Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš je jako Berlusconi, říká britský novinář a pokračuje: Kdo ví, co se u vás ještě může stát, vaše demokracie je moc mladá

21.09.2016
Babiš je jako Berlusconi, říká britský novinář a pokračuje: Kdo ví, co se u vás ještě může stát, vaše demokracie je moc mladá

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Nejen o Andreji Babišovi mluvil v rozhovoru pro Echo24.cz britský novinář John Lloyd, který býval dopisovatelem Financial Times pro východní Evropu a dodnes se v této oblasti pozoruhodně vyzná. S novináři mluvil o narůstající roli médií, obzvlášť internetu.

„Když se chci například dozvědět víc o České republice, o její politice a historii, stačí mi k tomu jedno kliknutí. Dřív bych si o Česku musel přečíst knížku nebo se podívat na nějaký film z 60. let, zlaté éry československého filmu. Dnes během chvilky získám články z univerzitních publikací, od neziskových organizací, think-tanků, dozvím se o neshodách mezi Čechy a Slováky, mezi Čechy a dalšími národy. Protože o tom žurnalistika je – o informování,“ popisuje Lloyd.

Internet osvobozuje

Internet prý vítá. Díky němu se lidé dostávají k novému spektru informací. „Současně jsou ale internetová média nekontrolovatelná. Vezměte si například široce diskutovaný případ italské ženy, která spáchala sebevraždu, poté co její bývalý přítel uveřejnil na sociální síti video, na němž se miluje se svým současným přítelem. Na druhou stranu sociální sítě představují nesporná pozitiva v tom, jakou míru osvobození přinášejí. Číňané i Rusové mají najednou možnost svobodně zveřejnit své názory a rovněž se dočíst o názorech druhých, které jim otevřou oči. Ovšem zase to s sebou přináší i problém v tom, jak lidé nedokáží rozlišit fakta od lží, že nedokážou filtrovat škodlivé blogery a trolly v internetových diskusích,“ konstatuje novinář.

Kdysi prý byly důvěryhodné Lidové noviny, ale dnes…

Kterým novinám by sám věřil? „Důvěřuju Financial Times, do kterých stále přispívám, dále The Economist, The New York Times nebo italským novinám Corriere della Sera a francouzskému večerníku Le Monde. Co se týče českých médií, tak ty si sice taky nepřečtu, ale od přátel jsem slyšel, že po roce 1989 patřily mezi dobré intelektuální deníky Lidové noviny, ale to už taky neplatí,“ říká překvapivě Lloyd.

Je jako Berlusconi

„Samozřejmě že vím o Andreji Babišovi,“ překvapuje dál. „Ačkoliv ho neznám osobně, tak podle toho, co jsem se o něm dozvěděl, je Babiš velmi podobný Silviu Berlusconimu. I Babiš je chytrý, talentovaný a energický, má velmi silné vazby na vládu, úřady a momentálně české politice dominuje. Daří se mu chránit svůj byznys, a to prostřednictvím médií, která současně chrání jeho politiku. Berlusconi dosáhl úspěchu v politice až poté, co prorazil ve stavebnictví, a Babiš, pokud si to pamatuju správně, zase v potravinářském odvětví. Oba pak začali ovládat média, která měla chránit jejich bohaté podnikání. Babiš založil ANO, svou vlastní politickou stranu, Silvio Berlusconi zase v první polovině 90. let 20. století spoluzakládal pravicovou Forza Italia. I když fakticky ji zakládala jeho firma pro styk s médii,“ dodává.

Nebezpečný Babiš

Měl by politik moci ovlivňovat média? „Řekl bych, že pro demokratické státy je to velmi nebezpečné. Myslím si, že zákon, který nedávno prošel českým parlamentem a o kterém mi sice lidé říkají, že je příliš slabý a nebude mít takový efekt, je cesta správným směrem,“ vyjadřuje se k nedávno schválenému ‘Lex Babiš‘.

Jak to vidí dál?

Jak to podle Lloyda s Babišem dopadne dál, pokud se podíváme na Berlusconiho precedens? „V relativně novém a nestabilním politickém českém systému, kde nejsou dvě stě let staré, konzervativně zakotvené strany, jako třeba ve Velké Británii, se může stát cokoliv,“ směje se novinář. „Nově založené strany se u vás mohou dostat k moci jednodušeji. A Babiš je relativně mladý, bohatý, má ambice, navíc blízko k vašemu prezidentovi, který může být znovuzvolen. Kdo může vědět, co se stane?“ končí otázkou bývalý dopisovatel z východní Evropy.

Čtěte také:

Zatímco cizinci u nás brutálním způsobem vraždili desítky ovcí, vypasení kritici se na obrazovce pohoršovali nad českým národem. Takto NE...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace