Zelená pro miliony za trdla a párky: podivné výjimky z elektronické evidence tržeb. Získá je i Babišova firma? Čím více ministr financí mlží ohledně svého vymodleného plánu, tím větší se z něj stává paskvil
19.09.2016
Autor: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí sice prosazuje EET, na své fastfoody ale s výjimkou pamatoval
Zatímco řada podnikatelů a živnostníků, kteří již dávno poctivě své tržby evidují, používá registrační pokladny a vydávají stvrzenky, tím víc se jim kolem krku utahuje smyčka. Většina návštěvníků různých obchodů a restaurací dobře ví, že bez problémů dostanou účet. Přesto restaurace a maloobchod ‘spadnou‘ do první etapy elektronické evidence tržeb, zatímco provozovny, kde se točí miliony, budou mít první výjimky.
Platit mají především pro stánkový prodej občerstvení, jichž se má evidence tržeb týkat až ve třetí fázi. Každý z nás se může přesvědčit, že přitom jde o skutečný zlatý důl. Příkladem jsou doslova jako houby po dešti rostoucí stánky s trdly, kolem nichž stojí nekonečné fronty. Odpověď na otázku, proč zrovna tyto provozovny získají výjimku, naznačil web Echo24.cz, který upozornil na to, že překvapující výjimky se budou týkat i fastfoodů Parky´s, které patří firmě Kostelecké uzeniny. A ta je součástí Babišova koncernu Agrofert. Když se novináři o stánky s párky zajímali, mluvčí Agrofertu jim tvrdil, že se jedná údajně pouze o tři provozovny, ostatní prý jsou frančízami. Kolik licencí ale bylo poskytnuto, mluvčí nechtěl prozradit, s tím, že jde o obchodní tajemství. Podle odhadů jich může být až dvě stě.
Co to vlastně je
Výjimky pro některé stánky s občerstvením vyvolávají nejen různá podezření a otázky, ale také pořádný chaos. Malí živnostníci se právem ptají, proč když například prodávají pouze noviny a známky, EET pro ně bude platit, ale výnosného byznysu s rychlým občerstvením se netýká. Mnoha podnikatelům také není jasné, co vlastně jsou stravovací služby. Pokud si zákazník odnese jídlo s sebou, například právě párek, pivo, trdlo nebo zmrzlinu, nejde o stravovací službu, ale pouze o dodání jídla. Pokud ale bude mít provozovna k dispozici prostory k sezení a WC, už by se jednalo o stravovací služby. Nelze se tedy divit, že řada podnikatelů je tímto rozhodnutím doslova rozzuřena.
Zvyknout se dá i na šibenici
Patří k nim i předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, který je přesvědčen, že zákon o EET je skutečně paskvil, zaměřený proti těm nejmenším. Sám však přiznává, že jeho se vůbec EET netýká, protože on neinkasuje tržby v hotovosti, ale EET mu vadí již z principu, protože omezuje svobodu: „Možná to někoho překvapí, ale my se ani tak nebojíme, že by to podnikatelé nezvládli a nedokázali se s tím vyrovnat. Vždyť máme v češtině pěkné rčení, že zvyknout se dá i na šibenici. A právě to považujeme za největší nebezpečí. Jakmile si zvykneme na taková opatření, jako jsou EET, kontrolní hlášení, centrální evidence bankovních účtů, prolomení domovní svobody a další a další, je konec se svobodou. A EET je takovým nejviditelnějším prvkem státní zvůle, je to drzé a napsané proti malým podnikatelům a živnostníkům. To si nesmíme dát líbit, na to si nechceme zvykat,“ uvedl Bábek pro Echo24.cz.
Bábek je také přesvědčen, že se Babišovi nepodaří slíbené miliardy vůbec vybrat, protože už dnes mají živnostníci, proti nimž je namířen, hluboko do kapsy. To, jak je postupně likvidují velké řetězce nebo nekalá konkurence, ostatně dokazuje stav na náměstích mnoha českých měst a vesnic.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');
Vložil: Adéla Hofmanová