Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dal fotku zloděje svého kola na Facebook a… dostal mastnou pokutu od ÚOOZ, prý i pachatel trestné činnosti má chudák právo na soukromí. Kdo má v Česku větší práva, zloděj, nebo jeho oběť?

24.09.2016
Dal fotku zloděje svého kola na Facebook a… dostal mastnou pokutu od ÚOOZ, prý i pachatel trestné činnosti  má chudák právo na soukromí. Kdo má v Česku větší práva, zloděj, nebo jeho oběť?

Autor: Facebook

Popisek: Jedno z pěkných kol, která pan Ditrich prodává. Ilustrační foto

FOTO V ČLÁNKU A tak se soudí... Žaloba ale zatím není úspěšná. Městský soud v Praze rozhodl na základě nálezu Nejvyššího správního soudu dne 25. srpna 2016 o finálním zamítnutí žaloby společnosti ekolo.cz vůči Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Majitel obchodu s elektrokoly se nyní rozhodl podat stížnost k Ústavnímu soudu ČR.

Pětiletý spor provozovatele obchodu Ekolo.cz, který zveřejnil fotku zloděje z bezpečnostní kamery na Facebooku, tak stále pokračuje. Provozovatel obchodu Jakub Ditrich v listopadu 2011 publikoval na sociální síti fotografii muže, který v jeho prodejně odcizil elektrokolo. Zveřejnění fotografie a výzva k nalezení zloděje vedly k dopadení pachatele. Jenže ÚOOÚ vyměřil obchodníkovi pokutu.

To je zmíněná fotka.

Jde mi o princip, říká majitel obchodu

Pokuta byla ve výši 5 tisíc korun. „Pokutu nepovažuji za likvidační, šlo spíše o princip,“ vysvětluje majitel obchodu, proč se rozhodl proti sankcím bránit. Jakub Ditrich se totiž nedal a obrátil se na Městský soud v Praze, který dospěl ve svém rozsudku k závěru, že Ditrichovo jednání není možné sankcionovat, protože jeho zájem na ochraně majetku v daném případě převýšil zájem na ochraně osobních údajů pachatele krádeže zachyceného kamerovým systémem. Ditrich byl spokojen, ale ne dlouho. Absurdní spor pokračoval. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž  podal na rozhodnutí Městského soudu v Praze kasační stížnost a Nejvyšší správní soud, který se případem zabýval, souhlasil s názorem Úřadu a uvedl, že záznamy je možné poskytnout pouze policii. Podle ÚOOÚ má totiž i pachatel trestné činnosti  právo na soukromí.

Stížnost k Ústavnímu soudu

Jakub Ditrich se ale nedal. „Rozhodl jsem se, že naše společnost nebude podávat kasační stížnost k určenému termínu 14. září, ale podáme stížnost k nejvyšší zákonodárné instanci – Ústavnímu soudu,“ říká pro server Argumentor.cz jednatel společnosti ekolo.cz, který nesouhlasí s tím, aby měla v právním státě přednost ochrana práv zloděje před ochranou okradeného.

Nejedná se o ojedinělý případ

Nejedná se o první podobný případ. Novinář František Ryneš dostal v roce 2014 pokutu za to, že instaloval na svůj dům kameru, která poté pomohla usvědčit vandaly. V roce 2013 natočil motocyklista na kameru na své přilbě muže, který okradl před obchodním centrem seniora. Záznam dal poté na internet. I když policie pachatele chytila, autorovi záznamu hrozila od úřadu pokuta.

Budeme sledovat, jak celá kauza dopadne. Také si myslíte, že by poškozený trestným činem měl mít větší práva než pachatel a že by soud neměl hájit zloděje? Mimochodem, ukradené elektrické kolo mělo hodnotu 55 tisíc  – to už není jen tak zanedbatelná malá krádež, ne? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace