Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byla to láska jako z červené knihovny. Krásná plavovláska se zamilovala na první pohled a kvůli svéráznému chlapíkovi spálila za sebou všechny mosty. Určitě se ale jednou vrátí domů. Tajnosti slavných

17.08.2016
Byla to láska jako z červené knihovny. Krásná plavovláska se zamilovala na první pohled a kvůli svéráznému chlapíkovi spálila za sebou všechny mosty. Určitě se ale jednou vrátí domů. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Chantal Poullain v dokumentu České televize 13. komnata

Šarmantní dáma, která právě slavní šedesátiny, rozhodně nezapře svůj francouzský původ. Stačí zaslechnout pár slov a hned každý ví, s kým má tu čest. S Bolkem Polívkou to ale lehké neměla, a když se pak rozvedli, musela učinit další klíčové životní rozhodnutí.

Přestože žije v České republice již téměř tři desetiletí, češtinu se nikdy pořádně nenaučila. Důvod je prostý – nikdy se jí nepodařilo takzvaně přehodit výhybku, takže stále myslí francouzsky. „Nejdřív jsem hrála v představeních, v nichž jsem nemluvila. A když jsme se potom s Bolkem rozešli, měla jsem dvě možnosti. Buď mi osud přinese práci, nebo se budu muset vrátit domů. A osud mi práci přinesl. V divadle ale nikdy nebudu hrát českou postavu, nějakou Mařenku z Vizovic, jen cizinku. Dokonce jsem už hrála i Romea a Julii ve verších, ale vždy jsem hrála cizinku,“ prozradila populární ‘francouzská Češka‘ Chantal Poullain.

O herectví vůbec neuvažovala

Do našich končin přivedla půvabnou začínající francouzskou herečku láska. Nebýt toho, že potkala Bolka Polívku, byla by již dávno za Velkou louží a možná by udělala kariéru v Hollywoodu. Jenže svérázný Valach mladičkou dívku tak pobláznil, že kvůli němu zahodila celý dosavadní život a odešla s ním za železnou oponu, ze svobodné Francie do země, obehnané ostnatým drátem. Láska je prostě mocná čarodějka. Populární herečka, která právě ve středu 17. srpna slaví šedesátiny, zpočátku vůbec o velké herecké kariéře nesnila. Sice vyrůstala v uměleckém prostředí, možná ale právě proto k němu ani trochu neinklinovala.

Šašek a královna

Šašek a královna

Její matka byla malířka, otec sochař, babička divadelní herečka, Chantal ale byla přesvědčená, že žádnému uměleckému směru svůj život zasvětit nehodlá. „Chtěla jsem být architektka, chirurgička, hlavou se mi honila spousta věcí. Ale osud je osud. Ve škole jsme hráli představení Špinavé ruce a já při něm cítila obrovskou radost. Pak jsem odešla do Anglie, kde jsem si chtěla promyslet, co budu v životě dělat. Díky osudu jsem se dostala jako kompars do televizního filmu a to rozhodlo. Šla jsem do herectví s tím, že mi můj mistr Francois Germond do tří měsíců řekne, zda na to mám, nebo ne. Nemá totiž cenu něco studovat, aby člověk nakonec zjistil, že mu to jde průměrně,“ vysvětlila v dokumentu České televize 13. komnata.

Praha místo Ameriky

Po návratu z Anglie odešla studovat Divadelní akademii v Ženevě a tam jí náhoda přivedla v roce 1978 do cesty Bolka Polívku. Byla to láska na první pohled. „Říkala jsem si, že to není možné. To je on! Neskutečné,“ prozradila. Osudové setkání obrátilo její dosavadní život doslova naruby. Původně totiž Chantal plánovala přesunout se ze Ženevy do USA a tam rozjet hereckou kariéru. Místo toho se ale rozhodla odejít do Československa. Rodiče to samozřejmě překvapilo. „Ale moje maminka řekla krásnou větu: Dívám se do tvých očí a vidím, že nemá cenu říct ani slovo. Běž. Udělala mi křížek na čelo a mohla jsem jít,“ zavzpomínala na osudové okamžiky.

S Tomášem Hanákem v roce 1988 ve filmu Věry Chytilové Kopytem sem, kopytem tam

S Tomášem Hanákem v roce 1988 ve filmu Věry Chytilové Kopytem sem, kopytem tam

Vzápětí nastalo nejkrásnější a současně i nejkomplikovanější období v životě krásné Francouzky. Přišla do země, kterou neznala, neovládala jazyk a neměla tu žádné kontakty. Zato ale měla velké iluze. A vůbec nepočítala, že i v Čechách by mohla pokračovat s divadelním herectvím. „Myslela jsem si, že budu zamilovaná, že se budu věnovat rodině, že budu mít sedm dětí. A potom přišel Šašek a královna a další představení.“ Život s úspěšným hercem byl prý krásný, ale i mimořádně náročný. Nějaký čas například bydleli u Idy Kellarové, která Chantal učila základní praktická slovíčka, jako maso, koupit, bílé víno, děkuji… Po svatbě žili v Brně a Bolek současně budoval farmu v Olšanech. Měli spolu syna Vladimíra, a přestože Chantal chtěla víc dětí, prostě to nějak nevyšlo. Tak se zaměřila na kariéru, a i když češtinu stále dobře neovládala, dařilo se jí. Když ji pak manžel přivedl na farmu, byl to pro Francouzku, která neznala život na československém venkově, obrovský šok. „Bolek přepokládal, že se budu starat o koně, o hospodu a on bude hrát. To jsem nemohla přijmout. Založila jsem například nadaci, ale jemu se to nelíbilo. Chtěl mě mít jenom pro sebe,“ vysvětlila. A problémy se začaly hromadit.

Strmý pád na dno skleničky

Jedním z velkých problémů, s nimiž se Chantal potýkala, byla Bolkova neustále se stupňující láska k alkoholu. „Když se začal připravovat na svoje Kurvahošigutntag, tolik večerů popíjel s lidmi z vesnice, zanedbával se… a já jsem se cítila hrozně sama. Kurvahoši asi vyžadovalo sejít do přízemí, úplně na dno, ale já jsem říkala: Proboha, Bolku, nemáš jít mezi lidi dolů, do hnoje, ty je máš vzít a vytáhnout nahoru. Jenže on při tom natáčení potřeboval najít ducha vesnice, na což jsem nebyla psychicky připravená. Chápala jsem to, ale nezvládala,“ tvrdí s odstupem času žena, která svérázného herce sice milovala, ale nechtěla mu dělat hospodyni, někoho, kdo žije jenom pro něj a popře všechny své sny.

Se synem Vladimírem

Se synem Vladimírem

Dnes Chantal připouští, že rozchod byl velmi bolestný. „Pro mě byl Bolek mužem mého života, ale ke konci to už byla bolest. Nejsme dnes nepřátelé, to ne, Bolka budu celý život milovat. Ale svého Bolka, kterého jsem poznala kdysi. Ten se v mé hlavě nikdy nezmění…“ povzdychla si. Navzdory všem zklamáním by prý spoustu toho prožitého brala okamžitě znovu, protože pěkných zážitků bylo víc než smutných. A samozřejmě by neudělala některé chyby. „Možná bych měla víc trpělivosti a tolerance. Za Bolkem bych se odstěhovala znovu, jen bych se možná ještě usilovněji snažila mít víc dětí a udržet náš vztah. I když to nebylo snadné,“ tvrdí.

Jednou se určitě vrátí

Na lásku rozhodně nezanevřela, ale nechce už takovou tu bláznivou, ale silného partnera, který bude chtít, aby byla šťastná. A nebude ji milovat pro sebe sama, ale pro ni. Opravdu silnou oporu potřebovala před pěti lety, kdy u ní lékaři diagnostikovali nádor prsu. Podle nich přišla na běžnou prohlídku pět minut po dvanácté, měla ale štěstí a lékařům se podařilo nad rakovinou zvítězit. Podstoupila operaci, chemoterapii a velmi jí pomohlo i to, že neztratila naději a měla velkou chuť bojovat. Měla totiž před očima svou sestru, která na tutéž chorobu zemřela, protože odmítla masektomii a radikální léčbu. A Chantal nechtěla dopadnout stejně. „Nemoc vás nesmí zastavit. Je potřeba postavit se proti ní jako proti nepříteli. V žádném případě nesmí být choroba vítěz. Život je krásný a za ten boj stojí,“ prohlásila po úspěšné léčbě, když se vrátila do pracovního kolotoče.

Chantal a muž jejího života Bolek spolu vycházejí velmi dobře

Chantal a muž jejího života Bolek spolu vycházejí velmi dobře

A když už je řeč o návratech, na jeden se jí nejen přátelé, ale dokonce i úplně cizí lidé ptají stále dokola. Proč se po rozchodu s Bolkem nevrátila do Francie a chce to vůbec někdy udělat? Odpověď je jednoznačná. Původně neodešla kvůli synovi, který tu měl zázemí a ona ho od něj nechtěla odtrhnout. „Je to Čech jako poleno,“ směje se herečka a tvrdí, že na Vladimírovi není vůbec nic francouzského. Navíc měl a stále má dobrý vztah s otcem Bolkem a ona je nedokázala rozdělit. Dalším důvodem bylo divadlo, v němž se usadila, a také Nadace Archa Chantal, kterou vede a jež se snaží ulehčovat a zpříjemňovat dětem pobyty v nemocnicích. Má tu také spoustu přátel a dobře vychází i s Bolkovými dcerami Kamilou a Annou, které měl s herečkou Evelynou Steimarovou. A tak doposud jen jezdí do Francie na návštěvu, i když nikoli tak často, jak by si přála. A pravidelně sleduje zprávy na francouzských televizních kanálech. Zároveň se ale netají tím, že jednou zřejmě přijde den, kdy bude mít čistý stůl a bude připravená na návrat. A cože jí v Čechách nepřestalo nikdy chybět? Prostě moře a teplo.

Čtěte také:

Lidé jsou zděšeni těmito fotkami z pochodu homosexuálů Prahou. Co se to tam, proboha, dělo?!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace