Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandál po smrti legendy. Weby musely zablokovat nenávistnou diskusi o Věře Čáslavské. Opět platí, že kdo má být povýšen, bude ponížen

01.09.2016
Skandál po smrti legendy. Weby musely zablokovat nenávistnou diskusi o Věře Čáslavské. Opět platí, že kdo má být povýšen, bude ponížen

Foto: ČT

Popisek: Věra Čáslavská

Bohužel ani smrt svého času nejlepší sportovkyně světa a druhé nejslavnější ženy planety nezabránila mnoha Čechům v tom, aby ji opět nezasypali smrští urážek. Ty dosáhly takové míry hnusu, že některé servery musely na opakovanou žádost svých čtenářů zastavit diskuse. Z většiny příspěvků vyplynulo, že šokující nenávist si nejslavnější Češka všech dob vysloužila kvůli svému synovi a přátelství s Václavem Havlem. Naštěstí se ale přece jenom našlo dost lidí, kteří Věře Čáslavské vzdali poctu za její fantastickou sportovní kariéru.

Pouze cesta na trénink a zpátky

I když je Věra Čáslavská symbolem zcela výjimečného sportovního úspěchu, už od začátku své oslnivé dráhy musela bojovat s nepřízní osudu, například nejrůznějším zraněním. Často také musela překonávat stavy  nepřekonatelné únavy. Když odjela na důležité závody, měla tak velký strach, že se zraní, že raději ani nevycházela z ubytovny. „Pouze cesta na trénink a zpátky,“ vzpomíná ve své životopisné knize.  Výsledky úmorného drilu a odříkání se však dostavily. Po triumfu na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 se stala superstar své doby, nejlepší sportovkyní světa a druhou nejslavnější ženou planety, hned za Jackie Kennedyovou.

Věčně na útěku

Už tehdy, před více než padesáti lety, se celebrity potýkaly se slávou stejně těžko, jako ty současné. V Japonsku se stala zbožňovanou ikonou, ale záhy jí byla neustálá pozornost na obtíž. Musela si dokonce pořídit černou paruku a různé převleky, aby ji lidé na ulicích nepoznávali.  „Byla jsem věčně na útěku,“ posteskla si ve svých pamětech. Ochranku jí dělali všichni členové české olympijské výpravy. Doslova davovou hysterii pak vyvolala její svatba s olympionikem Josefem Odložilem v Mexiku, kterou média označila za svatbu století.

Volný pád

Bohužel se však tato svatba zároveň stala  začátkem konce její oslnivé sportovní kariéry i osobního štěstí. Když se s manželem přestali věnovat vrcholovému sportu, nastaly všední dny. Její muž se nikdy nesmířil s tím, že byla slavnější a úspěšnější.  Z hýčkané mezinárodní hvězdy se proměnila v ponižovanou a bitou  ženu, která navíc kvůli svým politickým postojům přišla o zaměstnání a musela se spokojit s místem uklízečky. Špatné vztahy v rodině, kde docházelo k neustálým konfliktům, nakonec vyvrcholily obrovskou tragédií. Když se při náhodném setkání  na diskotéce potkal syn Martin  se svým otcem Josefem Odložilem,  který byl v té době armádním funkcionářem,  dal mu zahrát písničku Zelené mozky. Pak se oba dostali do vesnické rvačky, při níž údajně  otec v opilosti napadl dívku svého syna. A Martin mu to oplatil pěstí. Odložil přitom upadl a utrpěl poranění lebky s krvácením do mozku, na jehož následky o měsíc později zemřel.

Skutečné peklo

Po smrti bývalého manžela následovalo v životě Věry Čáslavské skutečné peklo. V dehonestující mediální kampani byla vláčena jako špatná matka a její syn jako otcovrah. Zatímco se u soudu bránil, že svým jednáním pouze odvrátil otcův útok proti své přítelkyni, veřejnost byla jiného názoru. Soud přitom vůbec nezjistil, kdo byl vlastně útočník a kdo napadený. Martin Odložil byl nakonec za ublížení na zdraví s následkem smrti odsouzen na čtyři roky nepodmíněně.

Nevinná oběť

Další obětí tragického konfliktu se stala Věra Čáslavská, která se důsledkem toho psychicky zhroutila a skončila v psychiatrické léčebně. Celou situaci ještě zkomplikovala skutečnost, že Martin byl nakonec z vězení propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Kdyby Věra Čáslavská byla tušila, jakou nenávist až za hrob tato amnestie vyvolá, smířila by se s tím, že syn zůstane pár let ve vězení.  Následkům této amnestie čelí Věra Čáslavská i po své smrti.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová