Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krutě upřímná zpověď polistopadového ministra. Jako první na plnou hubu přiznal, že náš kapitalismus je založený na krádežích

18.08.2016
Krutě upřímná zpověď polistopadového ministra. Jako první na plnou hubu přiznal, že náš kapitalismus je založený na krádežích

Foto: archiv

Popisek: Jan Stráský a Václav Klaus

Stát prý po revoluci podporoval krádeže stamiliardových majetků. Kdo to říká? Budete se divit. S Hospodářskými novinami mluvil Jiří Stráský, osobní přítel Václava Klause, vicepremiér Pithartovy vlády od roku 1991, poslední federální předseda vlády a později až do odchodu z politiky v roce 1997 ministr dopravy a zdravotnictví.

Šokující rozhovor expremiéra Jana Stráského v Hospodářských novinách z osmého března ponechala téměř všechna média, a poněkud samozřejmě i celá politická scéna, bez povšimnutí, my z něj přinášíme to nejzajímavější.

Krádeže jako cesta k tržní ekonomice

Podle Stráského byly ve ‘zlatých devadesátých‘ krádeže cestou, jak nechat lidi zbohatnout. „A pokud jde o to kradení, jak říkáte: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali,“ říká exministr. Vzápětí dodává, asi aby nevypadal jako zločinec. „Záměr to jistě nebyl, ale všichni to podvědomě cítili. Celý spor o privatizaci, ono vytvoření fondů, které pak někam utekly, bylo vedeno myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí, aby si mohli sáhnout na velké podniky. Aby se Škodovka nemusela dávat Volkswagenu, proti čemuž Klaus vždycky byl,“ říká bez obalu. Proč to nedopadlo? Malé banky zkrachovaly, velké měly ztráty, rozpočtové balíčky – co bylo s privatizací špatně?

Česká privatizační cesta nemůže být čistá

„Poznali jsme, že česká privatizační cesta nemůže být čistá, protože tady není nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a něco si koupí. A třetí cesta byla nechat banky půjčit úvěry, které se nesplatily. Byla to třetí cesta a vlastně jediná, když krádež nebudeme brát jako oficiální cestu,“ přiznává Stráský. Bankovním socialismem za český kapitalismus? „Musel bych vám odpovědět, že to tak bylo, a dokonce bych musel říci, že to tak bylo vědomě. My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily. I když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard. Asi v roce 1993 se banky poprvé oddlužily, poněvadž tam byly i staré úvěry, co vznikly za komunismu. To bylo prvních zhruba 50 miliard. Ale pak se ukázalo, že se za pět let kapitalismu udělaly desetkrát větší dluhy,“ komentuje situaci v roce 1997.

Kdo vybíral ‘naše lidi‘?

Také vás zaujal termín „našim lidem“? Kdo že ty ‘naše lidi‘ vybral? Byl to výběr na základě finanční analýzy, transparentní a obhajitelná volba? Nebo někdo polostátním bankám shora radil, a tak se mezi ‘naše lidi‘ dostali i ‘naši‘ Viktor Kožený, František Mrázek, Antonín Charouz, Pitr, Krejčíř, Junek, Šlouf a celá ta generace dnešních stranických ‘kmotrů‘? Minimální odhad přímých ztrát z nedobytných bankovních úvěrů z doby ‘bankovního socialismu‘ je přes pět miliard. Je podivuhodnou slabostí české politiky a novinařiny, že se k těmto otevřeně kriminálním dobám tak málo vyjadřují.

Uměle vytvořená vrstva bohatých

Stráský stále trvá na tom, že tehdy budovali ekonomiku a že to jinak nešlo. „Musela se uměle vytvořit vrstva bohatých, aby se rozjelo tržní hospodářství. Bez toho to prostě nešlo. To dnes již ví každé malé dítě. Bohužel ne každý mohl být ten vyvolený. Nešlo přeci udělat, aby byli bohatí všichni. Kdyby se to rozdělilo mezi všechny, což by byl zase jen socialistický model, nevznikli by kapitalisté, protože by zase každý nebyl až tolik bohatý.“ To je dialektika, co?

Kdo jiný než kamarádi?

„Musela se vytvořit třída bohatých, středního stavu a třída chudých. Tak jako v každé demokratické tržní společnosti. Takže to nešlo udělat jinak. Je tudíž nanejvýš logické, že vrstva bohatých se musela nějak rekrutovat. A tak se to vymyslelo tak, že to byli ti šikovní z okruhu známých a přátel tehdejší vlády ODS, ODA a OH. Kdo jiný?“ ptá se Stráský.

Ano, byla to krádež za bílého dne, ale…

… přiznává: „Ano, dá se tomu říci krádež za bílého dne. Ale chtěl bych vidět někoho, kdo by vymyslel jakýkoliv rychlejší a spravedlivější systém, podle nějž by vznikla vrstva bohatých, kteří by v ČR vlastnili majetek. Je téměř jistý předpoklad, že kdyby majetek či peníze dostala nějaká tupá socka se základním vzděláním nebo vyučená, tak jej spíš prochlastá a prohraje na hracích automatech, nežli investuje a bude dále rozšiřovat.“

Čtěte také:

Dostal jsem úkol ho odrovnat. Tajná zpráva Roberta Šlachty: Bývalý šéf protimafiánského útvaru ji sepsal pro poslance, ale… dostala se ven. Kdo tedy potopil Šlachtu a vyvolal válku v policii? Jedno jméno znáte

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová