Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo vlastně vyhrál, že by to byl Miloš Zeman? Právník vysvětluje, jak číst rozsudek v kauze Peroutka!

20.09.2016
Kdo vlastně vyhrál, že by to byl Miloš Zeman? Právník vysvětluje, jak číst rozsudek v kauze Peroutka!

Foto: Hans Štembera

Popisek: Prezident Miloš Zeman

Většina médií jásala nad rozhodnutím Městského soudu v Praze, na jehož základě se Česká republika musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky za tvrzení, která Miloš Zeman pronesl na Peroutkovu adresu. Pokud si však prostudujeme citovaný rozsudek, zjistíme, že skutečným vítězem této soudní pře je Miloš Zeman a Terezie Kaslová je poraženou, píše v článku pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

Média totiž soudní spor, který Terezie Kaslová vedla proti Miloši Zemanovi, zredukovala na spor o to, zda Peroutka napsal článek, nazvaný Hitler je gentleman. V tom ale podstata sporu podle Rozehnala ale vůbec nespočívala. Šlo hlavně o to, jestli byl Peroutka opravdu nacismem fascinován a zda také opravdu pobízel národ ke kolaboraci slovy nemožnosti zpívání s anděly a nutnosti vytí s vlky, která citoval Miloš Zeman při příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi.

Soud dal za pravdu Zemanovi

V těchto klíčových bodech dal Městský soud za pravdu Miloši Zemanovi, a to na základě několika článků, které předložil právní zástupce České republiky. Nebyl to jen obvykle citovaný článek „Češi, Němci a židé“, který naznačuje Peroutkův kulturní antisemitismus, skrývající se v hlavní tezi článku, že v Německu je Židů moc, jedná se o cizorodý prvek a že Židé zkazili německý jazyk. Daleko podstatnější je podle výroku soudu jeho článek „Dynamický život“, který vyšel u příležitosti 50. narozenin Adolfa Hitlera.

A právě tento článek je podle rozsudku skutečnou oslavou Adolfa Hitlera a jeho činů včetně jeho díla Mein Kampf. Článků Ferdinanda Peroutky, které vybízely Čechy ke kolaboraci nebo tuto kolaboraci obhajovaly, pak byla předložena celá řada.

Článek, co se nenašel

Proč celá kauza vznikla? Prezident Miloš Zeman tvrdil, že Peroutka je autorem článku „Hitler je gentleman“. Článek dodnes nikdo nenašel – napsal ale Peroutka někdy něco, co by se podobně dalo vyložit? ptá se Rozehnal. Těžko. Ferdinand Peroutka považoval Adolfa Hitlera za vůdce národů, ale o jeho gentlemanství se podle předložených článků nikdy nezmínil ani slovem.

Otázka, zda byl Ferdinand Peroutka fascinován nacismem a zda vybízel český nárok ke kolaboraci s Německou říší, je bezesporu otázkou historickou či literárně historickou. Stejně tak, jako je například otázka, zda porucha výrobní linky byla způsobena vadou materiálu, otázkou navýsost technickou. Avšak tím, že Terezie Kaslová požádala soud o autoritativní vyvrácení teze o Peroutkově fascinaci nacismem a pobídkách ke kolaboraci, posunula literární otázku do právní sféry.

Nejde o odsouzení Peroutky

V našem právním řádu platí zásada „iura novit curia“, která znamená, že soud zná právo, je povolán k tomu, aby právo vykládal, a musí při svém rozhodování vždy věc právně zhodnotit sám. Neměl by ale soud povolat nějakého znalce? „Znalce soud potřebuje pouze tehdy, pokud není sám schopen zjistit skutkový stav. Soud je tedy sám oprávněn, ale i povinen rozhodnout o tom, zda byl Ferdinand Peroutka fascinován nacismem a zda vybízel český nárok ke kolaboraci s Německou říší, stejně jako je oprávněn a povinen rozhodnout o tom, zda porucha výrobní linky byla způsobena vadou materiálu,“ píše právník.

A zde soudu důkazy nechyběly, článek napsaný k Hitlerovým narozeninám je natolik výmluvný, že vyjádření znalce skutečně nebylo potřeba. Bylo by ale nesprávné interpretovat rozsudek jako odsouzení Ferdinanda Peroutky. Takové ambice rozsudek nemá a nebyly by ani namístě. Je však vyjádřením toho, že slova Miloše Zemana, pronesená na jeho adresu, byla trefná, s výjimkou poznámek o údajném Hitlerově gentlemanství. Nic to však nemůže změnit na tom, že Ferdinand Peroutka byl vlastenec a statečný člověk. Otázkou ovšem je, jestli je soud schopen rozlišit v literárním díle, jakým Peroutkův článek je, tak drobné nuance, jako je ironie…

Čtěte také:

Něco takového nemá obdoby – do vesničky s pouhými 155 obyvateli míří každoročně desetitisíce turistů. Přičinil se o to jediný muž, kterého za to veřejně pochválil mimo jiné i exprezident Klaus

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace