Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věřím, že Merkelová jednou stane u soudu pro válečné zločiny, soudí mediální analytik. Na konto ČT valí stížnost: Pozvali si psychiatra a nutili ho mocí mermo udělat z islamistických teroristů cvoky

09.08.2016
Věřím, že Merkelová jednou stane u soudu pro válečné zločiny, soudí mediální analytik. Na konto ČT valí stížnost: Pozvali si psychiatra a nutili ho mocí mermo udělat z islamistických teroristů cvoky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Žantovský

Mediální analytik Petr Žantovský se ve svém pravidelném ohlédnutí za mediální scénou v uplynulém týdnu, které píše pro ParlamentníListy.cz, věnoval opět veřejnoprávní české televizi, kauze migrace i džihádu a toho, jak propagandisticky ho zpracovává ČT. Věnuje se i otázce, zda by nebylo lepší o teroristických činech v médiích neinformovat a ´zjevné nelásce k prezidentovi´: „Inu, Česká televize dělá opravdu vše po to, aby vyjádřila svou nechuť k hlavě státu. Dělá to však způsobem, který není ani chytrý, ani vtipný. A navíc za naše peníze,“ říká analytik. Jeho názory rozhodně stojí za zvážení…

Islám je podle Žantovského hrozbou, kterou se však spousta politiků pokouší zlehčovat. „Stále zapomínáme, že oni vedou svatou válku, džihád, a my, navzdory tomu, že jsme jejich hostiteli, jsme považováni za nepřátele. Nevyznáváme islám a nechováme se podle jeho zásad, a proto jsme takříkajíc na mušce. A na koho to slovo padne, kdy a kde, je vlastně nepodstatné. Podříznutý kněz, zavražděná těhotná žena, rozmasakrované děti v ´mekáči´ nebo turisté na Azurovém pobřeží, to jsou jen náhodné oběti této svaté války. A nechť se na mne nikdo nezlobí, když se to všichni bojí říct, já to klidně řeknu: předpokládám, a pokud existuje spravedlnost, i věřím, že Merkelová jednou za to všechno stane u soudu pro válečné zločiny,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tímto delším připomenutím násilnických útoků v Německu a Francii si připravil půdu pro hodnocení toho, jak se o nich také může mluvit ve veřejnoprávní televizi. „Inu, Česká televize se touto věcí obšírně zabývala například v úterních Událostech či v pořadu 90´ ČT24 téhož dne. Zejména ten druhý byl poučný. Moderátorka klade otázky hostu, psychiatru Cyrilovi Höschlovi, který je jako obvykle velmi věcný a snaží se mluvit co možná objektivně. Moderátorka jej stále tlačí do dilematu: Byli útočníci z těchto dnů skutečně islamističtí teroristé, nebo jen frustrovaní jedinci patřící do cvokhauzu? Proto také byl hostem psychiatr, že. Měla se navodit nálada, že odpověď za ´b´ je správně,“ nepochybuje mediální analytik o takovém úmyslu.

Je na čase začít si chránit vlastní kůži, než dopadneme jako v Německu

„Jenomže profesor Höschl velmi správně poučil moderátorku, hrající bůhvíproč tu hloupou propagandistickou hru, o tom, jak se věci skutečně mají. Že muslim se řídí nejen svým náboženstvím, ale islám je jeho vodítkem i ve smyslu politickém, světonázorovém a koneckonců i právním. Protože šaría je od islámu neodmyslitelná, a zároveň je neslučitelná s právním řádem ´staré´ Evropy. Rozpor mezi islámem a Evropou je tedy hodnotový, v důsledku pak přetavený ve vnější nesoulad systémů, kde na jedné straně je křesťanská vstřícnost a na druhé straně militantní politická ideologie,“ vysvětluje Petr Žantovský s tím, že ČT prostřednictvím své moderátorky dávala velmi ostentativně svou nelibost nad výroky profesora Höschla.

„Bodejť by ne, vždyť přece zadáním pořadu mělo být něco úplně jiného: bagatelizovat útoky v Německu a Francii, hodit je na osamělé psychopaty a dojít k závěru, žel sdílenému i papežem Františkem, že existují nějací mírumilovní muslimové, kteří vlastně nežijí podle koránu a je, jak říkal František v Polsku, na nás, abychom jim vyšli vstříc a ukázali jim svou dobrotu. Nu, myslím, že dobrotu ukazujeme, nejen díky Merkelové, už dost dlouho. Teď by asi mělo být na čase začít si chránit vlastní kůži. Nebo si v České televizi opravdu myslí, že nutně musíme i u nás prožít ta traumata, jaká dnes prožívají ve Francii a Německu, než začne referovat aspoň trochu podle pravdy?“ ptá se mediální odborník.

Měly by z médií zmizet podrobnosti o teroristických útocích?

„Jak uvedly úterní Novinky.cz, odborníci na psychopatologii i na média doporučují novinářům, aby se zdrželi zobrazování podrobností o teroristických činech. Psychopatolog Andrej Drbohlav tvrdí, že u masových vražd funguje fenomén nápodoby. Příkladem je podle něj situace v Číně, kde se ještě před deseti lety nesmělo o podobných činech informovat. Poté se ovšem situace uvolnila a počet masových vražd inspirovaných jinými hrůznými činy roste. Mediální odborník Tomáš Trampota si zase myslí, že hlavním motivem teroristických činů je získat co největší mediální pokrytí a šířit tak strach. Proto by se jim v tom mělo zabránit,“ uvádí pro Petr Žantovský.

Podle psychopatologa Andreje Drbohlava je jedno, jaký motiv měl útočník. „Tedy jestli vraždil ve jménu nějaké ideologie, nebo zda ho k tomu přivedla dlouhodobá osobní frustrace. Podstatné podle něj je, aby se k publiku nedostaly detaily útoku. Například kde si pachatel obstaral zbraň, na jakém e-shopu si koupil střelivo a další podrobnosti, které mohou mít až návodný charakter. Trampota doslova řekl: ´Kumulativní důsledek medializace více takovýchto činů v kratším časovém horizontu, jako jsme zaznamenali v posledních týdnech v případech Německa či Francie, má zásadní vliv na veřejné mínění, šíření strachu a také šíření radikalizace společnosti‘,“ cituje mediální analytik.

Mlčení mainstreamových médií nepomůže

Připomíná také, že už minulou středu elitní francouzský deník Le Monde oznámil, že nebude zveřejňovat fotografie teroristů. „V redakčním textu dále stojí, že nebudou dělat reklamu radikálnímu hnutí Islámský stát a rozhodně nebudou nástrojem oslavování teroristů. Právě omezení informování o tzv. Islámském státu je podle Trampoty možným řešením. A tento odborník dále dodal – a myslel to zřejmě vážně – že by možná bylo funkční namísto označení stoupenci tzv. Islámského státu začít užívat označení ´skupina frustrantů‘ nebo ´skupina frustrovaných idiotů‘. Tomu se v normální společnosti říká vyhánění čerta ďáblem,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Nepochybuje o tom, že by to nic dobrého nepřineslo. „Nebudeme referovat v plné šíři o hrůzách spojených s terorismem. Dobrá, a co získáme? Jen neinformovanou masu jako za komunismu, kdy se nesměli v médiích ukazovat vozíčkáři, protože přece ´každý občan socialismu je dokonalý‘? Ne, to už dnes nejde. Bude to jen horší. To všechno, co zamlčí mainstreamová média, si ten, kdo chce, najde v médiích internetových, ale v mnohokrát nafouklejší a předimenzovanější podobě. Navíc si každý řekne: jestliže nám to mainstreamová média zatajují, tak v tom bude ještě něco víc, co nesmíme vědět. A to je živná půda pro růst konspiračních teorií,“ tvrdí mediální odborník.

Věci nenazýváme pravými jmény, některé raději vůbec nevyslovujeme

Vždyť pravým otcem i matkou konspirace je lež nebo mlčení mainstreamových médií. „Tam, kde se říká celá pravda, není třeba konstruovat nějaké teorie a vymýšlet si – třeba i neexistující – pozadí. Ukazuje to zase a jen na to, jak mizerně je na tom naše dnešní demokracie, když nejen že nedokáže z důvodu politické korektnosti označovat věci pravými jmény, ale dokonce se bojí některé věci vůbec vyslovovat. To je ovšem přesně voda na mlýn islamistů a teroristů. Čím více mlhy a nejasnosti kolem nich bude šířit oficiální mediální sféra, tím větší strach budou lidem nahánět. To jsou naši teoretikové kdečeho tak slepí, že tuto prostou pravdu nevidí?“ ptá se Petr Žantovský.

A znovu nemůže opomenout nesmrtelné výkony České televize, tentokrát si vybral z úterních Událostí. „Nejprve nám ČT předvedla, jakou důležitost vkládá do které informace a události. Prohlášení prezidenta Zemana o tom, že by k nám neměli být přijímáni vůbec žádní migranti z Turecka – což, jak každý uzná, je prohlášení dosti zásadní, zejména vyřkne-li ho hlava členského státu EU, jehož premiér v pokleku přijímá milodary v podobě migračních kvót od bruselské vrchnosti, tedy jde o docela hrozivou vnitropolitickou rozepři, mimo jiné – věnovala ČT pár vteřin. Dalších asi deset sekund pustila do vysílání prezidentova spolupracovníka Hynka Kmoníčka, jehož slova ustřihla právě v okamžiku, kdy se chystal říci to podstatné, totiž zdůvodnění prezidentova námětu,“ říká Petr Žantovský.

Kotlíkové dotace jsou pro ČT důležitější než zásadní vyjádření prezidenta

Tuto stručnost by podle něj divák jistě pochopil, kdyby následovala, dejme tomu, pětiminutová reportáž o tom, že Katalánci vyhlásili válku Madridu nebo že zkrachovala eurozóna. „Ostatně k obojímu je blízko, tak by nebylo divu. Ale to ne. ČT za mnohem podstatnější než zahraničněpolitické výroky prezidenta s vnitropolitickými důsledky považuje reportáž o kotlíkových dotacích a o výrobě jakýchsi kotlů kdesi. Nechť se na mne výrobci kotlů a příjemci dotací nezlobí, ale jejich ´téma‘ bylo Českou televizí traktováno zhruba šestinásobně déle než celá hlava státu i s migranty. A další zhruba tři minuty věnovala Česká televize výměně jakýchsi vysokoproudých stožárů kdesi, protože ty staré už se rozpadají. Inu, taky důležité, že…“ žasne mediální analytik.

Česká televize to navíc v nejlepších tradicích Československé televize z dob normalizace doprovází „půvabnými“ reportážními vsuvkami typu: „Pracuje na tom pan František Jouda, zkušený pracovník, který k tomu říká: ´Už bylo nutný je vyměnit, protože už se rozpadaly (ty stožáry)‘, případně ´Jak nám řekla paní Vocásková z ústředí výrobny kotlů, v letošním roce bude překročen plán výroby kotlů a bude jich dodáno na trh tolik a tolik‘…“. „Člověk už čekal jen informace o stachanovských závazcích a slibech věrnosti vládnoucí straně při plnění závěrů jejího posledního sjezdu. Inu, Česká televize dělá opravdu vše po to, aby vyjádřila svou nechuť k hlavě státu. Dělá to však způsobem, který není ani chytrý, ani vtipný. A navíc za naše peníze. Jak dlouho ještě?“ zajímá se Petr Žantovský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace