Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Martha Issová: Někdy si myslím, že se láskou k manželovi rozletím na kousky, a jindy, že po něm musím přinejmenším něco hodit. A nejhorší jsou chvíle…

13.08.2016
Martha Issová: Někdy si myslím, že se láskou k manželovi rozletím na kousky, a jindy, že po něm musím přinejmenším něco hodit. A nejhorší jsou chvíle…

Foto: KVIFF

Popisek: Martha Issová

Zlatá olympijská medailistka Barbora Špotáková a herečka Martha Issová jsou dokonalé protiklady už na první pohled. Přesto mají leccos společného – kromě věku; je jim oběma pětatřicet, a toho, že jsou obě maminkami, je to oštěp. Potkaly se spolu při tréninku na Dukle. Proč proboha Martha začala na stará kolena sportovat?

Ne že by po sportu prahla. Oštěpem ale házet musí. „Můj partner David Ondříček připravuje film o Emilu Zátopkovi, a jestli všechno dobře dopadne, měla bych hrát Danu Zátopkovou. Proto jsem začala na jaře loňského roku trénovat s Rudou Černým," vysvětlila v rozhovoru pro časopis Reportér Martha Issová, co ji zaválo na Julisku mezi atlety a rovnou k bývalému trénerovi Špotákové. Mimochodem, to, že s ním Špotáková opět začala trénovat, je i zásluha Issové.

Co to tam ten trenér proboha má?

Když Issovou Barbora Špotáková poprvé viděla na stadionu, byla velmi překvapená. „Sledovala jsem tvůj oštěpařský projev a moc jsem to nechápala: Ruda tam má nějakou menší osobu, ale dorostenka už to zjevně není... Pak jsem klusala okolo vás a najednou tě poznala: Vždyť to je Issová! Oči mi padaly z důlků, musela jsem si je protřít. Tehdy jsem za Rudou zašla, ten mi všechno vysvětlil a ono to dávalo smysl. Ty nejspíš bereš všechno vážně, a když ses měla naučit házet oštěpem, tak jsi to vzala zodpovědně a chodila dvakrát týdně na trénink," pochválila herečku oštěpařka.

Bára Špotáková

Za co může Issová?

Tou dobou už Špotáková s Rudou Černým nejen netrénovala (po epizodě s Janem Železným byla bez trenéra), ale ani nemluvila. Zašla za ním, až když ho viděla právě s Marthou Issovou, promluvili si a znovu spolu začali trénovat. A teď ji Černý úspěšně připravil na olympiádu v Riu, kde je Špotáková naší velkou medailovou nadějí. 

Záviděla jí i břicho

Marthu Bára zaznamenala už před časem – to když jí záviděla těhotenské bříško. „Někdy koncem jara 2012 mě kamarádka vytáhla do Stromovky, že se projdeme, a když jsme šly kolem zahradní restaurace, zahlédla jsem Marthu,“ vypráví atletka. Ta už byla hodně těhotná, rodila totiž v červnu.  „A já si řekla, že bych už chtěla taky. Že vydržím do olympiády, ale pak není nač čekat,“ říká Špotáková, jejíž syn Janek se narodil v květnu 2013.

Koučovala ji olympijská vítězka

A Bára zase Marthě poradila s přípravou na roli Zátopkové. „Přesně tak – a mě to strašně bavilo, protože se ráda hejbu. Scházeli jsme se dvakrát týdně, Ruda mi vyprávěl, jak tě trénoval třeba v době Pekingu, no a pak ses jednoho dne na Julisce zjevila. Já se styděla, ale zároveň ti chtěla ukázat, co všechno už jsem zvládla, a vyšel z toho takový paskvil,“ svěřuje se Issová svému vzoru. „Tehdy mě Bára na chvíli začala koučovat, což pomohlo. Poradila mi jinou koordinaci nohou, a hned ten další hod byl lepší.“

Kdy uvidíme film? Bůhví

Pravdivý příběh čtyřnásobného olympijského vítěze, vytrvalostního běžce Emila Zátopka převede do filmové podoby režisér David Ondříček (Samotáři, Ve stínu) za scenáristického přispění Alice Nellis. Jádrem vyprávění by měl být Zátopkův trojnásobný úspěch na olympiádě v Helsinkách. Ondříček slibuje klasicky vyprávěnou poctu outsiderovi, který se navzdory době a odrazování ze strany vlastní matky vypracoval ve světově uznávaného atleta. Po boku Václava Neužila v titulní roli uvidíme Marthu Issovou jako Zátopkovu manželku Danu. Skutečná Dana Zátopková pak filmařům poskytla své dosud nevydané rukopisy a spolupracovala na scénáři. Životopisné drama s rozpočtem odhadovaným na 70 až 80 milionů korun měli první diváci spatřit před olympiádou v Rio de Janeiru – což se ovšem nepovedlo a kdy bude film dokončen, je zatím ve hvězdách.

Martha Issová byla letos ve Varech členkou hlavní poroty

Ráda jsem středem pozornosti, říká Špotáková

A jak to má pro změnu Bára s herectvím? „Vrcholový sportovec podle mě hercem být musí. Rozhodně je výhoda, když se rádi předvádíte – když přijedete na stadion, kde je osmdesát tisíc lidí, a chcete se jim ukázat. Třeba při vítězném hodu v Pekingu jsem od diváků energii určitě načerpala. Skoro každý by se složil z toho, že musí posledním pokusem hodit hrozně daleko, ale mně pozornost tolika lidí pomohla,“ říká oštěpařka.

Zažívala jsem úplně šílený stavy mysli

Když má vytoužené dítě, nenapadlo ji se na všechno vykašlat a být s Jankem? „To se mi mnohokrát stalo v roce 2014, když jsem ještě trénovala u Honzy Železného. Po mistrovství Evropy v Curychu jsem byla tak unavená, že jsem zažívala úplně šílené stavy mysli a říkala si: To už nemůžu vydržet. V noci jsem se budila a třásla se. V Honzově skupině bych až do Ria nevydržela, to s dítětem nešlo. Ale letos už takové pocity nemám. Jankovi už jsou tři roky a spoustu věcí chápe: Jo, mami, ty jdeš na trénink, jasně. Jo, do posilovny děti nesmí, já vím. Dá mi pusu a jde si hrát. Taky začal spát. První rok po porodu, kdy jsem u Honzy Železného trénovala dvoufázově, vstával Janek v pět ráno, což pro mě byla vražda. Teď se všechno hrozně uklidnilo. A vědomí, že se takhle tvrdě připravuju naposledy, je největší motivem,“ říká Špotáková.

Dospělým lidem říkám pápá

A Martha Issová jí drží palce, jak může. Sama dobře ví, jaké to je být zaměstnanou matkou. „Ve mně se narozením Františky určitě něco pohnulo, jsem teď ženštější, i když zaťatost, bojovnost a tvrdohlavost mají v mém životě stále své pevné místo. O mastných vlasech ani nemluvě, někdy se z pyžama převléknu až odpoledne, když už opravdu musíme jít ven. Taky občas na rozloučenou říkám dospělým lidem pápá,“ směje se Martha.

Někdy bych Ondříčka zabila

Jak ovlivnilo narození Františky její vztah s partnerem, režisérem Davidem Ondříčkem? „Myslím, že příchodem dítěte na svět se mnohem víc než kdy jindy ukáže, jakou má kdo o životě představu a kam je ochoten jít naproti tomu druhému, pokud se ty představy liší. Někdy si myslím, že se láskou k Davidovi rozletím na kousky, a jindy, že po něm musím přinejmenším něco hodit. A nejhorší jsou chvíle, kdy si uvědomím, že jsem devět měsíců nosila pod srdcem a v bolestech porodila někoho, kdo má některé představy úplně stejně jiné jako jeho otec...“

A jaké má plány do budoucna? „Staré arabské přísloví říká: Chceš-li rozesmát boha, pověz mu o svých plánech. Takže já vám to teď řeknu, a nahoře se někdo pěkně pobaví,“ říká Martha. A její kamarádka Bára Špotáková by se pod tohle jistě podepsala. Na olympiádě startuje i přes to, že si na jaře zlomila nohu – a tak už raději také neplánuje. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová