Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To jsou ty naše televize tak chudé a ubohé? Nova dokonce seriály vzdala úplně... A Prima nasadila již v srpnu „výprodej dekorací ze studiové pohádky 70. let“, prý neskutečně pitomý Jetelín

15.08.2016
To jsou ty naše televize tak chudé a ubohé? Nova dokonce seriály vzdala úplně... A Prima nasadila již v srpnu „výprodej dekorací ze studiové pohádky 70. let“, prý neskutečně pitomý Jetelín

Foto: ČT

Popisek: Velmi očekávaný je výpravný seriál ČT Já, Mattoni

Revoluce v letním vysílání? Prima nasazuje „podzimní“ titul už začátkem srpna. Jde o nový sitcom s názvem Jetelín, jenže zázrak se nekoná. Co to je s českými seriály, respektive jejich tvůrci?

Je brzký start výhodou? Dejme tomu, že první týden – Jetelín totiž své pětadvacetiminutovky nabízí každý večer od pondělí do čtvrtka – může novinka proti klasické letní reprízové konkurenci něco uhrát. Ale jakmile nastoupí premiéry jiných seriálů, z výhody Jetelína se stane nevýhoda: o to víc může bít do očí jeho chudoba.

Kašírované kulisy, ubohý scénář

I když sitcom nepotřebuje bůhvíjakou výpravu, kašírované kulisy Jetelína podle recenze na iDnes.cz připomínají výprodej dekorací ze studiové pohádky 70. let. Ještě hůř je na tom obsah. Sitcomu by neměly chybět dvě věci – zajímavě „pošahané“ postavičky a hlavně slovní humor. Ani jedno ale Jetelín nemá. Jeho postavy nejsou zajímavé, natož vtipné, jsou jen dementní. Navíc dementní jsou všichni stejně, takže za chvíli opravdu začnou nudit, protože se nemají s kým poměřovat, střetávat, soutěžit.

Genzer a Štastný k uzoufání

Hostinský Bob v podání Richarda Genzera, maminčin mazánek Jindra, kterého hraje Jiří Hána, a Jan Šťastný coby vynálezce Mišák sdílejí kromě sedánek v hospodě společný trvalý sen: Sousedku Rózu, kterou milují už od dětství a jíž právě přivedl manžel do domu svou novou favoritku. Jenže Róza v podání Jitky Ježkové nevypadá jako osudová bohyně sexu a také pánské výrazy náklonnosti k ní se omezují na krotké návrhy či na pubertální dárky v podobě nácviku (respektive pouhého náznaku) narozeninového striptýzu. Herci neumí hrát (Genzer) nebo se zasekli ve škatulce a hrají nudné a stokrát viděné klišé (Šťastný).

Dojde i na Láďu Hrušku

Z ukázkové várky dokonce podle recenzenta čiší dojem „jako by vlídně tuctové figurky bez vyhraněné osobitosti a výbušné výřečnosti vytvářely jenom trpně čekatelský starousedlický komparz pro návštěvy z velkého světa. Zosobňují jej české lokální celebritky od televizního kuchaře Ivana Vodochodského po moderátora kutilského pořadu Láďu Hrušku, jenž v jedné epizodě natáčí v Jetelíně reportáž o „zašívacím křesle“, chránícím pány tvorstva před povinnou konverzací s jejich manželkami. Což je jednak příznačný znak zvoleného okruhu lidového humoru včetně nastavení úrovně ženského hlasu „hyena 2 a výše“, jednak jeho prozatímní vrchol, zdůrazňovaný mechanickými dávkami přimíchaného diváckého smíchu.“ Pamatujete na „sitcom“ Hospoda? Devadesátá léta? Tak tak nějak. Včetně míry „vtipnosti“.

Jak tohle někdo mohl pustit?

Pro představu, kdo za ní stojí: Scenárista David Litvák psal po Ordinaci v růžové zahradě pro Novu i Doktory z Počátků, odkud je stylově do Jetelína už jen krůček. Režisér Vladimír Balko doposud točil slovenské rodinné seriály a jeho kolega Martin Kopp má zkušenost od Ulice po Vinaře. Jak je možné, že se Jetelín vůbec dostal do stádia realizace, když mu už na papíře muselo chybět všechno, co má sitcom obsahovat? Asi proto, že to takhle stačí. Jak asi zněla objednávka, dostatečně naznačují propagační slogany typu „každodenní srdcovka“ nebo „půlhodinka bezpečí“, případně „začněte večer něčím hezkým“. Hlavně být konejšiví, rychlí, úsporní, nenároční – Jetelín šíří pocit, že čtyři díly vyrobí hravě za jednu směnu – a ve vysílání první; za každou cenu. Mladí diváci odkojení americkými sitkomy sice na něco takového neskočí, mamina si to k žehlení ale klidně pustí.

Jednoho z toho bolí u srdce

Jetelín tedy už běží – ale velkou díru do světa zatím neudělal. „Je třeba alespoň přiznat, že Prima tentokrát se svými taháky nelhala,“ píše ne zrovna nadšený divák na ČSFD. „Proč tomu říkají srdcovka? Protože z toho jednoho bolí u srdce... Proč mikrokomedie? Protože Jetelín disponuje vtipem i filmařským kumštem, jen co by se za nehet kojence vešlo… Prima v rámci vlastní tvorby totiž opakovaně nabízí vlastně pouze takovou účelovou kojeneckou výživu, zbabělou a lacinou nezábavnou zábavu plnou babralů, rádoby celebritek a rychlokvašek, na kterou půl národa opakovaně kouká, dospělému myslícímu divákovi však působí zažívací obtíže… Když jeden naivně věří v lepší zítřky, nakonec trpí jako u zubaře.. Alespoň co se tuzemské komerční televizní tvorby týká,“ píše po prvním týdnu vysílání divák Tomáš.

Radši Chalupáře, to je jistota vždy

Nový sitcom Jetelín, se kterým Prima přišla 1. srpna, se od příštího týdne na obrazovkách neobjeví. Seriál zaznamenal v úvodu vysokou sledovanost kolem tři čtvrtě milionu diváků, s dalšími díly však zájem diváků opadl až o dvě třetiny. Točit se ale zatím nepřestává, píší Lidovky.cz. Další díly pětadvacetiminutového seriálu by se měly na obrazovkách objevit na podzim, přesné nasazení zatím není známo.Koncem srpna nasadí Prima pamětnický seriál Chalupáři z roku 1975. Tato domácí seriálová klasika s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem v hlavních rolích by se měla vysílat od úterý 30. 8.

Co dál?

V roce 2015 se Policie Modrava dostala jako jediný seriál nad dva miliony diváků. Stejnou hranici pokořily už jen vánoční pohádky Korunní princ a Svatojánský věneček, těsně pod dva miliony se probojovala ještě taneční soutěž StarDance. A letos? Chystají se nové díly Policie Modrava, nové pohádky i nové kolo StarDance. Samo sebou i pokračování imitátorské zábavy Tvoje tvář má známý hlas a seriálu Ordinace v růžové zahradě, což jsou dvě položky se sledovaností kolem 1,7 milionu diváků, se kterými Nova vítězila v červnu. Červencová data už vypadají úplně jinak. V týdnu se státními svátky naměřily peoplemetry - kromě zpráv - nejvíce diváků pro fotbalové Euro a reprízy Kriminálky Anděl, v obou případech se maxima pohybovala kolem 800 tisíc lidí. Nejnověji ani nedělní Pelíšky nepřekonaly milion a v sobotu k výhře stačilo pro Zázraky přírody i Šifru mistra Leonarda shodně kolem půl milionu diváků.

Novinky od září budí hrůzu předem, až na ČT

Což je skoro stejná cifra, jíž se přiblížila Doktorka Kellerová, pilot seriálu, který TV Barrandov nasadí od září. Naváže na Stopy života, vrátí se Kateřina Brožová, která se v sedmnácti dílech v roli psychiatričky dostane ke kriminalistickým případům; partnery jí budou Marek Vašut či Jan Šťastný.

Bohatou zásobárnu novinek zato slibuje ČT. Patří k nim premiérové seriály Já, Mattoni, Rapl, Četnické trampoty a Trapný padesátky, ale točí se také pokračování První republiky, Doktora Martina či Života a doby soudce A.K., do výroby půjde druhá řada Labyrintu. Navíc se v ČT po dlouhé době schyluje k zábavě. Skeče s prvky reality show Nádraží točil Ondřej Sokol s Martinem Fingerem a Igorem Chmelou, povyk se čeká od satiry o české vesmírné výpravě Kosmo, která se má vysílat až po volbách. Podle vedení ČT není důvodem strach, nýbrž úvaha, že by půlka politiků, kteří by se v postavách domněle poznali, nadávala, že je pořad poškozuje, a druhá půlka by zase soptila, že těm prvním dělá reklamu.

Nova už nové seriály vzdala úplně

Zato Nova už nové seriály evidentně točit nehodlá. Plánuje kuchařskou soutěž MasterChef, další řadu Tvojí tváře, plus jede své zaběhlé Ulice a Ordinace. Asi se poučila z posledního průšvihu, seriálu Drazí sousedé, který v dubnu stahovala po měsíci vysílání. Rychlokvašený trucseriál Drazí sousedé vznikl totiž jen jako účelové beranidlo, obranný val vůči konkurenci, seriálu Primy Ohnivý kuře. A od počátku u diváků prohrával. Původně měl běžet dvakrát týdně, v pondělí a ve středu, pak se stáhl v bloku dvou dílů jen na pondělky. Středy měl spasit jiný zachránce, soutěž Chcete být milionářem; sice s Ohnivým kuřetem také prohrává, ale zdaleka ne tak drtivě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace