Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třicet let jsou spolu dvacet čtyři hodin denně, navíc musí ona poslouchat na slovo. Přesto tvrdí, že mají nejkrásnější manželství. Dá se tomu vůbec uvěřit?

21.09.2016
Třicet let jsou spolu dvacet čtyři hodin denně, navíc musí ona poslouchat na slovo. Přesto tvrdí, že mají nejkrásnější manželství. Dá se tomu vůbec uvěřit?

Foto: archiv

Popisek: Štěpánka Hilgertová byla z domova zvyklá poslouchat, a tak v tom automaticky pokračovala i v manželství

Naše nejúspěšnější kajakářka Štepánka Hilgertová má už třicet let po boku stejného muže. Navíc je to její trenér! Mají spolu syna, nedávno se stali prarodiči. Jsou spolu od jejích osmnácti let. A kombinace manželství a vztah svěřenkyně-trenér jim svědčí, Štěpánka je i jako babička na světové špičce a doma to prý také klape.

„Dokonce mám pocit, že naše manželství je čím dál hezčí,“ říká v rozhovoru pro magazín Ona Dnes. Na vztahu ale musí pořád pracovat. „I my jsme se museli na začátku soužití hodně učit. Manžel studoval, závodil, a když přijdou dva lidi domů unavení, jednomu se dařilo, druhému ne, nebo se nedařilo oběma, je těžké udělat si pohodu, k tomu zvládnout domácnost a všechno okolo toho. Bylo to náročné, hodně nám sice pomáhali rodiče, ale záleželo hlavně na nás, jak si to mezi sebou poskládáme,“ vzpomíná na dobu, kdy se jako hodně mladí brali a narodil se jim syn.

Nenapadlo nás, že by to nebylo napořád

Jak to spolu třicet let vydrželi? „Podle mě naprostý základ byl v tom, že ani jednoho z nás v koutku duše nenapadlo, že by to nebylo napořád. Prostě jsme se vzali a musíme spolu vycházet tak, aby nám spolu bylo co nejlépe. Tohle bylo motto našeho manželství a funguje nám to dodnes,“ konstatuje Štěpánka, která se vdávala v osmnácti. „Můj muž je o osm let starší a já do manželství vstupovala rovnou od rodičů, tak jsem předpokládala, že bude nastolovat pravidla, protože nejsem moc řídící typ,“ rozpovídala se o svém muži. „On byl ochotný to plnit, ale teď mám dojem, že se všechny tyhle věci přesouvají spíš na mě.“

V osmnácti také porodila jediného syna. Tomu, aby měla další dítě, zabránila její dobře rozjetá sportovní kariéra. Štěpánka ale ničeho nelituje. „Náš Luba naštěstí nebyl sám. Švagr se švagrovou mají tři děti a naše rodiny vždycky byly v blízkém kontaktu. Všechny děti vyrůstaly tak trochu jako sourozenci,“ dodává.

Nevědomky si ubližovali

Důležité ve vztahu s trenérem a kajakářem Lubošem je podle ní i to, že i když jsou oba sportovci, nikdy spolu nesoupeřili. „Nikdy jsme si silovým způsobem nevymezovali role, kam až jeden druhého nechá zajít nebo kam se nechá vmanévrovat. Jasně, nevědomě jsme si asi i ubližovali, protože jsme neuměli vycítit, co ten druhý potřebuje, jak se cítí, s čím na něj můžete, ale nebylo to úmyslné vymezování pozic. Uvědomovali jsme si, že když tomu druhému bude dobře, tak i mně s ním bude dobře,“ tvrdí Hilgertová, která letos po šesti olympiádách poprvé v naší reprezentaci nebyla. „Nedosáhla jsem sice na svůj tajný sen, i když jsem si uvědomovala, že jet posedmé na olympiádu není sen příliš reálný. Ale zároveň jsem měla pocit, že jsem obstála se ctí,“ vzpomíná na letošní duben, kdy se rozhodlo, že nepojede.

Tělo už to nedává

Postupové místo bylo jen jedno a Štěpánku porazila mladší kajakářka. Přesněji řečeno o dvacet dva let mladší Kateřina Kudějová. Utnula tak asi poslední olympijské naděje Hilgertové. Ještě v Londýně si přitom Štěpánka, zlatá z Atlanty a Sydney, dojela pro čtvrté místo. Ve čtyřiačtyřiceti letech neuvěřitelný výkon. Letos se jí ale nominace nepodařila. Celý podzim se trápila s bolavými rameny, o Vánocích musela kvůli jejich zánětu na tři týdny vysadit z tréninku. V Emirátech pak testovala nový typ lodě, jenže připadala si z tréninkových objemů vyčerpaná, jízdám chyběla kvalita.

Tělo pádlující babičky v osmačtyřiceti letech nemůže být stejně dokonalé jako při jejím druhém olympijském triumfu v roce 2000. „Tehdy mi připadalo, že všechno mi jde skoro samo. Pak už to byla vždycky dřina,“ prozradila. Přesto tím pro ni kariéra stále nekončí. Opět vybojovala místo v tříčlenné reprezentaci, bude s národním týmem startovat na mistrovství Evropy a ve Světovém poháru. Od roku 1989 je v něm nepřetržitě dvacet devět let. Jen o rok méně, než trvá její manželství.

Čtěte také:

Vyhlášený bručoun a náfuka má doma ženu se svatozáří. Celý život mu ustupovala, obětovala kariéru a na sebe začala myslet, až když děti vyrostly. Jak to ten Donutil dokázal?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace