Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letní taneční a hudební festivaly jsou rájem drog. A stát je velkoryse dotuje stovkami milionů korun. Ba co víc! Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi?

22.08.2016
Letní taneční a hudební festivaly jsou rájem drog. A stát je velkoryse dotuje stovkami milionů korun. Ba co víc! Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi?

Foto: ČT

Popisek: Festival Colours of Ostrava

Již několikrát jsme se pozastavili nad tím, jakých výsad u nás požívají různé letní festivaly v Česku. Kromě toho, že na nich je brutálně porušován noční klid, stále více se zde vyskytují i drogy všeho druhu. Zatímco normální smrtelníci nemohou pořádat oslavy po dvaadvacáté hodině, mnohé festivalové akce mají ze zákona velkorysou výjimku, a jejich účastníci tak mohou řádit a fetovat až do rána.

Většina médií, které jsou zároveň tzv. mediálními partnery, prezentuje hudební, taneční a filmové festivaly jako mimořádné kulturní události a výrazně přispívají k jejich propagaci. Jen zřídka se v souvislosti s nimi objeví zmínka, že jsou místem, kde se ve velké míře užívají drogy. Výjimkou je víkendové zpravodajství, které upozornilo, že na populárním tanečním festivalu Mácháč musela kvůli drogám zasahovat policie. Ta mimo jiné zjistila, že někteří účastníci této akce dokonce pod vlivem drog řídili.

Zvýšený prožitek?

Jedním z důvodů, proč jsou drogy všeho druhu na festivalech trestuhodně rozšířené, je skutečnost, že zvyšují „umělecký prožitek“. Vedle obrovského množství alkoholu a tabáku, které již mládež za drogy ani nepovažuje, se na nich objevuje alarmující nárůst užívání klasických i zcela nových drog, jejichž účinky nejsou ještě dostatečně známé. Z analýzy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti při Úřadu vlády vyplývá šokující zjištění, že drogy se u nás nejčastěji používají na taneční scéně: „Lidé, pohybující se v prostředí zábavy, mají několikanásobně vyšší zkušenosti s legálními i nelegálními návykovými látkami, než jejich vrstevníci v běžné populaci,“ konstatuje analýza. Velmi nebezpečné podle ní také je, že jsou některé drogy užívány dohromady.

Zhoubná tolerance

Mimořádně závažný je fakt, že naše společnost je velmi tolerantní k pití či kouření dětí. Nejvyšší počet uživatelů drog se proto u nás vyskytuje ve skupině od 15 do 19 let. V době prázdnin například není výjimkou, že na záchytných stanicích či v nemocnici končí desítky opilých a zfetovaných dětí. Z výzkumů, provedených ve světě, vyplývá ještě něco horšího. Hlavním tahákem není pro účastníky těch nejoblíbenějších hudebních festivalů umění, ale něco jiného, především sex a drogy. Přiznala to více než polovina z nich. Z tohoto úhlu pohledu je překvapivé, jak výrazně jsou státem podobné akce podporovány. V Česku na ně ministerstvo kultury ročně uvolní přes sto milionů korun.

Rámus až do rána

Navíc je na většině podobných festivalů velkoryse tolerováno rušení nočního klidu, ale v jiných případech naopak dochází k razantnímu omezování možností pořádat nějakou privátní akci po desáté hodině večer. Například účastníci populárního hudebního festivalu Colors of Ostrava mohou díky výjimce řádit až do tří do rána. O tom, že čím déle do rána ta či ona akce trvá, tím více se na ní pije a fetuje, není pochyb.

Čtěte také:

Panika ve Varech: Policejní zátah, který zde dlouho nezažili. Lázně jsou plné muslimů, zahalených žen v hábitech, ale ulice ani hranice nikdo nehlídá. Skandální reakce zaměstnanců ministerstva a policie!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová