Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dostal jsem úkol ho odrovnat. Tajná zpráva Roberta Šlachty: Bývalý šéf protimafiánského útvaru ji sepsal pro poslance, ale… dostala se ven. Kdo tedy potopil Šlachtu a vyvolal válku v policii? Jedno jméno znáte

14.08.2016
Dostal jsem úkol ho odrovnat. Tajná zpráva Roberta Šlachty: Bývalý šéf protimafiánského útvaru ji sepsal pro poslance, ale… dostala se ven. Kdo tedy potopil Šlachtu a vyvolal válku v policii? Jedno jméno znáte

Foto: ČT

Popisek: Robert Šlachta

Bývalý šéf protimafiánských detektivů sepsal pro poslance zprávu, v níž chce dokázat, že za policejní reformou jsou zájmy byznysmenů a policejních špiček. Problém ale je, že, zdá se, nemá přímé důkazy, pouze náznaky z rozhovorů třetích osob.

Před rokem a půl proběhla jedna zajímavá kavárenská debata. „Pan Šlachta je vyřešenej. Šlachta končí,“ prohodil v ní nad kafíčkem jeden z tehdejších velitelů olomoucké policie Karel Kadlec v kavárně Cafe Delux. U stolu s ním seděl místní mocný podnikatel. Jejich debatu ale poslouchá ještě někdo – protimafiánský útvar. A nahrává si ji.

Proč byl zrušen Šlachtův útvar?

Robert Šlachta, šéf onoho útvaru, o němž je řeč, skončil u policie o rok a půl později, letos v červnu, a to na vlastní žádost. Jeho útvar byl k 1. srpnu zrušen a začleněn do nové Národní centrály proti organizovanému zločinu. Šlachta je přesvědčen, že za tím rozhodně není zájem o blaho státu -  a tak zpracoval tajnou zprávu právě z nahrávek z Cafe Delux a předložil ji poslancům. Chce tak poukázat na propojení nejvyšší politiky, vlivných podnikatelů se špičkami policie. 

40 stran odposlechů se týká hlavně sociálních demokratů

Zpráva, po jejímž obsahu pátrá MF DNES, prý naznačuje, že se tyto policejní špičky zvýšeně zajímaly o případ jednoho sociálního demokrata před stranickým sjezdem či že jejich cílem od počátku bylo „odstřelit“ právě Šlachtu. Podle informací MF DNES ověřených z několika na sobě nezávislých zdrojů je více než čtyřicetistránková zpráva plná odposlechů z vyšetřovaných kauz. Hlavně z olomouckého případu „Vidkun“, zabývajícího se možným „napojením policejních špiček na lidi z kriminálního prostředí“.

Laube je Number One

Proti hlavním autorům policejní reorganizace – prezidentu Tomášovi Tuhému, jeho náměstkovi Zdeňku Laubemu či ministrovi vnitra Milanu Chovancovi – však detektivové nemají přímý důkaz, vycházejí jen z provázaných rozhovorů jiných osob. „Pro politiky je Laube personálně Number One v policii,“ ozvalo se například na další schůzce Kadlece, někdejšího šéfa kriminalistů Milana Pospíška a podnikatele Ivana Kyselého v únoru minulého roku. Laubeho jméno vůbec v Olomouci padalo často. Přímo Laube si zavolal Milana (Pospíška)... a  říkal: „Dívej se, já, když jsem nastoupil do funkce, tak jsem dostal úkol odrovnat Šlachtu,“ řekl Kadlec v oblíbené kavárně na jedné ze schůzek.

Drby ze druhé či třetí ruky?

Zdeněk Laube si ale z obvinění nic nedělá, podle něj jde o drby. „Žádáte po mně, abych komentoval tvrzení nikoliv svá, ale jiných lidí, jejichž obsah považuji za drby, které jsou nikoliv z první, ale dokonce z druhé či třetí ruky. Jejich pravdivost je tedy nulová a jejich relevance se omezuje pouze na to, že se jimi kdosi pokouší znevěrohodnit vedení nezávislé policie,“ je si náměstek jistý v kramflecích.

Kauza Králík

Detektivové z odposlechů vydedukovali, že se Kadlec pokouší manipulovat s vyšetřováním případu podnikatele a místopředsedy prostějovské ČSSD Jaroslava Králíka. Toho je prý třeba stíhat „za každou cenu“. Dokonce na svého podřízeného tlačil, aby Králíka do měsíce obvinili. Na pozadí tohoto případu se však podle informací, které Šlachtovi lidé předali politikům, odehrál ještě jeden, který dosud nebyl do detailu znám. Významnou roli v něm údajně sehrál opět právě náměstek Laube. 

To by mělo být do sjezdu hotovo!

To se takhle jednou loni v zimě zase u kávy potkali policista Kadlec s podnikatelem Kyselým. Kadlec poreferoval, jak si ho před pár dny zavolal náměstek Laube, aby s ním probral navýšení počtu lidí na kriminálku. Podle nahrávky měl policejní náměstek náhle stočit řeč na případ Králík, který do Olomouce předal Šlachtův protimafiánský útvar. „Ty ho děláš?“ ptal se prý Laube. „Říkám: Zdenku, to mi nic neříká,“ odpovídal Kadlec neurčitě. „To mělo být do 15. března. To mají sjezd,“ řekl prý Laube. Přímo Laube však na žádném ze záznamů obsažených ve zprávě nemluví – kauzu známe pouze z rozhovoru Kadlece a Kyselého. Zmínka o sjezdu se týkala volebního sjezdu ČSSD, který se konal 13. a 14. března 2015, na kterém se prvním místopředsedou strany stal nynější ministr vnitra Milan Chovanec. Detektivové z toho a dalších rozhovorů mají za to, že zájem špiček policie o případ Králík byl kvůli tomu, aby měla ČSSD před důležitým sjezdem klid.

Věděl o všem ministr i premiér?

Kadlec i Kyselý si ale v kavárně nejsou jistí, co si s Laubem počít a tak využijí ředitele olomoucké policie Libora Krejčiříka, aby se v Praze zeptal přímo policejního prezidenta Tuhého, zda se opravdu má Králíkovi pomoci nebo zda jde o sólovou akci Laubeho. Detektivové si zapíší: „Kadlec říká (Krejčiříkovi), že mu Laube vykládal o ministrovi a premiérovi, že na tom spise mají zájem.“ Premiér Sobotka to – samozřejmě - označil za nesmysl. „Zastávám názor, že politici se nemají plést policii do práce. Nezávislá policie a justice musí jednat nestranně a důsledně podle zásady ‚padni komu padni‘. O žádné policejní kauzy jsem se proto nikdy nezajímal a mimo výkon funkce předsedy vlády jsem nebyl a nejsem v kontaktu s žádnými policisty,“ reagoval na dotaz MF DNES Sobotka. Ministr Chovanec pak  po své mluvčí Lucii Novákové novinářům vzkázal, že „z principu nekomentuje tlachání lidí, jehož se neúčastnil a jež zřejmě ani nezná“.

Šlachta si je také jistý v kramflecích

„Myslíme si, že to, co v tom materiálu máme, tak jednoznačně ukazuje, že ta reorganizace nebyla myšlená tak, jak byla deklarována vedením. My dokládáme nejen rozhovory, ale dokládáme i dál nějaké věci, ale to bych nechtěl komentovat, to je pro poslance,“ říká Šlachta o obsahu své horké zprávy. Bývalý šéf protimafiánského útvaru si je svou kauzou setsakra jistý. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová