Černý jako thér, hromsky vysoký chlap, skály by mohl lámat. Podívejte na fotku imigranta v Itálii; přesně totéž můžeme čekat i u nás. Plus nejlepší bulvární titul k Brangelině a... TÝDEN V OBRAZECH
25.09.2016
Foto: Markéta Vančová
Popisek: Imigrant, který stojí celý den před supermarketem v jižní Itálii
Pátek, kolem poledne. Slíbené babí léto za okny, meteorologové se výjimečně trefili. Prý to tak potrvá celý víkend... Konec léta. Dvě docela obyčejná slova, mají ale velkou sílu, takovou melancholii a nostalgii… Mimochodem, stejně se jmenuje deska, kterou koncem léta 1995 zosnoval Vratislav Brabenec, někdejší saxofonista Plastic People. A největší skandál, který se probírá od Aše po Timbuktu? Tak o tom není sporu. Brad a Angelina se rozvádějí a právě jsou na nože.
Podzim nastal ve čtvrtek odpoledne. Ve vzduchu byl ale už pár dnů předtím, a to i v Kalábrii, což je nejjižnější region Itálie...
Kalábrie je chudá jak kostelní myš, kromě turistických rezortů všude vidíte polorozpadlé domky a stařičké obouchané fiátky. Pěstují tu úžasnou sladkou červenou cibuli, citróny, pomeranče i melouny mají úplně jinou chuť, než jsme zvyklí z Česka, pyšní se - právem - i sýry a uzeninami, místní specialita se jmenuje nduja a stejně jako cipolla rossa má v srpnu svůj svátek. Taky se tu motá hodně imigrantů. Nejspíše je potkáte u moře, kde se vám pokouší vnutit předražené, prý africké šperky, a před každým větším super mercato, kde postávají celý den s kelímkem v ruce a žebrají. Ten, co jsem ho vyfotila, pochází prý z Ghany a v Kalábrii je už pár let. Mimochodem, ta fotka mě stála pět euro do kelímku, který ale pečlivě schoval za záda a zuby vycenil v oslnivém úsměvu. Tak jsem ho raději blejskla ještě jednou, nenápadně, aby byl vidět i ten žebro-kelímek.
Tak tenhle skandál hýbe celou planetou. A nejlepší titulku k tomu vyrobil New York Post.
A takto bleskově zareagovaly norské aerolinky :-)
Konec léta a politici
Předseda Pirátů se nedávno oženil. A s tím přišly i problémy: „Žena byla dnes oživit šatník a koupila si (mimo asi 4 sukní) plavky, ale jen vršek, že si spodek koupí jindy. Se jí ptám, jestli jí došlo love, nebo neměli spodek a vona, že se to uz dávno nekupuje dohromady. A ze si to koupí jinde. Tak jí poudám, ze netrefí barvu. A vona, že tomu vůbec nerozumim a že se to kombinuje. Sem v živote neslyšel. Navíc jsem jaksi za život uz s pár holkama chodil, takže argument, ze sem to viděl možná tak v NDR, není validní. Lydie Franka Bartošová kecá, ale důvod mi teda uniká. Jako musím uznat, ze ten vršek je dobrej, ale nemá spodek. Nemá SPODEK!!! Tady se nedá dělat seriózní politika," postěžoval si Ivan Bartoš na Facebooku.
Babiše máme rádi. A to proto, že nás ustavičně zásobuje atraktivními fotkami. Tady dokonce nějak jeho američtí PR specialisté zařídili, aby Andrejův svetr barevně ladil s čírem toho pankáče...
To kníže vypadá furt stejně. Stejně se tváří ve sněmovně i na statku v Milkovicích, kde Stanislav Penc pořádá každoročně zdarma echtovně hippie hudební festival.
A ještě Milkovice: Jsou k sežrání obě, že?
Michal Prokop je politik bývalý, muzikant ale celý život. „Trochu jsme asi zestárli. Zleva Ivan Trnka, Petr Hannig, Ldislav Eliáš, Moje maličkost, Luboš Andršt a Alan Pajer, tvůrce obalu. Že jsme se dokázali sejít znovu, je skvělé. Takhle jsme spolu nebyli od roku 1970,“ napsal na svůj Facebook a dodal: „Tu fotku staré gardy nafotil můj brácha Ivan. Chybí jen Káša Jahn. Ten už bohužel bubnuje pár let v hospodě na věčnosti.“ Pánové oslavují vydání jedinečné jubilejní reedice kultovního alba Město ER Michala Prokopa a Framus Five, navíc s obalem v takové podobě, jak bylo původně v roce 1971 zamýšleno, leč režimem znemožněno. Dnes již legendární spojení rocku a poezie si můžete pořídit na 180ti gramovém LP, CD, v mp3 nebo formátu FLAC na Supraphonline.cz.
A jedna vzpomínková fotka, 40 let stará...
Co všechno to v Česku máme
Den trifidů, takhle svou fotku nazval Marek Dobeš, scenárista a dnes už i režisér.
Tohle objevil Jan Havlíček a nazval Cestou z Roklinky. Perfektně se mi k tomu hodí zábavná glosa novináře Jakuba Dospivy, též publikovaná na Facebooku, kde zaznamenal odposlechnutou konverzaci dvou slečen: „Ranní rozhovor z dopravního prostředku: „Připadám si jak Aragorn,“ pravila slečna. „?!?“ druhá na to. „Taky mám věčně mastný vlasy.““
Psí vojáci vstoupili do národní historie právě tento čtvrtek. Jsou součástí Národního muzea.
Dvě významné postavy českých médií: Novinář Jiří X Doležal a současný asi nejlepší kreslíř vtipů Marek Douša. Jestli se vám zdá, že bezdomovci na Hlaváku vypadají méně sešle...
Toto koluje tento týden na FB.
„Jak říkám, systém nových parkovacích zón na Praze 6 má své mezery," poznamenal si známý pořadatel hudebních akcí David Gaydečka na FB.
Mišmaš na závěr
Do mé ženy se v Benátkách zamiloval racek, sdělil nadšeně houslista Václav Hudeček.
„Sedím na posteli v hotelovým pokoji (v Liberci btw) a vůbec se mi nechce spát. A pak mi naskočí, s kolika diagnostikovanými / bývalými / vyléčenými alkoholiky dneska točím," napsal na FB režisér Radim Špaček. Pak se objevilo toto selfie. O co jde? Právě se natáčí kriminální minisérie ze Sokolova 80. let. Děj je zhruba následující: Píše se rok 2016. Policista Filip Marvan musí ukrást důkaz, aby zachránil svého bratra před mafií. Záhy ho srazí auto a on upadá do bezvědomí. Probouzí se v nemocnici v roce 1982. Jak se v minulosti ocitl? Proč? A jaká je cesta zpátky? Filip potkává svoje rodiče, několik měsíců předtím, než se má narodit. Poznává otce, kterého si z budoucnosti pamatuje jen jako zlomeného muže, který dobrovolně ukončil svůj život. Na pozadí pátrání po příčinách, které jeho rodině změnily život, je Filip nucen vyšetřovat sérii detektivních případů Sokolova 80. let. „Svět pod hlavou je adaptací slavného seriálu Life on Mars, který existuje v britské i americké verzi, ale ta česká je v mnohém specifická. Je to dobou a místy, do nichž se vracíme. Tou jsou severní Čechy začátkem osmdesátých let, krajina povrchových dolů a uvadajícího reálného socialismu. A přijde mi, že šéf autor tohoto seriálu Ondřej Štindl má pro vystižení dobové atmosféry a rodinných dilemat mimořádné nadání,“ řekl k tomu vedoucí projektu Tomáš Feřtek.
Opoměla jsem zmínit začátek školního roku, to je takové oblíbené novinářské klišé. Tak prosím.
Na základě provedených testů DNA se prokázalo, že mládě hrabáče kapského, které se v pražské Zoo narodilo 20. srpna, je samička. Pokřtěna bude v rámci jubilejních oslav 85. výročí otevření Zoo Praha a do výběru jejího jména se může zapojit každý – o jméně hrabáčí samičky se rozhodne v online veřejném hlasování, které na serveru Blesk.cz probíhá až do pondělí. Jména, pro něž lze hlasovat, navrhli chovatelé, vycházejí ze svahilštiny a dalších afrických jazyků: Imara (Silná), Sawa (Správná), Mhanga (Hrabáč), Nyota (Hvězda), Imani (Víra).
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Anna Vančová
Vložil: Anička Vančová