Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodně 2013 v Praze: 3. stupeň, metro nejede, školy neotevřou

02.06.2013
Povodně 2013 v Praze: 3. stupeň, metro nejede, školy neotevřou

Foto: Archiv

Popisek: Povodně 2013: Praha, neděle

AKTUALIZUJEME, FOTOGALERIE Už v neděli ve 23 hodin se uzavřely stanice metra v centru města. Pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) také rozhodl o zrušení zítřejšího vyučování ve všech mateřských, základních i středních školách. Největší problémy překvapivě nedělá Vltava, ale Botič a Rokytka. Kulminace se čeká v pondělí ráno. Kromě povodňové vlny se valí i vlna kritiky na vedení města.

Uzavřou se další stanice metra

19:30 - Pražský dopravní podnik ve 20:00 uzavře další čtyři stanice metra linky B. Nedostupné budou zastávky Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova.

 

Orlík je přeplněný. Průtok Vltavy v Praze stoupne

18:05 - Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Nyní dosahuje přibližně 2900 kubíků, řekl Nečas ČTK. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě 5300 metrů krychlových za sekundu.Město shání dobrovolníky

18:00 - Lidé, kteří mají zájem pomoci jako dobrovolníci při odstraňování následků povodní, nebo naopak potřební mají možnost se přihlásit buď na zvláštních telefonních číslech nebo internetových stránkách. O dobrovolníky žádá například pražský magistrát. Lidé se mohou přihlásit na lince 1234.

 

Hudeček: Děti zřejmě půjdou do školy už zítra

16:22 - První náměstek primátora pověřený primátorskými kompetencemi, Tomáš Hudeček (TOP 09) sdělil, že pokud se povodňová situace nezmění, děti z pražských mateřských, základních a středních škol, učilišť i gymnázií půjdou do školy už zítra. Rozhodnutí o uzavření škol tak platilo pouze pro pondělí 3. června.


Hladina Botiče pomalu klesá

16:10 - Na území Prahy 2 je podle radnice zaplaven park Folimanka. Uzavřena je i dolní část Havlíčkových sadů. Voda ale klesá, uvedla starostka Jana Černochová. Zmírnil se i průtok vody v Šáreckém potoce.
Povodeň, která se přihnala do Prahy, se podle člena krizového štábu hlavního města Jiřího Vávry (TOP 09) oproti té v roce 2002 liší zejména v tom, že největší problémy Praze dělají právě menší toky. "Menší toky změnily charakter záplav," řekl Vávra.

 

Čistička je zaplavená

15:59 - Pražská Ústřední čistírna odpadních vod byla kvůli záplavám dočasně odstavena z provozu, čerpadla již nezvládají velký přítok vody. Veškeré dešťové a odpadní vody tečou přímo do Vltavy, sdělila  mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

 

ZOO může být poškozena jako v roce 2002

14:24 - Zatopená spodní část pražské zoologické zahrady může být poškozena stejně jako při ničivých povodních v roce 2002. Škody budou moci být vyčísleny, až opadne voda, řekl dnes novinářům ředitel zoo Miroslav Bobek. V roce 2002 dosáhly škody v zoo 232 milionů korun. Až na jednoho plameňáka se zlomenou nohou se podle Bobka zatím žádnému ze zvířat nic nestalo.

 

Přehrady drží průtok Vltavy na úrovni 3000 metrů krychlových

13:20 - Záplavy v Praze neohrožují dodávku pitné vody. Voda splňuje hygienické limity, vodárny přesto je preventivně zvýšeno její chlorování a posíleny kontroly.
Radnice Prahy 8 doporučuje obyvatelům Karlína a Invalidovny, aby si připravili evakuační zavazadlo. V oblasti může během odpoledne dojít k vyhlášení povinné evakuace. Přehrady drží průtok Vltavy na úrovni 3000 metrů krychlových za sekundu, stav by měly udržet do odpoledne. Poté se bude rozhodovat o dalším postupu. Kulminace Vltavy se vzhledem k stoupajícímu množství vody v Berounce očekává až v průběhu zítřejšího dne. Lidé zasažení povodní se mohou obracet na úřady práce se žádostmi o mimořádnou dávku na zvládnutí škod. Preventivně byly odstaveny také plynovody vedoucí přes Vltavu z důvodu možného narušení potrubí plovoucími předměty. Dodávky plynu jsou zajištěny přes vedlejší okruhy plynovodu. V ohrožených oblastech došlo také k preventivnímu odpojení trafostanic a přerušení dodávek elektřiny. Pražská energetika vyhlásila v souvislosti s povodňovou situací stav nouze.

Vodní nádrž Lipno Praze zatím neuleví

12:30 - Vodní nádrž Lipno zatím Praze neuloví. Přehrada nesníží odtok vody, o což usiloval starosta pražské části Smíchov. Podle Povodí Vltavy Praha o tento krok nebylo požádáno oficiální cestou. Smíchovský starosta odůvodňoval svou prosbu hlavně tím, že by snížení odtoku mohlo zabránit evakuaci pěti tisíc obyvatel Smíchova, která hrozí.

Povodně postihují i některé státní instituce

12:25 - Postižena je například budova Nejvyššího kontrolního úřadu v Holešovicích. Ta je od rána bez proudu a úředníci mají volno. Postižen je i Senát, který zrušil plánované akce na pondělí a úterý a v Poslanecké sněmovně ČR odpadly dva semináře.

Několik stovek lidí evakuováno v Davli u Prahy

11:15 - V Davli u Prahy si situace vyvolaná stoupající hladinou Vltavy i Sázavy vyžádala evakuaci několika obyvatel. Náhradní ubytování museli vyhledat obyvatelé čtyř ulic. Některá obydlí jsou už zatopena vodou.

Tramvajová trať z Braníku do Modřan uzavřena

10:50 - Povodeň v Praze zavřela po 10:00 tramvajovou trať z Braníku na Sídliště Modřany. Podle Krizového štábu není za tuto tramvajovou linku adekvátní náhrada.

Národní divadlo je zatím v bezpečí

10:30 - Národní divadlo v Praze je podle všeho mimo ohrožení a pokud se nic nezmění, mělo by se večer hrát ve všech jeho budovách. V provozu zůstává i podzemní parking. "Situace se může ale měnit v průběhu dne, pokud by například došlo k odpojení budov od elektřiny a plynu," řekl dnes k situaci kolem Národního divadla mluvčí české první scény Tomáš Staněk.
Objekt Anenského areálu byl sice v noci od elektřiny odpojen, ale teď už elektřina funguje. "Národní divadlo momentálně nevyklízí žádné podzemní prostory. Protipovodňová vrata v historické budově, která ústí v nábřežní zdi, jsou plně funkční; došlo pouze k malým průsakům," dodal.

Omezení v dopravě. V pondělí raději zůstaňte doma

„Kvůli stále rostoucímu průtoku Vltavy v Praze Dopravní podnik uzavřel v neděli ve 23 hodin úseky metra Dejvice - náměstí Míru, Smíchovské nádraží - Českomoravská a Pražského povstání - Ládví. Původně mělo dojít k uzavření těchto tras v pondělí od 5 hodin ráno. Od 23 hodin je možné v těchto úsecích používat povrchovou dopravu. Náhradní doprava bude zavedena od 5 hodin ráno,“ uvedl ve své mimořádné tiskové zprávě Dopravní podnik. Další omezení povrchové dopravy se dají očekávat. Už v neděli byla zrušena linka číslo 17, její kapacita je převedena na linku číslo 3. Dále byly zrušeny i linky 2, 4, 5, 6, 8, 14 a 24.

Uzavření metra vyvolá obrovské komplikace a hlavní město tak lidem doporučuje, aby v rámci svých možností omezili příjezdy do Prahy i pohyb po městě: „Zrušení školní výuky může v tomto směru významně pomoci, proto jsme k němu i přikročili. Výstavba protipovodňových zábran pokračuje podle plánu, břehy jsou v současnosti chráněny do průtoku 2000 kubíků za sekundu. Pokračuje výstavba zábran na vyšší výšku hladiny, neboť podle prognózy zvyšování hladiny bude pokračovat i v noci,“ řekl doslova pověřený primátor Prahy Tomáš Hudeček, který ovšem také čelí ostré kritice za to, že na některých místech například na Kampě, na Zbraslavi nebo v Radotíně se zábrany začaly stavět pozdě. Například na Kampě totiž hasiči se stavbou začali, až když zde voda byla po kolena.

 

Lidé se mohou nechat informovat na několika infolinkách

Hudeček už také až do odvolání kvůli nebezpečí pádu stromů zakázal vstup do parků Petřín, Zahrada Kinských, Letná, Stromovka a Vítkov. V Metropoli se také kvůli vodě uzavírají desítky ulic. Především ty, které jsou v blízkosti řeky. Odborníci proto všem řidičům důrazně doporučují, aby v podělí pokud možno vůbec nevyjížděli. Tato výzva platí také pro všechny mimopražské, kteří by do hlavního města neměli jezdit. O vážnosti situace vypovídá i to, že v Libni nebo Karlíně začali lidé evakuovat své automobily.

Hlavní město už také zřídilo bezplatnou telefonní linku 800 100 991, aktuální informace můžete získat také na telefonní centrále ÚAMK 1234 nebo 800 123 003. Právě ÚAMK hledá dobrovolníky, kteří by mohli provoz těchto linek posílit. Hlásit se můžete na čísle 1234. Dopravní podnik zavedl mimořádnou infolinku na čísle 296 19 18 17.

Kulminace Vltavy se očekává v pondělí ráno mezi 7. a 8. hodinou. Největší problémy v Praze v neděli večer ale překvapivě nedělala Vltava nýbrž říčka Rokytka a potok Botič. Ten se kvůli náhlému a prudkému upuštění Hostivařské přehrady prakticky naráz rozvodnil a zaplavil některé oblasti na Praze 10 nebo Praze 2, kde kvůli tomu museli hasiči evakuovat několik desítek lidí. Evakuace už také probíhají na Praze 5 v oblasti Janáčkova a Hořejšího nábřeží.

Vláda uvolnila stovky milionů

V Praze platí 3. povodňový stupeň. Vláda vyhlásila v hlavním městě nouzový stav a povolala na stavbu protipovodňových zábran a další práce 300 vojáků. Kabinet také s okamžitou platností vyčlenil 300 milionů korun na nejnutnější náklady.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.