Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobře naporcovaná dávka brutalit? Historika šokoval nový film o atentátu na Heydricha. Vychází prý z podvrhů StB a konfidentů. Proč se u nás natáčí více filmů o vrazích než o skutečných hrdinech?

05.10.2016
Dobře naporcovaná dávka brutalit? Historika šokoval nový film o atentátu na Heydricha. Vychází prý z podvrhů StB a konfidentů. Proč se u nás natáčí více filmů o vrazích než o skutečných hrdinech?

Foto: KVIFF

Popisek: Cillian Murphy ve filmu Anthropoid

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byl s velkou slávou uveden koprodukční film britského režiséra Seana Ellise Anthropoid. Líčí dramatické okamžiky atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, jednoho z nejvýše postavených nacistických pohlavárů. Reakce na tento snímek jsou různé, od nadšených až po naprosto odmítavé. Zatímco diváci jsou vcelku spokojeni, historiky šokuje. Zamýšlejí se také nad tím, proč se natáčí více filmů o vrazích než o skutečných hrdinech.

Filmová kritička Tereza Czesany Dvořáková se přiznala, že měla velký problém skousnout první polovinu filmu a velmi se u něj nudila, myslela si prý, že půjde na hollywoodský spektákl. Druhá polovina však v jejích očích tento snímek rehabilitovala a některé scény ji prý doslova braly dech. „Je to poctivý autorský pokus,“  nechala se slyšet v pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy na  ČT art a vyjádřila také přesvědčení, že  film má v kontextu dneška určitý smysl.  Připouští ovšem, že je určen spíše pro zahraniční publikum a není historicky přesný. Divák ale podle ní může být stržen příběhem hlavních hrdinů.

To se nepovedlo!

Pro historika  Vojtěcha Šustka je však Anhropoid velkým zklamáním. „Já ten film považuji za velmi nepovedený,“ přiznal se Chuchmovi. Kromě zklamání vyjádřil i lítost, že se nepodařilo natočit skutečně kvalitní film o významných událostech a hrdinech naší historie. „Ten film mi chvílemi připadal až jako určitá parodie na skutečné události, s historickou skutečností má pramálo společného,“ stěžoval si. Historika  šokovalo, že Sean Ellis zjevně vycházel ze starých faktů a dezinformací, pocházejících z dílny Státní bezpečnosti, komunistických pohlavárů a konfindentů. Slogan filmu, který tvrdí, že je natočen podle skutečných událostí, je podle něj pouze reklamní trik.

Okázalá ignorace

Skutečný, mimořádně dramatický příběh operace Anthropoid, se odehrával úplně jinak. „Vůbec nechápu, proč měl autor potřebu si vymýšlet něco vlastního,“ kritizoval Vojtěch Šustek kontroverzní film a vyjádřil značnou nelibost nad tím, že režisér okázale ignoroval důležitá historická fakta a některé skutečné postavy dokonce dehonestoval. To ale platí i o českém filmu režiséra Jiřího Sequense Atentát. V souvislosti s tím Vojtěcha Šustka doslova pobouřilo, že se u nás natáčí stále více snímků o vrazích, například „Já, Olga Hepnarová“, ale kvalitní díla o skutečných hrdinech naprosto chybí.  Na stole prý leží přitom nesmírně dramatické příběhy, ale nikdo o ně nemá zájem.

Dobře naporcovaná dávka brutalit?

Z některých diskusí diváků je navíc zřejmý i další znepokojivý trend. Nejvíce je na snímku Anhropoid zaujaly strhující akční scény, napětí a strach, pokud ho kritizovali, tak snad jen proto, že mohl prý být ještě poutavější. Na oblíbeném webu České filmové databáze  se objevily dokonce i názory, že šlo o dobře naporcovanou dávku brutalit. Je evidentní, že zkreslení a ignorace historických faktů je téměř vůbec nezajímá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace