Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zelená pro miliony za trdla a párky: podivné výjimky z elektronické evidence tržeb. Získá je i Babišova firma? Čím více ministr financí mlží ohledně svého vymodleného plánu, tím větší se z něj stává paskvil

19.09.2016
Zelená pro miliony za trdla a párky: podivné výjimky z elektronické evidence tržeb. Získá je i Babišova firma? Čím více ministr financí mlží ohledně svého vymodleného plánu, tím větší se z něj stává paskvil

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí sice prosazuje EET, na své fastfoody ale s výjimkou pamatoval

Zatímco řada podnikatelů a živnostníků, kteří již dávno poctivě své tržby evidují, používá registrační pokladny a vydávají stvrzenky, tím víc se jim kolem krku utahuje smyčka. Většina návštěvníků různých obchodů a restaurací dobře ví, že bez problémů dostanou účet. Přesto restaurace a maloobchod ‘spadnou‘ do první etapy elektronické evidence tržeb, zatímco provozovny, kde se točí miliony, budou mít první výjimky.

Platit mají především pro stánkový prodej občerstvení, jichž se má evidence tržeb týkat až ve třetí fázi. Každý z nás se může přesvědčit, že přitom jde o skutečný zlatý důl. Příkladem jsou doslova jako houby po dešti rostoucí stánky s trdly, kolem nichž stojí nekonečné fronty. Odpověď na otázku, proč zrovna tyto provozovny získají výjimku, naznačil web Echo24.cz, který upozornil na to, že překvapující výjimky se budou týkat i fastfoodů Parky´s, které patří firmě Kostelecké uzeniny. A ta je součástí Babišova koncernu Agrofert. Když se novináři o stánky s párky zajímali, mluvčí Agrofertu jim tvrdil, že se jedná údajně pouze o tři provozovny, ostatní prý jsou frančízami. Kolik licencí ale bylo poskytnuto, mluvčí nechtěl prozradit, s tím, že jde o obchodní tajemství. Podle odhadů jich může být až dvě stě.

Co to vlastně je

Výjimky pro některé stánky s občerstvením vyvolávají nejen různá podezření a otázky, ale také pořádný chaos. Malí živnostníci se právem ptají, proč když například prodávají pouze noviny a známky, EET pro ně bude platit, ale výnosného byznysu s rychlým občerstvením se netýká. Mnoha podnikatelům také není jasné, co vlastně jsou stravovací služby. Pokud si zákazník odnese jídlo s sebou, například právě párek, pivo, trdlo nebo zmrzlinu, nejde o stravovací službu, ale pouze o dodání jídla. Pokud ale bude mít provozovna k dispozici prostory k sezení a WC, už by se jednalo o stravovací služby. Nelze se tedy divit, že řada podnikatelů je tímto rozhodnutím doslova rozzuřena.

Zvyknout se dá i na šibenici

Patří k nim i předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, který je přesvědčen, že zákon o EET je skutečně paskvil, zaměřený proti těm nejmenším. Sám však přiznává, že jeho se vůbec EET netýká, protože on neinkasuje tržby v hotovosti, ale EET mu vadí již z principu, protože omezuje svobodu: „Možná to někoho překvapí, ale my se ani tak nebojíme, že by to podnikatelé nezvládli a nedokázali se s tím vyrovnat. Vždyť máme v češtině pěkné rčení, že zvyknout se dá i na šibenici. A právě to považujeme za největší nebezpečí. Jakmile si zvykneme na taková opatření, jako jsou EET, kontrolní hlášení, centrální evidence bankovních účtů, prolomení domovní svobody a další a další, je konec se svobodou. A EET je takovým nejviditelnějším prvkem státní zvůle, je to drzé a napsané proti malým podnikatelům a živnostníkům. To si nesmíme dát líbit, na to si nechceme zvykat,“ uvedl Bábek pro Echo24.cz.

Bábek je také přesvědčen, že se Babišovi nepodaří slíbené miliardy vůbec vybrat, protože už dnes mají živnostníci, proti nimž je namířen, hluboko do kapsy. To, jak je postupně likvidují velké řetězce nebo nekalá konkurence, ostatně dokazuje stav na náměstích mnoha českých měst a vesnic.

Čtěte také:

Trapas v Národním divadle. Parodie legendy a neomluvitelný prohřešek. Karel Schwarzenberg si zdřímnul na pietní akci

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace