Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsem jako moje maminka, říká Frejová. Osudového muže jí ale dohodila právě Věra Galatíková těsně před smrtí!

22.08.2016
Nejsem jako moje maminka, říká Frejová. Osudového muže jí ale dohodila právě Věra Galatíková těsně před smrtí!

Foto: HBO/Dušan Martinček

Popisek: Kristýna Frejová v seriálu HBO Terapie

Proč se dcera Věry Galatíkové, proboha, na týden zavřela do tmy? Byla její sezení s ‘guru‘ Andym terapie, nebo úlet? A jak to má Kristýna Frejová s muži? Víme vše.

Dcera známých herců Ladislava Freje a Věry Galatíkové prošla velkou krizí. Po smrti matky a rozpadu partnerství, ze kterého má dceru Ráchel, dlouho nevěděla, čí je a jak dál. „Mělo to smysl,“ říká dnes o tomto těžkém období jednačtyřicetiletá herečka Kristýna Frejová. Tvrdí, že právě teď prožívá nejlepší chvíle svého života. A řešení? Nechala se zavřít do tmy, na týden, v rámci speciální terapie.

S Andym mě seznámila maminka

Potkala totiž jednoho terapeuta. Jmenuje se Andrew Urbiš. „Poprvé jsme se setkali krátce po smrti maminky. Ona za ním byla těsně předtím, než jí objevili poslední formu nádorů. Pak to už spělo ke konci. To ona mě před smrtí na Andyho nasměrovala,“ popisuje Kristýna osudové setkání pro magazín OnaDnes.

Andrew, tedy Andy, je zřejmě cosi jako šaman nebo guru. „Je to člověk, který kdysi odešel z vysokého manažerského postu a odjel na Nový Zéland, kde žil s Maory. Tam přijal jméno Andrew. Strávil také nějaký čas v Tibetu, meditoval v černých dírách, byl i u skutečných mistrů v Číně nebo u beduínů na Sahaře. Propojuje různé léčebné metody, a pokud hovoří o meditacích, tak ví o čem. Ve srovnání s ním jsou mi rychlokvašení držitelé certifikátů na life koučing slušně řečeno k smíchu,“ říká herečka přesvědčivě.

Potmě řešila chlapa i matčinu smrt

A jak došlo na pobyt ve tmě? „Seděla jsem jednou v ordinaci Andyho Urbiše, který tyto meditace provozuje, a někdo mu právě telefonicky zrušil rezervaci. Zeptal se, jestli bych do toho nechtěla jít, a já spontánně kývla. Mělo to být za rok. Roční předstih mi připadal jako nekonečno – jako v té pohádce Až opadá listí z dubu. Ale rok utekl velmi rychle, nastřádala se spousta věcí, o kterých bylo potřeba přemýšlet, a spousta dalších, které bylo potřeba v sobě uzavřít – smrt maminky, konec zásadního vztahu – a já najednou znovu seděla u Andyho dveří. Když poprvé zhasl na zkoušku, myslela jsem, že to nedám,“ vzpomíná.

Nejtěžší prý byly první tři minuty, poté co Andy otočil vypínačem a zhasl. „Byla to jen zkouška, jak budu reagovat, a já měla okamžitě tep snad dvě stě padesáti tisících za vteřinu. První reakce byla: tak tohle nedám. „Jak se cítíš,“ ptal se mě Andy, když rozsvítil. „Nemůžu dýchat, motá se mi hlava, je mi šoufl,“ odpověděla jsem mu. „To je v pořádku, tak se měj, já přijdu zítra – řekl, zhasl a šel,“ směje se Frejová.

Kristina Frejová v představení Divadla Titans

Kristina Frejová v představení Divadla Titans

Nejsem moje matka!

Ve tmě se prý dějí věci, říká zastánkyně alternativních léčebných metod. „Ve tmě se objeví doslova světelná hitparáda, prostě za vámi to světlo přijde a vy nevíte, jestli je reálné, nebo jen ve vaší hlavě. Pokud se chce člověk bez sentimentu srovnat se sebou, zjistit, kdo je a kam jde, je to k nezaplacení. V běžném provozu to prostě nedáte.“ A výsledek? „Dozvěděla jsem se o sobě, co jsem se dozvědět potřebovala. A sice že jsem žila v podstatě do svých čtyřiceti let přesně podle toho, jak se ode mě očekávalo. Nikdy jsem si přitom úplně nepřipustila, kdo doopravdy jsem. Nesmírně jsem si vážila své maminky a strašně bych si přála být jako ona, ale prostě nejsem. Pokud sami sebe přijmete, strašně se vám uleví, až pak se můžete posunout dál. Připustila jsem si jakousi vnitřní divokost, která není vždycky akceptovatelná.“ Kristýna je totiž typický Štír, všechno je u ní ode zdi ke zdi – když se radovat, tak kalit až do rána, když být smutná, tak se vším všudy. Ráda navíc lidem říká do očí, co si o nich myslí, a pokud je to na večírku, životní pravdy se od připité herečky neposlouchají lehce.

Vinu za rozchod mají vždycky oba dva

Tma jí prý pomohla dořešit i vztah s muzikantem Jakubem, se kterým má dceru Ráchel a který od nich odešel. „Ze tmy jsem tatínkovi dcery Ráchelky napsala poměrně obsáhlý dopis o takzvané vině, která vždycky padne na jednoho z páru – to je jedno, jestli na toho, který odešel, nebo toho, který byl odejit. Došlo mi, že to u nás bylo půl napůl. Snažila jsem se partnera nacpat do své iluze o společném životě, kterou on nesdílel. To, že jsem se s tím nedokázala vyrovnat, byl můj problém, ne jeho. Myslím, že na tomhle základním nedorozumění ztroskotává většina vztahů,“ říká Kristýna.

Proč se nesnesla s otcem?

Extrémní vztah měli její rodiče, ti ho ovšem coby dvě silné osobnosti zvládly. Manželství Věry Galatíkové a Ladislava Freje totiž nebylo zdaleka procházkou růžovým sadem, Frejova výbušná povaha a zalíbení v jiných ženách dávaly Galatíkové co proto. Přesto spolu byli až do Věřiny smrti a milovali se. Kristýna měla k rodičům intenzivní vztah – matku milovala, s otcem mívala velké problémy – asi proto, že jsou oba stejně ‘zabejčení‘ a paličatí. „Maminka říkala: Kdybys byla diplomat a udělala na něj oči, mohla bys mít cokoli. Ale ty ne, ty se zasekneš, udělají se ti bílé hektické fleky a stojíš si na svém.“ Vztahy se srovnaly až po narození dcery a teď je z bouřliváka Freje milující hlídací dědeček.

Kristýna Frejová hraje manželku Michala Dlouhého v inscenaci Studia Bouře

Kristýna Frejová hraje manželku Michala Dlouhého v inscenaci Studia Bouře

Přelomová čtyřicítka

Kristýně bylo před pár lety čtyřicet. „Vzpomínám si na maminku, když jí bylo čtyřicet. Trávili jsme léto na chalupě, kde naši permanentně něco opravovali. Maminka měla natáčení a v den jejích čtyřicátých narozenin ji filmaři přivezli na chalupu. Tatínek jí k těm narozeninám postavil komín, který jsme nazdobili májkou. Máma stála pod chalupou, koukala nevěřícně nahoru a říkala: „Nádhera… Většina kolegyň dostává k narozeninám norkový kožich nebo briliantový prsten… Já komín.“ Tehdy měla vlasy nakrátko a tak jako sexy prošedivělé. Já na ni koukala a říkala si, že až mi bude čtyřicet, budu už stará paní,“ usmívá se.

Už nejsem batůžek, říká hrdě

Stará paní z ní není – naopak se zdá, že ji čtyřicítka slušně nakopla. Loni po třinácti letech odešla ze stálého angažmá ve Švandově divadle, zkouší ve Studiu Bouře a s kamarády založila vlastní divadelní společnost. A taky si pořídila motorku. „Tak to dopadá, když vám rodiče zakážou v šestnácti udělat řidičák na ‘fichtla‘, protože by prý zejména maminka zešedivěla, tak jsem si holt pár let počkala, a když už, tak tedy pořádnou ‘dospělou‘ mašinu. Doteď jsem se spíš vozila jako spolujezdec řečený batůžek a musím přiznat, že od chvíle, kdy jsem na kamarádovu motorku sedla, jsem nepřestala vykřikovat: „Ano, je to nádherný, ale já to potřebuju řídit!“ směje se herečka.

Kristýna medituje, cvičí jógu s Tibeťany, zavírá se do tmy a mluví o andělech. Svou dceru vychovává k otevřenosti a svobodě, prostě po svém. Na její povahu ‘dojely‘ předchozí vztahy, ať už to byl ten s muzikantem Jakubem, nebo dřívější velká láska s režisérem a hercem Lukášem Hlavicou. Takhle silnou babu – podle některých pošahanou sluníčkářku – totiž vedle sebe hned tak někdo nesnese. Kristýna je prostě svá, bez kompromisu. To má asi po rodičích. „Na maminku myslím každý den. Nejvíc na její ruce. Měkké, teplé a krásné. S lítostí a vztekem z jejího odchodu už jsem se vyrovnala díky meditaci. Když moje desetiletá dcera Ráchel mluví o babičce Věře, používá ji jako synonymum pro dobro, něco jako anděl strážný, což je vlastně krásné,“ uzavírá Kristýna Frejová.

Čtěte také:

První žena mu zahýbala, druhá skrývá smutné tajemství a tatínek si rád přihne. Co všechno má za sebou herec, který studoval v semináři a snil o kněžské profesi? A kvůli komu porušil celibát?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace