Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec kamarádšoftu. Dalík konečně promluvil: „Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista a takto nehezky se zachoval i k jiným lidem.“ Co ještě prasklo, o Špindlu, Toskánsku, VIP tenisu…?

02.09.2016
Konec kamarádšoftu. Dalík konečně promluvil: „Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista a takto nehezky se zachoval i k jiným lidem.“ Co ještě prasklo, o Špindlu, Toskánsku, VIP tenisu…?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Marek Dalík u soudu

Lobbista Marek Dalík přes mnohé pochyby, dané jeho jednodenním výletem do zahraničí, nastoupil ve čtvrtek v 15:30 do vězení, aby si odpykal čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněnců Pandur. Ještě předtím dal obsáhlý rozhovor pro magazín Neovlivní.cz, kde se poprvé, a to značně nelichotivě vyjádřil k osobě Mirka Topolánka. Ten ho prý zklamal u soudu a vůbec na něj není spolehnutí. No jo, ale vykašlete se na někoho, vedle koho jste vydělali desítky milionů korun, jak Dalík také prozradil v rozhovoru. Vehementně ale popírá svou vinu v kauze Pandury. Úplatek prý vážně nevzal.

Bývalý poradce expremiéra Topolánka využil každé minuty před nástupem do lochu k tomu, aby vše dovysvětlil a vyšel z toho v co nejlepším světle a možná se přece jen nějak vyhnul čtyřletému trestu odnětí svobody. A tak jsme se nedávno dozvěděli spoustu zajímavých věci. Třeba to, že Marka Dalíka nejvíc mrzí, že ho Topolánek u soudu nepodržel a také to, jak nespolehlivý „Topol“ je. „Koupil jsem třeba podíl ve firmě a byli jsme domluveni, že mi půlku zaplatí a budeme to mít napůl. On mi to nikdy nezaplatil,“ stěžoval si magazínu Neovlivní.cz.

Topolánek je alibista a egoista, já ale věřil v dobro v něm

„Věděl jsem celou dobu, že Mirek Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je opravdu uvnitř dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem. Mně by stačilo, kdyby jenom řekl pravdu,“ nebere si servítky Marek Dalík, když vzpomíná na muže, díky kterému šel prý sedět.

Díky Topolovi si přišel na desítky milionů

Měl prý zmizet hned, jak Topolánek nastoupil k moci. Jenže to si vydělal slušný balík. Díky Dalíkově postavení totiž jeho PR agentura New Deal měla jako lobbistická kancelář snazší přístup k potenciálním klientům. Nejvíce si vydělal díky obchodům s nemovitostmi a výtvarným uměním, díky blízkému vztahu s Topolánkem to byly až desítky milionů.  A jak? „Narušil jsem kruhy, které se tu budovaly víc jak deset let. Kruhy z éry opoziční smlouvy. Mirek Topolánek nepřejal nikoho z toho neoficiálního nebo byznysového okolí Václava Klause. Byli to lidé o generaci starší, spousta z nich měla zkušenosti z různých komunistických zpravodajských služeb, pézetek,“ pokračoval o detailech spolupráce s Topolánkem Dalík.

Pořádal jsem tenisové turnaje

Neparazitoval tak vlastně na přátelství s premiérem? „Asi to tak bylo. Například jsme dělali tenisové turnaje a vím, že kdybychom je nedělali my, někteří sponzoři by do toho nedali peníze. Takže to byl ten případ. Na jednu stranu si můžete připadat jako parazit. Na druhou stranu platí nejenom u nás, ale všude na světě: Uděláte festival, přijede vám tam elita národa, tak se vám na to shánějí peníze líp, než kdyby tam přijeli jenom baťůžkáři. Když jsme prostě dělali turnaj, kde hrál premiér, dva ministři a deset poslanců, prezident, tak jsme na to sehnali peníze líp, než kdyby tam hráli moji spolužáci ze střední školy. A jestli si u toho má člověk připadat, jako parazit... v hlubším slova smyslu asi jo,“ vysvětluje bezelstně pro Neovlivní.cz Dalík jako by jeho lobbistická činnost spočívala v organizování benefičních zápasů.

Do Špindlu prý jezdil jenom lyžovat

On ale prý vždy stál stranou toho největšího pozlátka. „Chtěl jsem vám říct jednu věc: Já jsem tomu nikdy nepodlehl. Budete se mi smát, ale zkusím vám to vyargumentovat. Nikdy jsem nechodil na žádné party, večírky, recepce. Třikrát jsem byl na karlovarském festivalu, dohromady to tipuji na sedm dnů, a jinak jsem nikam nechodil,“ říká dále Dalík. Ve Špindlu pak prý byl jen proto, že prostě miluje sporty. „Špindly... Miluju lyžování, lyžuju devadesát, sto dnů v roce. Fakt jsem tam jezdil lyžovat. Navíc, kdybych se chtěl předvádět, bydlel bych jinde. Měl jsem apartmán ve Svatém Petru a do centra Špindlerova Mlýna jsem ani moc nechodil,“ snaží se vysvětlit své spojení s mejdany ve Špindlu.

A ve vile byl také náhodou

A slavná kauza toskánské vily? To prý byla náhoda, prostě se nečekaně v jedné vile sešlo „pár“ vlivných lidí. „My jsme tam s nikým dalším na dovolenou nejeli. Já tam jel s Mirkem Topolánkem a s rodinnými či osobními přáteli. To, že tam v tu stejnou dobu byli ti další, tak věřte nebo nevěřte, je to do značné míry náhoda. My jsme tam byli proto, že lidé, co tam byli taky, nám o tom místě řekli. Ale že bychom si ladili termíny dovolené, nebo si říkali, potkáme se, to ne,“ řekl k známým „špiónským“ fotografiím dále Dalík s tím, že v deseti lidech za vilu platili přibližně 75 tisíc měsíčně za osobu.

Nevinně je prý i v kauze Pandury. „Šlo jen o to, že Miro Výboh chtěl získat zastupování v pandurech pro sebe,“ vysvětloval Marek Dalík magazínu Neovlivní.cz i přesto, že s touto verzí nikdo před soudem neoperoval. „Prostě to nedosvědčili,“ pokračoval s tím, že stejně věděl, že by ho nikdo, ani Topolánek, u soudu nepodržel. Prostě Marek Dalík se rozhodl stylizovat do oběti, případně chudáka, co byl ve špatný čas na špatném místě. Něco jako český Forrest Gump obráceně…

Fortuna vypsala sázky na Dalíkův návrat

Dalíkův odlet do zahraničí méně než 36 hodin před nástupem do vězení se včera dopoledne stal zprávou dne. Vyvolal pochybnosti, zda soudu nepošle pohlednici z Baham, Belize, Seychelských ostrovů, Jihoafrické republiky nebo jiné oblíbené destinace, kam tradičně míří čeští ekonomičtí migranti. „Věříme, že Marek Dalík dodrží slovo a do věznice se včas dostaví. Koneckonců ještě nevyčerpal všechny právní možnosti své obrany. Praxe zároveň ukazuje, že lidé jeho formátu mohou v Česku dělat velký byznys i z vězení, a s podporou neurologa nejsou vyloučené ani výlety odsouzených k moři, tak kam by utíkal,“ sdělil Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Dalíka na Ruzyni vyfotil europoslanec Ježek odlétající ranním letadlem do Bruselu. Do dvaceti minut po tomto letu z Prahy odlétaly další pravidelné lety do Londýna, Paříže, Amsterdamu, Milána a Düsseldorfu. Z těchto pěti destinací lze cestovat prakticky do všech končin světa. Na útěk před spravedlností šlo sázet v kurzu 3,6:1. Fortuna ale zároveň nabízí i doplňkové sázky, které Dalíkovým nástupem do kriminálu nekončí, například na předčasné propuštění z vězení lze sázet v kurzu 10:1. Prezidentská milost není příliš pravděpodobná, Miloš Zeman nemá odsouzence příliš v lásce (kurz 500:1).        

Výběr z kurzové nabídky

Uteče z věznice do 31. 12. 2016                                                                                                        100

Během výkonu trestu se ve věznici ožení                                                                                          10

Bude předčasně propuštěn do 31. 12. 2016                                                                                      10

Dostane prezidentskou milost do 1. 7. 2016                                                                                      500

Z věznice zrealizuje zakázku pro ministerstvo obrany na 100 a více vozidel Pandur                       9999

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová