Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To se ozval ten pravý! Kritik Rejžek se naváží do Nohavici, že je udavačská kreatura, a přitom sám píše pro další takovou

23.08.2016
To se ozval ten pravý! Kritik Rejžek se naváží do Nohavici, že je udavačská kreatura, a přitom sám píše pro další takovou

Foto: ČT

Popisek: Jan Rejžek

„Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu… Zabiju toho Barabu, toho Barabu, Alibabu, pokud mě nezabije,“ zpívá Nohavica v jedné ze svých posledních písní. A to neměl dělat, jdou po něm všichni včetně kritika Jana Rejžka. Ten písničkáře kromě rasismu obvinil, že je „udavačskou kreaturou“. Asi zapomněl, že takhle už jednou o někom psal…

Web Svobodné fórum se ve svém komentáři pozastavuje nad krátkou pamětí novináře Rejžka. Stejně jako nyní nadává Nohavicovi, aniž pochopil, že písničkář svůj text myslel sarkasticky, nadával před časem Andreji Babišovi – do jehož novin sám píše.

Selektivní paměť novináře Rejžka

Nebudeme rozebírat Nohavicův kontroverzi budící text ani řešit jeho působení za minulého režimu. To, co nás zajímá, je Rejžkova selectivní paměť. Jak to, že píše-li o přisluhovačích totality, zapomíná na agenta Bureše, tedy Babiše? Vážně uvěřil soudu, který na základě svědectví vysokých důstojníků StB rozhodl, že Babiš prý nespolupracoval vědomě? K této kauze se kupodivu nikdy nevyjádřil, přitom už to, že Babiš byl veden jako agent, svědčí o vědomé spolupráci – a proto také Ústav paměti národa podal dovolání proti rozsudku k Nejvyššímu soudu.

Naváží se statečně do Heleny Vondráčkové, na skutečné zločince koule nemá

Rejžek si ovšem podobné otázky rozhodně neklade. „Do Vondráčkové jsi se sice ‘statečně navezl‘, ale na kritizování Hegenbarta, Lorence a obdobných zločinců, tj. skutečných zmetků, jsi odvahu a chrabré srdce v sobě nenašel. Neboť ty se umíš uboze vytahovat jenom tehdy, když to není o hubu,“ napsal mu nedávno ve své knize John Bok – a zdá se, že se trefil.

Co by v Čechách neprošlo?

Jistě, podle mnohých Nohavica přestřelil, ale házet ho do stejného pytle se skupinou Ortel a podobnými? Takto nálepkují ti, kteří vidí rasistu a xenofoba v každém, kdo nevnímá komplikovaný problém uprchlíků totožně jako oni. A to se naši satirici drží pěkně při zdi. Takový německý komik Jan Böhmermann by se svou mnohem ostřejší satirou o „kozomrdovi“ Erdoganovi v naší veřejnoprávní televizi neprošel. Vyhrocení problému tureckým prezidentem však většinu německé veřejnosti popudilo a postavila se za komika. Co se v Německu stalo? Komik Böhmermann prostě reagoval na tureckou snahu cenzurovat svobodu slova v Německu.

Kreatura? To slovo má pan Rejžek rád

Ve srovnání s Böhmermannovými drsnými verši o kozomrdech je Nohavicův popěvek jen slabý odvar. Ani tak si ale Rejžek neodpustil využít situace k probuzení osobních animozit: „Ubohý estébák Nohavica se musí a musí vyslovit. K čemukoliv. Už nebijou naše děti, tak tohle. Velmi vtipné. Jeho řídící orgán StB by to této udavačské kreatuře jistě schválil.“ Kreatura je vůbec Rejžkovo oblíbené slovo, označuje tak leckoho, kdo nemá stejný názor jako on. V minulosti právě i šéfa hnutí ANO.

Čí chleba jíš…

„Až Lidové noviny a MF Dnes přinesou na první straně titulek Náš majitel Babiš je komunistická a estébácká kreatura, demokracie v této zemi vyhraje,“ napsal Rejžek na svém Twitteru dne 20. září 2013, nedlouho před posledními volbami do parlamentu. A po třech letech se zdá, že demokracie podle Rejžka sice nevyhrála, jemu to ale vůbec nevadí a do Lidových novin, vlastněných „kreaturou“ Babišem, vesele píše pravidelné sloupky. Od té doby samozřejmě na adresu „kreatury“ Babiše nenapsal jediné křivé slovíčko.

Čtěte také:

Krutě upřímná zpověď polistopadového ministra. Jako první na plnou hubu přiznal, že náš kapitalismus je založený na krádežích

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace