Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podobou, mimikou i gesty jde stále více do svého bratra, předčasně zesnulého Vladimíra Dlouhého… Jaký měli dva bratři-herci vztah a komu teď Vladimírovi synové říkají tati? A proč Michal tak dlouho mlčel?

16.08.2016
Podobou, mimikou i gesty jde stále více do svého bratra, předčasně zesnulého Vladimíra Dlouhého… Jaký měli dva bratři-herci vztah a komu teď Vladimírovi synové říkají tati? A proč Michal tak dlouho mlčel?

Foto: ČT / Jeff Kratochvíl

Popisek: Vladimír a Michal Dlouzí: Spolu si zahrály v televizním filmu Domina

Srovnání se Michal Dlouhý nebrání. „Nikdy jsme si s bráchou nepřekáželi,“ říká, „a já teď mohu jeho herectví ještě navíc posouvat dál.“ Až několik let po smrti obdivovaného staršího bratra našel herec Michal Dlouhý sílu promluvit o jeho ztrátě. Bratra totiž miloval a ctil – a přesto mu jednu věc nemůže odpustit – a tou je bratrovo pití.

Navzdory tomu ale tvrdí, že Vladimír alkoholik nebyl. „Nebyl závislý, jen pil. Vědomě a kontrolovaně. Kdyby chtěl, mohl přestat, byl pánem situace,“ řekl Michal novinářům z Blesku. „Skoro tři čtvrtě roku jsme spolu nemluvili. Mně nevadilo, že pije, ale to, že když byl opilý, měl tendenci řídit auto. A to byl důvod, proč jsme se do sebe pustili,“ tvrdí Michal, který se s bratrem kvůli řízení v opilosti několikrát popral.

Kdo se stará o Vladimírovu rodinu?

Přesto si byli bratři velmi blízcí, navzdory tomu, že mezi nimi byl věkový rozdíl deset let. Poslední rozhovor spolu měli dokonce krátce před Vladimírovou smrtí. Také proto se Michal rozhodl, že se o bratrovu rodinu včetně vdovy, herečky Petry Jungmannové postará. A tak se také stalo. „Jsme v intenzivním kontaktu, jezdíme na dovolené a navštěvujeme se. Když celý den běhají s našima holkama a slyší pořád »tatí, tatí,« tak mi taky začnou říkat »táto«. Jsem náhradní táta a hrozně mě to těší. Koneckonců, brácha si to tak přál,“ řekl dojatě v rozhovoru pro časopis Týden Michal. Michal se krom péče o kluky snaží hlavně zajistit Petře Jungmannové práci – a tak Petra hraje po jeho boku v představení ve Švandově divadle, zahrála si s ním i v seriálu Mamon.

Sex se švagrovou

V inscenaci Kdo je tady ředitel?, která se hraje ve Švandově divadle, spolu se švagrovou ale na jevišti dokonce souloží. Vladimír prý scénu ještě viděl a posvětil. „Jo, schválil nám to. Dokonce tam máme ve scéně, kdy na všechno odpovídám Ano, jeden jednoduchý, lehký fórek, který nám brácha vymyslel. A vždycky zabere! Brácha měl totiž geniální češtinu a uměl pracovat s jazykem. Po té replice si na něj vždycky vzpomenu,“ říká dojatě Michal.

Chtěl bych na Měsíc, říká Dlouhý

Bratr mu byl inspirací i ve volbě povolání, jako mladší bratr slavného Vladimíra hrál už od dětských let – i když původně hercem být nechtěl. „Chtěl jsem být popelář, kosmonaut a Karel Gott. Sny jsem měl, ale mně se plní jiné sny a jsem tak uspokojený, že nemám touhu dobývat ty, co jsem měl jako kluk. Jediné, co mi zůstalo nedosažitelné, i když dnes to už asi jde, je podívat se z vesmíru na Zemi,“ říká Michal Dlouhý.

Dcera je komediantka po tátovi

Sám má dvě dcery, co kdyby se ony chtěly potatit? „Bohužel se zatím rýsuje u té malé. Byl bych rád, kdyby dělaly úplně něco jiného, ale ta malá začíná být velká komediantka. Taková kopie mě. Karolínka je velmi živé dítě. Den ode dne obdivuju víc a víc svoji maminku, protože ona mi dělá to, co mi vyprávěla, že jsem dělal já jí. A je to dost děsné,“ směje se.  Své dvě holčičky si moc užívá. Za kluky by je prý neměnil.

Pro holky jsem princ

„Chlapi mají ke všemu zkrátka jiný přístup než holky. Třeba k jiným chlapům. Z pozice otce mohu říct, že pro holky je táta princ,“ říká hrdý otec. „Když přijdu domů, je to nádherné vítání, rozeběhnou se ke mně, objímají mě. Když přijdeme na návštěvu za Vladimírovými kluky, tak pozdraví a to je celé. Berou mě jako parťáka, když něco potřebují. Přitom jsme si blízcí, když slyší, jak na mě holky volají tati, občas jim to taky tak ujede. Ale holky jsou citově mnohem otevřenější než kluci,“ dodává. Jeho holky s bratranci prý skvěle vycházejí.  „Až máme strach, protože se nám to páruje! Marně jim vysvětlujeme, že jsou příbuzní. Mají naplánovanou svatbu a basta,“ líčí Michal rodinné trable.

Zdravá dělba práce

Se Zuzanou, která bývala letuškou, ale teď se stará o děti a domácnost, jsou spolu už víc jak deset let. Potkali se při tenise, což je dodnes Michalův nejoblíbenější sport. Sice je hodně zaměstnaný, ale v domácnosti prý vypomůže. „Nákupy a zásobování mám na starosti já. A Zuza holt stíhá vše ostatní. I když i tam se snažím pomoci. Co se týče vaření, dělíme se. A svoje věci si klidně naházím do pračky sám! Žehlení, to ne, to máme oba nějaký blok, a co se týče úklidu, tak když hlídám holky, uklízím i byt. Tak je to zdravě rozděleno,“ libuje si herec.

Okolí se rozvádí, my jedeme na výlet

Krizi prý zatím neměli. „Je fakt, že z mého okolí teď hodně lidí jde od sebe, ale nevidím důvod v tom, že by chlapi byli méně chlapy a ženy méně ženami. Myslím, že to je spíš zrychlenou dobou, kdy chceme urvat co nejvíc, a tím se přetrhávají nitky mezi lidmi,“ všímá si. Sám na to má recept. „V těch párech většinou makají oba, do toho mají děti, a nezbývá jim chvilka na výlet a jiné hezké chvíle. Prostě vzít děti a vypadnout. Já mám štěstí, že moje žena je ze skvělé rodiny, kde se odjakživa jezdilo na výlety, aspoň na jeden den. A to se snažíme dělat stejně,“ říká.

Drobné úlety žena toleruje

Zuzanu prý obdivuje za to, že s ním vydrží – aby ne, neustále je středem dámské pozornosti a zdá se, že si ji velmi užívá. Obletují ho fanynky i herecké kolegyně, on tvrdí, že zůstává věrný, i když ze zákulisí bujarých divadelních večírků občas probublají informace o drobných úletech s mladými obdivovatelkami. Zuzana o nich patrně něco tuší, ale toleruje je. „Obdivuji každou ženu, která má děti, že obětuje tu dobu, kdy se mohla prosadit a využít toho, co vystudovala, tomu, že se stará o rodinu. O děti, než povyrostou a najdou si svůj prostor. To opravdu obdivuju, protože pak není jednoduché naskočit do své profese,“ říká.

Vyřeší to snídaně do postele?

„Teď jsem si vzpomněl, že jsem taky dlouho svojí ženě nepřinesl snídani do postele. A přitom pak můžete dělat cokoli, protože jí to ráno tak zvedne náladu, že můžete jít s chlapama na pivo a je to v pohodě. Přitom je to tak jednoduché! Vstát a přinést čerstvé rohlíky. Což jsem dělal, když jsme spolu začínali. Teď jsem si právě uvědomil, že jsem to strašně dlouho neudělal a že to musím napravit. Abych měl zase nějakou tu zásluhu,“ směje se.

Dítko Štěstěny

Michal Dlouhý je šťastný člověk, zdá se, že všechny běsy ze slavné sourozenecké dvojice pánbůh nadělil právě Vladimírovi – ten si byl nejistý svým herectvím i sám sebou, ačkoliv byl jedním z nejlepších herců své generace. Michal je proti němu dítě štěstěny, veselý chlapík, kterému všechno vychází a moc se s ničím netrápí. Kupodivu to o sobě ví. „Tohle povolání je prostě kolo štěstí. Znám spoustu talentovaných lidí, kteří neměli to štěstí, co já, co se týče příležitostí být ve správné chvíli na správném místě. Je to zvláštní, ale často se stane, že když mám chuť něco hezkého hrát, tak za týden někdo zavolá a nabídne mi to. Já jsem příklad toho, že se člověk se může narodit na šťastné planetě a mít zkrátka kliku,“ končí Michal. Má totiž zrovna tolik talentu, aby zazářil, ale nenechal se převálcovat, chce se dodat. Je to prostě klikař. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace