Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Osudem těžce zkoušená herečka Simona Postlerová: Má autistického syna a vážně nemocného manžela, kterého rakovina připravila o oko. Jak to může tak křehká bytost zvládnout? Kolaps byl nevyhnutelný...

06.09.2016
Osudem těžce zkoušená herečka Simona Postlerová: Má autistického syna a vážně nemocného manžela, kterého rakovina připravila o oko. Jak to může tak křehká bytost zvládnout? Kolaps byl nevyhnutelný...

Autor: ČT repro

Popisek: Simona Postlerová

S nebývalou a obdivuhodnou mírou otevřenosti promluvila o nemoci svého syna Damiána známá herečka Simona Postlerová. Její dříve šťastnou a harmonickou rodinu potkalo jedno neštěstí za druhým, syn trpí autismem a nakonec mu ještě byla diagnostikována duševní choroba. Aby toho nebylo málo, manžel Zdeněk přišel kvůli rakovině o oko. Nelze se divit, že před časem zkolabovala.

Poprvé na sebe malý Damián upozornil, když před několika lety společně s maminkou účinkoval v populárním soutěžním pořadu Kufr.  Diváky doslova šokoval svou pamětí. Již tehdy si mnoho z nich pomyslelo, že to je malý génius. Ale jak už to bohužel v životě chodí, genialita je často vykoupena vážnými problémy. Jeho tehdejší vystoupení signalizovalo, že něco není v pořádku. Nikdo tehdy ale netušil, že to co předvedl, je názornou ukázkou nemoci. Ta se mimo jiné projevuje tím, že si jedinci, kteří ji trpí, pamatují dlouhé seznamy názvů nebo čísel a právě to sedmiletý Damián užaslým divákům předváděl.

Od jedniček k pětkám

Simona Postlerová tento týden v  Radiožurnálu vyprávěla, že se její syn narodil jako úplně zdravé dítě, ale již od malička měl  netypické záliby, například četbu a vážnou hudbu, kterou si pouštěl sám.  Nápadné taky bylo, že nesnášel dotyky, stříhat vlasy mu musela ve spánku. Ve škole měl zpočátku samé jedničky, ale to se  postupně začalo rapidně zhoršovat, nedokázal najednou nic dočíst, ani si zapamatovat. Když  nečekaně zkolaboval u snídaně, začali s ním rodiče chodit po doktorech a bylo nutné jej mnohokrát  hospitalizovat v nemocnici. Nakonec mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom, což je určitý druh autismu. Hlavním problémem pacientů, trpících touto nemocí, jsou potíže s komunikací. 

Jako by toho nebylo málo, před několika lety přišel kvůli rakovině  o oko její manžel Zdeněk. To už na ni bylo příliš, a tak  se zhroutila. Zdeněk byl ale velmi silný a nemoc statečně ustál. Utěšoval ji, že se jako muzikant může živit i poslepu.

Kde bere sílu?

Z výpovědi herečky vyplynulo, jak je společný život s nemocným synem těžký, ačkoliv ona sama si na to nestěžovala. Dokonce nastaly  okamžiky, kdy ji udeřil, nyní neustále vyžaduje kontakt s matkou, pohlazení, pusu a absolutní pozornost. To v situaci, kdy musí ona sama pečovat o rodinu a připravovat se na své role, rozhodně není  snadné. A ještě těžší je, že často netuší, co vlastně syn cítí a chce, ale snaží se vcítit do jeho situace. „Ta komunikace je strašně složitá,“ přiznala se.

Na otázku, kde bere sílu, starat se o nemocného syna i manžela, odpověděla: „S nimi“. Vysvětlila, že je to tím, že se o ně pečuje a myslí na ně. Pomáhá jí také práce, v níž pookřeje. Připomeňme, že Simona Postlerová je dlouholetou členkou Divadla na Vinohradech a patří také k našim nejlepším dabérkám.  Díky své profesi a osobními zkušenostmi s autismem se nedávno  stala kmotrou knihy „A proto skáču“, kterou napsal třináctiletý chlapec, trpící stejnou nemocí jako její syn.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace