Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se lze zesměšnit: Protikuřácký zákon je už dnes více k smíchu, než obávaná norma, která má zachovat pevné zdraví naší populace

04.10.2016
Jak se lze zesměšnit: Protikuřácký zákon je už dnes více k smíchu, než obávaná norma, která má zachovat pevné zdraví naší populace

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Jeho květnové neschválení ve Sněmovně vyvolalo doposud největší krizi ve vládní koalici, a tak byl do Sněmovny rychle vrácen v takřka nezměněné podobě, aby ho poslanci co nejdříve konečně schválili. Ti samí poslanci, kteří mu před necelým půlrokem řekli poměrně jasné ne!

Opakování tentokrát není matka moudrosti

Teď musí svůj názor změnit, aby uspokojili předsedu vlády Sobotku, který neúspěch při schvalování viděl ve všudypřítomné lobby a šéfa zdravotního výboru Sněmovny Rostislava Vyzulu. Právě on se postaral o největší rozruch při hlasování, když jej do ruda rozčílil schválený pozměňovací návrh opozičního poslance a člena zdravotního výboru Marka Bendy na možnost zřízení kuřáren v nekuřáckých restauracích. Vyzulovo přirovnání, že pak by nešlo o protikuřácký, ale kuřácký zákon, vešlo mezi nejpozoruhodnější prohlášení této Sněmovny. A to i s ohledem na to, že podobné kuřárny jsou povoleny jako úlitba nenapravitelným kuřákům ve všech okolních státech. 

Kdy se příklad ze zahraničí hodí a kdy ne 

Zatímco zde si šéf zdravotního výboru příklad ze zahraničí nebere, v případě jeho nápadu zakázat kouření v autě, když v něm jede dítě mladší osmnácti let, se hned opírá o podobná řešení v Anglii, Francii, Kanadě a Austrálii. Souhlasí s tím údajně i Ústřední automotoklub ČR. Na rozdíl od jiných antikuřáckých nesmyslů, které zákon přináší, by přitom právě všeobecný zákaz kouření v autě většina řidičů přijala a většina z nich už nekouří v autě ani dnes. Dokonce by k tomu přidala i zákaz jídla a všeho, co rozptyluje řidičovu pozornost. Zdůvodňovat ale zákaz kouření tím, že řidič ohrožuje zdraví dětí je falešné a pokrytecké. Podobně je ale koncipován celý zákon. Je napsán neskutečně složitě, snaží se řešit zbytečně úplně všechno, chybí mu nadhled a hlavně kompromisní přístup. 

Dnešní jednání zdravotního výboru Sněmovny však tyto nedostatky určitě neodstraní. Profesor Vyzula je totiž zastánce staré školy a ví, že na podřízené, v tomto případě na kuřáky se musí tvrdě. Podle našich informací tak chce zákon ještě zpřísnit. Přitom se může dostat do nebezpečné pasti, kterou sám na sebe připravuje. 

Slepá ulička šéfa zdravotního výboru profesora Vyzuly 

Například mu nestačí zakázat kouření ve společných částech nemovitostí v části nazvané Ochrana obydlí, ale nelíbí se mu ani to, když kouř od kouřících občanů proniká bez souhlasu třetí osoby do jejího obydlí. Lidé jsou prý tak vystavováni škodlivým účinkům tabákového kouře i ve svém vlastním obydlí, kouří-li jim někdo do okna. Jsou tak prý mimo jiné porušována základní lidská práva na nedotknutelnost osoby a nedotknutelnost obydlí. To zní dobře a přísně. Kde pak ale může kuřák podléhat své slabosti, když ne ani doma. Nebo doma ano, ale nesmí otevřít okno, aby to necítili sousedi? A co občani, kteří bydlí nad nekuřáckými bary a restauracemi a kuřáci v restauraci kouřit nesmí, kuřárnu jim poslanci neschválí, a tak si jdou zakouřit na ulici pod okna nájemníků. To pak vadí i umírněným nekuřákům, kteří mají pochopení pro slabost kuřáků. Trochu slepá ulička, profesore Vyzulo, dá se z ní alespoň nějak se ctí vycouvat, anebo raději zákon zakáže kuřáky jako takové? Prý jich je ale pořád kolem třetiny a počty se nezmenšují. 

Co tak to vzít úplně naopak a zakázat kouření na veřejnosti a naopak povolit v soukromých prostorech, tedy i v kuřáckých restauracích a nebo v kuřárnách nekuřáckých podniků. Současná kvalitní vzduchotechnika odvede kouř nad střechy a na ulici před restaurací bude klid a občané si budou moci i nad restauracemi otevřít večer okna. 

Toho se však od dnes jednajícího zdravotního výboru určitě nedočkáme. Ti budou spíše dumat, jak dostat kuřáky i z ulice, aby jejich tvrdé pozměňovací návrhy do již tak složitě napsaného zákona, poslanci  nepochopili, nedomysleli důsledky a na příkaz svých stranických šéfů předlohu co nejdříve přijali.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace