Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou to mladí a zdraví chlapi, proč nebojují doma proti násilí? ptá se bratr Karla Kryla, také písničkář. Hovoří nejen o migrantech, co si myslí o Ortelu nebo „hitu“ Olivie Žižkové?

24.08.2016
Jsou to mladí a zdraví chlapi, proč nebojují doma proti násilí? ptá se bratr Karla Kryla, také písničkář. Hovoří nejen o migrantech, co si myslí o Ortelu nebo „hitu“ Olivie Žižkové?

Foto: youtube.com

Popisek: Skladatel, textař, básník, hudebník, zpěvák technik Jan Kryl, o tři roky mladší bratr legendárního písničkáře a básníka Karla Kryla

ROZHOVOR Trochu se děsím toho, že se migrační vlna přežene i přes nás. A myslet si, že většina migrantů jsou ti „hodní", je trochu naivní. Pokud bude mít v Evropě každý, kdo si požádá, nějakou palnou zbraň, hrozí, že při krizové situaci tu a tam někomu „rupne v hlavě" a postřílí lidi. Migranti, nemigranti. Takhle otevřeně mluví bratr Karla Kryla, také písničkář, Jan Kryl. Navíc prozrazuje, co považuje vzhledem k bratrovi za hyenismus.

Teroristické útoky se pomalu přibližují k hranicím Česka. Jak to vnímáte?

Trochu se děsím toho, že se migrační vlna přežene i přes nás. A myslet si, že většina migrantů jsou ti "hodní", je trochu naivní. Bohužel ta první vlna sem přišla bez jakékoliv kontroly a většinou mladí zdraví chlapi. Proč nezůstali doma a nebojovali proti násilí?!

Co je lepší recept? Odzbrojit civilní obyvatelstvo Evropy anebo ho naopak nechat se vyzbrojovat?

Nějaké ozbrojování vlastně ani nemá smysl, lépe je to řešit v rámci státu ohledně ochrany hranic. Pokud bude každý, kdo si požádá, mít nějakou palnou zbraň, hrozí, že při krizové situaci tu a tam někomu "rupne v hlavě" a postřílí lidi. Migranti, nemigranti. Třeba jako se to stalo v Uherském Brodě.

Měly by jednotlivé národní státy proti uprchlické vlně opět ohradit své hranice, jako by žádná EU neexistovala?

Nemyslím, že by se znovu měly stavět zátarasy, ale nějaká kontrola je bezpodmínečně nutná. Proč hlídat hranice v jiných státech, když nejvíce přece záleží na tom, aby byly chráněny ty naše.

Je Evropská unie stále životaschopná anebo se nachází ve stadiu klinické smrti?

Evropská unie je v podstatě spousta zbytečné byrokracie a někdy mám dojem, že si jen hledají práci a vymýšlejí strašné blbosti. Třeba s tím, že pomazánkové máslo už nemůžeme nazývat máslem, marmeláda se také může tak nazývat, jen když je udělána z něčeho přesného. A takových příkladů i v jiných oborech by se dalo najít stovky. Jenže, co chcete po úřednících, kteří mnozí nikdy reálně nepracovali a od střední školy se živí politikou. Jak mají vědět, jak těžko se živí z normálního zaměstnání rodina? Myslím si, že jsme si naši účast v EU představovali trochu jinak, že prostě budeme všichni na stejné úrovni. Jenže EU nám postupně bere naši suverenitu a za chvíli pomalu ani na záchodě člověk nebude smět sedět déle než EU určí.

Myslíte si, že v Evropě zavládne právo šaría?

Pokud se nezastaví příliv muslimské komunity, tak mám obavy, že se právo šaría bude prosazovat stále více. Pokud přijde někam pár muslimů, jsou na čas schopni se nějak začlenit do běžné komunity. Jakmile jich ale bude více, začnou vyžadovat svá menšinová práva, svoje školy, svůj způsob života a přestanou se chtít nadále "začleňovat". Budou vyžadovat, aby měli své modlitebny, aby směli udržovat své muslimské zvyky a poté, až jich tu bude hodně, začnou se chovat tak, jak byli doma zvyklí odjakživa. Žena pro ně není nic než otrok. Ale nejhorší je to, že dle koránu je každý bezvěrec nebo jinověrec jejich nepřítel a je třeba ho zničit! A časem vůbec nebude záležet na tom, jestli sem přišli s prosíkem nebo jen za dobrým bydlem.

Ono se to už v historii několikrát stalo, že nás zaplavily hordy z Východu. A pak, přestože se vládcové v Evropě mydlili hlava nehlava, se v tom momentě dali dohromady a hordy z Východu prostě vyhnali. Jsem na sto procent přesvědčen, že muslimská komunita do Evropy nepatří.

Evropa i Česko jsou ohledně uprchlíků rozděleny. Vy se netajíte svou nedůvěrou k nim. Nezažil jste si ohledně svých názorů už nějaký útok, byť třeba verbální?

Já jsem se zatím nesetkal s nějakým, byť jen verbálním útokem. Ale co není, může být. Hlavně je to tím, že už dva roky nepůsobím veřejně a jsem stále jen doma.

Kapela Ortel nahrála píseň Mešita, Olivie Žižková Evropo, dýchej. Co vy na ně?

Je sice pěkné, že někdo plýtvá svým umem, jen aby prorazil prostřednictvím odsuzující skladby, ale není to moc prozíravé. Myslím si, že by to spíš měli řešit naši nejvyšší politici a ne písničkáři. Ti měli svůj nezadatelný vliv v boji proti totalitě. Ale proti migraci je to něco jiného. Nejmocnější dáma je pozve a písničkáři to mají řešit?

V jak radikálním rozpoložení se se svými názory nacházíte? Už jste přemýšlel nad nějakým takovým burcujícím songem?

Víte, na to, aby člověk udělal slušnou píseň, je třeba mít dobrý motiv. Hlavně takový, aby lidem něco sdělil. Jsme-li každodenně zaplavováni migračními problémy, je to úkol pro vládu a parlament a ne pro muzikanty. Dokonce mi někdo tu Mešitu poslal, jako že to složil můj bratr! A to je vůči Karlovi barbarské a dá se to přirovnat k hyenismu.

Jan Rychetský

Čtěte také:

Válka s islámem začala! Z více než milionu migrantů se Němcům podařilo zaměstnat 54 lidí! Kde jsou ti kvalifikovaní pracovníci, kteří podle 'Mutti' Merkel a spol. spasí Evropu? ptá se publicista Černocký

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace