Letní taneční a hudební festivaly jsou rájem drog. A stát je velkoryse dotuje stovkami milionů korun. Ba co víc! Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi?
22.08.2016
Foto: ČT
Popisek: Festival Colours of Ostrava
Již několikrát jsme se pozastavili nad tím, jakých výsad u nás požívají různé letní festivaly v Česku. Kromě toho, že na nich je brutálně porušován noční klid, stále více se zde vyskytují i drogy všeho druhu. Zatímco normální smrtelníci nemohou pořádat oslavy po dvaadvacáté hodině, mnohé festivalové akce mají ze zákona velkorysou výjimku, a jejich účastníci tak mohou řádit a fetovat až do rána.
Většina médií, které jsou zároveň tzv. mediálními partnery, prezentuje hudební, taneční a filmové festivaly jako mimořádné kulturní události a výrazně přispívají k jejich propagaci. Jen zřídka se v souvislosti s nimi objeví zmínka, že jsou místem, kde se ve velké míře užívají drogy. Výjimkou je víkendové zpravodajství, které upozornilo, že na populárním tanečním festivalu Mácháč musela kvůli drogám zasahovat policie. Ta mimo jiné zjistila, že někteří účastníci této akce dokonce pod vlivem drog řídili.
Zvýšený prožitek?
Jedním z důvodů, proč jsou drogy všeho druhu na festivalech trestuhodně rozšířené, je skutečnost, že zvyšují „umělecký prožitek“. Vedle obrovského množství alkoholu a tabáku, které již mládež za drogy ani nepovažuje, se na nich objevuje alarmující nárůst užívání klasických i zcela nových drog, jejichž účinky nejsou ještě dostatečně známé. Z analýzy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti při Úřadu vlády vyplývá šokující zjištění, že drogy se u nás nejčastěji používají na taneční scéně: „Lidé, pohybující se v prostředí zábavy, mají několikanásobně vyšší zkušenosti s legálními i nelegálními návykovými látkami, než jejich vrstevníci v běžné populaci,“ konstatuje analýza. Velmi nebezpečné podle ní také je, že jsou některé drogy užívány dohromady.
Zhoubná tolerance
Mimořádně závažný je fakt, že naše společnost je velmi tolerantní k pití či kouření dětí. Nejvyšší počet uživatelů drog se proto u nás vyskytuje ve skupině od 15 do 19 let. V době prázdnin například není výjimkou, že na záchytných stanicích či v nemocnici končí desítky opilých a zfetovaných dětí. Z výzkumů, provedených ve světě, vyplývá ještě něco horšího. Hlavním tahákem není pro účastníky těch nejoblíbenějších hudebních festivalů umění, ale něco jiného, především sex a drogy. Přiznala to více než polovina z nich. Z tohoto úhlu pohledu je překvapivé, jak výrazně jsou státem podobné akce podporovány. V Česku na ně ministerstvo kultury ročně uvolní přes sto milionů korun.
Rámus až do rána
Navíc je na většině podobných festivalů velkoryse tolerováno rušení nočního klidu, ale v jiných případech naopak dochází k razantnímu omezování možností pořádat nějakou privátní akci po desáté hodině večer. Například účastníci populárního hudebního festivalu Colors of Ostrava mohou díky výjimce řádit až do tří do rána. O tom, že čím déle do rána ta či ona akce trvá, tím více se na ní pije a fetuje, není pochyb.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová