Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderátorka Ester Janečková vzbouřila vášně. Obvinila církev z homofobie, dokonce ze smrti svého synovce. A tvrdí, že dvě třetiny kněží a řádových sester jsou gayové a lesby

10.08.2016
Moderátorka Ester Janečková vzbouřila vášně. Obvinila církev z homofobie, dokonce ze smrti svého synovce. A tvrdí, že dvě třetiny kněží a řádových sester jsou gayové a lesby

Foto: ČT

Popisek: Ester Janečková ve svém pořadu Pošta pro tebe

Moderátorka Ester Janečková dokázala vzbudit pořádné vášně svým účinkováním v kontroverzní show České televize Pošta pro tebe. Její nebývalé vcítění se do osudů svérázných hrdinů tohoto „srdcerváče“ však bledne při srovnání s tím, jak intenzívně se v poslední době angažuje za práva homosexuálů. Tvrdí, že v naší zemi vládne nebývalá míra homofobie a velmi ostře také kritizuje i církev.

Její tažení proti homofobii odstartovalo v okamžiku, kdy předloni spáchal sebevraždu její čtrnáctiletý synovec Filip. Janečková od začátku tvrdila, že důvodem této tragédie byla nenávist, kterou pociťoval kvůli své menšinové sexuální orientaci a nedokázal se s tím vyrovnat. V dopise na rozloučenou  si prý přál, aby  rodina o důvodech jeho smrti mluvila veřejně. Toto přání plní Ester jako jeho teta skutečně s nasazením. A její otevřenost je místy šokující a  vzbuzuje mnohé otázky. Například nad tím, že nenávisti kvůli své sexuální orientaci čelil teprve čtrnáctiletý chlapec, nebo když Janečková prozradila podrobnosti synovcovy smrti. V rozhovoru pro magazín Ona dnes prozradila, že před tím, než se Filip oběsil, si připravil  oblečení do rakve a každému členovi rodiny napsal vzkaz. Čtenáři magazínu se v souvislosti s tím zamýšleli, zda chlapec spíše netrpěl nějakou poruchou.

Příšerně homofobní církev?

V rámci kampaně proti homofobii Ester přiznala, že homosexualita se týká  i její starší sestry Dáši, která žije několik let s partnerkou. V dalším rozhovoru, který pro změnu poskytla  časopisu Instinkt, zmínila, že je celá její rodina věřící a že ona sama má díky tomu  možnost sledovat velké projevy homofobie ze strany věřících i ateistů. A do církve se pustila opravdu zostra. Popsala, že její sestra  založila se svou partnerkou  sdružení věřících gayů a leseb, nazvané Logos, ale je už z něj unavená, protože katolická  církev je podle ní „příšerně homofobní“. Myslí si, že problém katolíků s gayi a lesbami strašně souvisí s celibátem a dokonce uvedla, že dvě třetiny  kněží a řádových sester jsou gayové a lesby, kteří nikdy neudělali coming out a bývají homofobní ze všeho nejvíce.

Může za to kněz?

V několika dalších médiích pak dokonce Janečková tvrdila, že za smrt jejího synovce mohl  homofobní kněz. Argumentovala přitom, že Filip nechtěl již dále chodit do kostela na vesnici, kde bydlel, protože místní kněz byl  typickým příkladem homofoba, který při kázání mluvil o tom, jak je špatné registrované partnerství. Na Rádiu Wawe  popsala atmosféru na Filipově pohřbu, kde mimo jiné vystoupil i předseda Logosu. Když se začala odnášet rakev, tak prý kněz vystartoval a křičel, že je registrované partnerství špatné. Řekl, že měl Filípka rád a že on by nesouhlasil s projevem, který na pohřbu na téma církve a homosexuality zazněl. „To bylo tak šílený, že jsem to nevydržela a vykřikla jsem: „To vy jste ho zabil! Vy a lidi, jako jste Vy!,“ líčila Ester Janečková skandál, který se odehrál na pohřbu  synovce.

Ano, ale...

Názory Ester Janečkové ovšem vyvolávají kromě souhlasných reakcí i řadu opačných. Mnozí lidé především odmítají tvrzení, že je naše společnost homofobní. Shodují se na tom, že homosexuálům u nás nikdo neubližuje, mají stejná práva jako ostatní a řada z nich, například umělci, se těší velké oblibě. A fakta jim dávají za pravdu. Podle řady průzkumů veřejného mínění patří Česko k nejvíce tolerantním zemím vůči  komunitě homosexuálů i bisexuálů. Někteří odborníci ale tvrdí, že skutečnost může být jiná, část dotazovaných totiž při výzkumech nepřizná, co si myslí ve skutečnosti. A jiní zase homosexualitu tolerují s určitými výhradami. K těm například patří, když gay a lesbická komunita až příliš okatě demonstruje svoji odlišnost  v různých průvodech. Zatímco až tři čtvrtiny Čechů uznávají právo, aby homosexuálové mohli uzavírat registrované partnerství, méně tolerantní jsou k tomu, aby si mohli adoptovat dítě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace