému mozku. Během studií v USA prý ale prodělal speciální, blíže nespecifikovaný výcvik. Jeho firma, v níž má méně než čtvrtinový podíl, sídlí vedle amerického velvyslanectví, se kterým je propojena. Tiskové konference svého Nadačního fondu proti korupci s oblibou pořádá v Americkém centru a ambasáda USA mu také poskytuje více než velkorysou podporu. V těchto souvislostech se prostě přímo nabízí ‘konspirační‘ otázky: Kdo ho vystrčil na výsluní? Odkud se berou jeho údajné miliardy? A co se za tím vším skrývá? Navíc v kontextu k jeho proklamovanému mnohoženství a manželskému svazku s muslimkou? Také vám to začíná v souvislosti se současnou migrační krizí v Evropě poněkud skřípat? Možná bychom měli být ostražitější a bedlivěji sledovat, jaká další moudra bude Karel Janeček postupně vypouštět do světa.

Čtěte také:

Jen 20 procent psychopatů je v base. Těch zbylých osmdesát běhá po svobodě a část z nich nám vládne, protože jsou to zpravidla vůdčí typy, tvrdí nestor české psychiatrie. A vysvětluje mýty a omyly o této diagnóze

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská