Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Léta se navzájem ignorovali, nyní ale začíná jít do tuhého. Kdo má lepší talk show? Moderátorskou válku odstartoval zcela nečekaně Jan Kraus. Jde opravdu o rivalitu, nebo spíš o velké prachy?

05.10.2016
Léta se navzájem ignorovali, nyní ale začíná jít do tuhého. Kdo má lepší talk show? Moderátorskou válku odstartoval zcela nečekaně Jan Kraus. Jde opravdu o rivalitu, nebo spíš o velké prachy?

Foto: TV Prima

Popisek: Moderátor Jan Kraus

Není to žádná novinka – vzájemné vztahy ‘primáckého‘ Jana Krause a ‘veřejnoprávního‘ Karla Šípa ustrnuly již před lety na bodu mrazu. Nyní se ale našla rozbuška, kvůli níž zřejmě stojí za to rozpoutat válku. A zřejmě bude pořádně horko.

Když programové oddělení na Primě plánovalo radikální změny ve vysílacím schématu, určitě nikdo nečekal, co všechno z toho může vzejít. Spíš byl kdekdo napnutý jako kšandy – měnit totiž zavedená pravidla takové hvězdě, za jakou je považován a sám sebe také považuje populární moderátor Jan Kraus, to se opravdu může stát jablkem sváru. A mela se nakonec opravdu rozpoutala, jenže z úplně jiné strany.

Když se Kraus raduje…

Se středečním večerem, který mu televize nově přidělila, byl Kraus překvapivě spokojen. A své nadšení dal tak vehementně najevo, že se mu podařilo urazit dlouholetého kolegu a konkurenta Karla Šípa. Jeho neméně úspěšnou a zavedenou talk show Všechnopárty, kterou česká televize vysílá v pátek večer, totiž poslal nevybíravě do starého železa. „Myslím si, že středa je mnohem lepší než pátek z jednoho prostého důvodu. Pátek je pro mladší lidi nemyslitelný,“ prohlásil Kraus v rozhovoru pro Frekvenci 1. A zdaleka tím ještě nemínil s nepřímým útokem na konkurenta končit. Vzápětí totiž ještě naznačil, že je Šípův pořad jenom pro starší lidi, kteří před televizní obrazovkou stejně pospávají. „To ale nevadí, hlavně že mají zapnuté peoplemetry,“ dodal uštěpačně.

Šíp odmítl první

Vzájemné vztahy definitivně poslal k ledu Karel Šíp již počátkem roku 2010, když rázně odmítl pozvání do Krausova tehdejšího pořadu Uvolněte se, prosím! Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mu vadí Krausův konfrontační styl, kterým vede rozhovory se svými hosty. „Když chcete své hosty dusit a hnát je do kouta, tak je to vaše volba. Já v pořadu negativní vibrace mít nechci,“ vyjádřil se tehdy pro časopis Instinkt a dodal: „Abychom se tam přetahovali, kdo je vtipnější, tak o to nestojím.“ K tomuto rozhodnutí ho prý popostrčil i názor jeho letitého kamaráda. „Karel Gott mi povídá: Víš, proč bych tam nikdy nešel? Protože on sedí vejš. A ve chvíli, kdy já sedím níž a musím na něj vzhlížet, tak už má převahu,“ vysvětlil. Kraus na to reagoval poněkud nadřazeně. „Já na to nemám vlastně žádnou reakci, protože jsem ty výroky pana Šípa vůbec nezaznamenal,“ sdělil serveru blesk.cz.

Přestárlý fracek versus česká klasika

Zatímco sledovanost Krausových pořadů zaznamenávala během času výkyvy, Šíp si držel standard. Kdekdo krade, všichni jsou úplatní, celá ČR stojí za prd… Tím začal Kraus postupně diváky štvát a napohled seriózní padesátník s chováním nevycválaného puberťáka znejistěl a ztrácel glanc. Přerod v žoviálního a mnohem méně arogantního showmana mu nějaký čas trval a na jeho pořadu to bylo znát. To Šíp si nemusel dělat starosti. Jeho show si stále držela svůj standard, vzdáleně připomínající legendární Hovory H, jimiž se nesmazatelně zapsal do diváckých srdcí v sezóně 1968-69 Miroslav Horníček, přestože bylo odvysíláno pouhých dvanáct dílů. Šíp nikdy nejde do konfrontace, neuráží, vyhýbá se politice, je v kontaktu s publikem… Zkrátka pobaví a ještě navíc nabízí pohodu, po níž na prahu víkendu nejeden unavený divák zatouží. A tak v pomyslné konfrontaci s Krausem nikdy neměl co ztratit.

Jsou si fifty-fifty?

I když jsou na tom oba pánové, pokud jde o finance, údajně zhruba stejně, přece jenom to má háček. Zatímco Šíp údajně bere za jednu show zhruba sto tisíc, Kraus sebou musí mnohem více ‘házet‘, protože pro Primu připravuje svůj pořad takzvaně na klíč, takže nejenže sedí před kamerou jako moderátor, ale také má hromadu další práce coby producent. A to se mu údajně začíná poněkud zajídat. Každopádně ať už je důvod jakýkoli, hodil k nohám svému konkurentovi, který ho již léta ignoruje, pomyslnou rukavici. A je zřejmě jen otázkou času, než ji Karel Šíp zvedne.

Čtěte také:

Libuše Švormová se s ničím nikdy moc nepárala. Nejdřív žila se starším ženatým spisovatelem, pak si vzala muže o osmnáct let mladšího. Prý to byla letní láska. A teď… Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská