Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na stará kolena se na jevišti svléká. Dvaapadesátiletá Bára Hrzánová si s tím ale hlavu neláme, stejně jako s tím, že po letech má s manželem spíše sourozenecký vztah. Co o tom řekla?

25.09.2016
Na stará kolena se na jevišti svléká. Dvaapadesátiletá Bára Hrzánová si s tím ale hlavu neláme, stejně jako s tím, že po letech má s manželem spíše sourozenecký vztah. Co o tom řekla?

Foto: ČT

Popisek: Bára Hrzánová

V rozhovoru pro OnaDnes prozradila i to, proč na ní mají spadeno skinové. „Já jsem starý cikán, od začátku května mám opravdu hodně starostí, abych stihla předstírat, že jsem bílé rasy. Já mívám rasové problémy už tak od konce dubna. Ale k moři se teprve chystám. To až se vrátím, budou skinové moc rádi. Už se na ně, kluky holohlavé, moc těším,“ směje se Bára, která má hodně kamarádů mezi Romy, s hudebníkem Máriem Bihárim má i společné představení.

Kolegy to neuráží, ženy v publiku inspiruje

A to její „svlíkací“ představení? Jmenuje se Začínáme končit a hraje v něm v divadle Kalich se svým manželem Radkem Holubem. Nevadí jí se svlékat? „Já to nějak moc neprožívám. Představení si užívám, protože je dobře postavené a hrají tam úžasní kolegové. To si samozřejmě užívám. Jen jsem se jich ptala, jestli to nikoho moc neuráží, když tam pobíhám a dělám striptýz. Zatím s tím nikdo nemá problém. Na druhou stranu si říkám, že když ty ženy přijdou do divadla a uvidí, že se umí svlékat i Hrzánová, tak jim sebevědomí trochu poskočí všem,“ vykládá temperamentní herečka.

Hříšný tanec a la Holubovi

Dělá i akrobacii, manžel tam s ní točí nad hlavou. To prý také nic není. „Je to klasická zvedačka. Na divadelní fakultě jsme měli ohromného pana profesora Karla Bednáře, takže taneční průprava byla opravdu poctivá. Tělo má paměť, takže pokud se udržujete v nějaké kondici...  Není to o tom, jak je člověk vycvičený, ale o tom, jak vystihne ten moment, kdy se má zapřít, kdy zpevnit a kdy se vyšvihnout. Pak je to vlastně strašně jednoduché,“ popisuje scénu jako vystřiženou z Hříšného tance.

Nechci trávit čas se špatnými lidmi

S manželem se potkala v Divadle na Zábradlí a od té doby hrají spolu. Neleze jí to někdy už trochu na mozek? „Lidi se musí mít hlavně rádi. To je to zásadní. Pak už to jde všechno samo. Od roku 1999 jsme na volné noze a máme to štěstí a boží požehnání, že si opravdu můžeme vybírat, jednak kde budeme hrát a hlavně s kým. Život je krátký, jsme tu jen na pár nadechnutí a ty strávit s lidmi, se kterými v žádném případě nechcete být, by byla škoda.“

Může za Hrušínského kóma?

Bára patrně naráží na svůj divoký odchod z Divadla na Jezerce, který byl údajně příčinou kolapsu tamního principála Jana Hrušínského.  Co se stalo? „Těsně před tím, než jsem měla jít na jeviště v Divadle Na Jezerce, se Honza Hrušínský přitočil s otázkou, jestli bych nechtěla svoji roličku v Aristokratce alternovat. Říkám, že fakt nechtěla, protože to je poloviční zkoušení, pak se to bude hrát dvakrát do měsíce, a já tedy maximálně jednou, to bych tu roli raději nedělala,“ vysvětlila herečka v rozhovoru v časopise Reflex.

Tak fajn, máš padáka

Jenže ředitel divadla v tom měl jasno. „Honza povídá: Tak fajn. Beru tě za slovo, doufám, že ti to nevadí. Mně se rozbušilo srdce,“ uvedla dále herečka. Také vysvětlila, proč ji návrh na alternaci tolik vykolejil. Velkou roli hrály praktické důvody ohledně času a malého počtu vystoupení. „Nejvíce mě ale naštvalo, že jsem Jezerku vnímala jako přátelské divadlo, kde se takové šachy s lidmi nehrají,“ uvedla.

Radka jsem musela držet

A tak ze dne na den z Jezerky odešla. Radek Holub prý málem na Hrušínského naběhl. „Přes noc jsem Radka musela uklidňovat, bála jsem se nějaké neuvážené fyzické akce. Na druhý den jsme Honzovi společně oznámili, že Na Jezerce už nic nového zkoušet nebudeme,“ dodala Hrzánová. Psychické vypětí z konfrontace prý zapříčinilo Hrušínského kolaps a dokonce kóma. Pan ředitel je asi hodně citlivý – v určitých ohledech. Nabízet slavné herečce alternaci, to se v divadelním světě jaksi nedělá.

Cos mi to, Báro, udělala?

Bára s Radkem Fidlovačku už dávno neřeší, život jde dál. Zato je stále řeší Hrušínský. Napsal Hrzánové dopis, ve kterém údajně stojí: „...Největší moudrost asi je, když člověk ví, kvůli čemu se má v životě nasrat. Možná nějaká blbá válka nebo zlá, zákeřná nemoc, ale Báro, alternace...?“ rýpe pořád dál a dál.

Bratři Holubovi

Nejdůležitějším člověkem pro ni stále zůstává manžel Radek, přáteli zvaný Křemil. Divadla si vybírá tak, aby mohla hrát s ním. „Já s Radkem hraji strašně ráda. Vůbec s tím nemám problém. Známe se strašnou řádku let. On je vynikající herec a navíc je to i úžasný partner na jevišti. My s úsměvem říkáme, že už jsme s manželem skoro jako sourozenci. Nebo bratři Holubovi. Herec Michal Pavlata nám říkal, když jsme spolu hráli, že bratři Holubovi nastupují na jeviště,“ směje se Bára. Je pravda, že o vášnivý vztah asi nešlo nikdy, spíše o velkou přátelskou smečku, v jakých si Bára tak libuje.

Kamarádi a psi, prostě cikánská rodina

Krom syna Tondy má totiž kolem sebe partu přátel a „adoptivní rodinu“ plnou všelijakých romských a španělských muzikantů a umělců a také zvířata. „Mám ráda lidi i zvířata. Samozřejmě nejen pejsky, ale i komáry a blechy. S tím opravdu nedělám velký rozdíl. Odmalička jsme měli doma psa, takže jsem spíš pejskař, ale jsem i na kočky. Kdo si nás najde, ten u nás může bydlet. Teď máme Pepinu, tříměsíčního parson russell teriéra. Nedávno nám odešli dva pejskové, stářím, a my bez nich nemůžeme být, takže okamžitě nastoupila tahle malá bestie,“ představuje Hrzánová přírůstek do rodiny.

Kamarádi mi pořád propadávali

S Romy kamarádila už jako dítě, byla totiž stejný vyvrhel jako oni. „My jsme ve škole drželi basu, protože jsem podvědomě cítila, že jsme stejná spodina společnosti. Jen já měla jedničky a oni pětky a postupně mi ti kamarádi propadávali.  Jednou soudružka učitelka řekla mojí babičce na rodičáku: ´Paní Šmídová, já mám strašnou smůlu, já mám buď herecký děti, nebo cikány.´ To jsem si potvrdila, kam člověk patří," zavzpomínala nedávno na své dětství oblíbená herečka pro web eurozpravy.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace