Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Někteří by umřeli. No a co? Tak by umřeli, jsou to svobodní lidé.“ Olympionik, který chce povolit doping, navíc tvrdí, že v Riu nebudou ti nejlepší sportovci. Stále rebel… A proč nemá peníze ani na dovolenou?

05.08.2016
„Někteří by umřeli. No a co? Tak by umřeli, jsou to svobodní lidé.“ Olympionik, který chce povolit doping, navíc tvrdí, že v Riu nebudou ti nejlepší sportovci. Stále rebel… A proč nemá peníze ani na dovolenou?

Autor: Hans Štembera

Popisek: Lukáš Pollert

Pamatujete na to, jak olympionik Lukáš Pollert prodal svou zlatou medaili z Barcelony a utržené peníze dal na charitu? Chtěl tak upozornit na to, že olympiáda se přeceňuje. Tento názor nezměnil dodnes, stále je tak trochu rebel. Olympiádu prý ale moc nesleduje.

„Teď mě sice pozvali z jednoho serveru, abych komentoval některý ze závodů olympiády, ale jinak moc ne. Spíše sleduji, jak kvůli dopingu vylučují ruské sportovce. Také jsem zaznamenal, kdo z vodních slalomářů do Ria jede a kdo ne. Můj bratranec Jaroslav také v Riu postavil kanál a momentálně dokončil kanál i v Tokiu. Tak to vím. Ale to je asi vše, co mám spojené s olympiádou,“ říká bývalý sportovec, dnes lékař motolské nemocnice, pro E15.cz.

Olympiáda mě nezajímá

„Upřímně řečeno mě výsledky na olympiádě moc nezajímají. Zajímá mě problematika dopingu. Zajímá mě, jak jezdí Jirka Prskavec a Vavřinec Hradilek, ale ne na olympiádě, ale po celý rok na jiných závodech. Rád se podívám, jak jim to jde, na jejich soupeře, ale také ne vždy. Olympiáda je jen jeden závod. A závodů je mnoho, vždyť mistrovství světa je každý rok. Olympiáda je téměř totéž. Vlastně není – je tam menší konkurence. Na olympiádu nejezdí mnoho z těch nejlepších, protože v našem sportu může jet jen jedna loď za stát. Přitom jeho druhá by mohla klidně vyhrát také,“ konstatuje.

Hendikep olympiády?

„Olympijská soutěž je tak výrazně hendikepovaná. Nejede tam dvacet nejlepších ze světa, ale jen deset. A těch dalších deset nepatří do top 20 a jedou tam jen proto, aby měl zastoupení nějaký další stát a soutěž byla co nejvíce mezinárodní,“ kritizuje. Sportovec by podle něj měl chtít vyhrát nade všemi. „Když se budu s někým poměřovat, tak přece s těmi nejlepšími. To je, jako kdyby boxer vyhrál nad někým, kdo má horečku a rýmu, a pak se bil do prsou, že jej porazil. Když je závod naplněný dvaceti třiceti, prostě všemi nejlepšími na světě – takového vítězství si budu považovat. To je pro mne grandslam, Wimbledon, titul na mistrovství světa ve fotbale. Ale rozhodně to není olympiáda,“ říká zlatý medailista.

Začarovaný kruh dopingu

Co říká na současné dopingové průšvihy? „Doping se vyvíjí rychleji než kontroly. Je to byznys pro farmaceutické firmy, které vyrábějí léky pro zdravotnictví. Pak už je to jen malý krok k dopingu, jsou to dost podobné věci. I ve zdravotnictví se používají růstové hormony, steroidy, testosteron. Proč by to nemohli prodávat ve velkém sportovcům? Ve sportu se točí obrovské peníze právě díky olympiádě, protože ji lidé ve velkém sledují. Je to začarovaný kruh,“ tvrdí Pollert.

V neolympijských sportech se nedopuje

„Tím, že se na ni dívají, se v reklamě otáčejí velké peníze – pak si mohou někteří dovolit kupovat doping a třeba i dopingové komisaře. Podívejte se na sporty, které na olympiádě nejsou. Tam doping není,“ argumentuje. „Třeba orientační běh – je to sport, který není vidět, nejdou na něj z reklamy velké peníze, tak proč by v tomto sportu dopovali? Přitom když říkám: Povolme doping, ostatní se čertí. Prý by se sportovci, kteří by jej nebrali, cítili poškozeni.“

Povolíme doping!

Doping by prý vůbec nekontroloval. „Bylo by to pro sportovce zdravotní riziko. Samozřejmě že by někteří umřeli. No a co? Tak by umřeli. Jsou to svobodní lidé. Chci jet na červenou? No když budu chtít umřít, tak asi ano. Chci si vzít heroin? Trošku to zkusím, ale jen trochu, abych neumřel, je to přece risk. Ale když se to někomu zalíbí, tak na heroin umře. Můžete si jej dát – a nedáte,“ říká s nadsázkou lékař. „Ano, pár lidí by na to samozřejmě umřelo. Ale copak musí stát někoho vodit celý život za ručičku? A ještě když chce dělat sport? Tak ať jej dělá, a jestli si k tomu chce píchat testosteron, tak ať. Dívají se na mne, že jsem padlý na hlavu, a proč prý dělám sport.“

Vodní slalomáři prý nedopují

Existuje doping i v jeho kategorii?  Prý ne. „Uměl bych si to představit třeba u rychlostní kanoistiky, kdy jedete stále rovně až do cíle. Ale vodní slalom je velice technická disciplína, něco jako slalom ve sjezdovém lyžování. U toho nemá doping co dělat. Když někdo pojede třicet nebo padesát kilometrů na lyžích nebo dvě stě na kole, potřebuje po nějaké době dostat kyslík do svalů,“ říká lékař.

„U vzpírání je důležitá technika, ale potřebujete tam i svaly. Musíte si je vybudovat – buď růstovým hormonem, nebo steroidy. U hodu oštěpem pravděpodobně také nebude mít doping velké opodstatnění, ale jiné už je to u hodu koulí. Ale u vodního slalomu si doping neumím moc představit. Co by tam kdo s většími svaly dokázal,“ ptá se Pollert.

Chtěl jsem devalvovat hodnoty, říká

Proč tedy proboha vlastně sám na olympiádě startoval? „Protože tam jeli mí kamarádi a bavilo mne s nimi závodit. Ale zarazila mne pozornost, jaká tomu byla věnovaná. Vítězství na olympiádě se obrovsky glorifikuje. I to byl jeden z důvodů, proč jsem potom prodal medaile. Chtěl jsem trochu devalvovat hodnotu olympiády. Jeden den mě nikdo neznal a druhý ano, jen proto, že jsem vyhrál na nějaké olympiádě,“ přiznává.

Dva miliony kilometrů bez nehody, to je výkon!

„To je mimochodem výkon, kterého bych si vůbec nepovažoval. Považuji si výkonu, kdy někdo vozí autobusem lidi a děti dva miliony kilometrů bez nehody a nic se jim nestane. To je výkon, který si zaslouží mou pozornost. Lidi zajímá, kolik kdo hodil koulí, jestli dvacet nebo dvacet pět metrů a jsou z toho úplně nadšení. Nebo běh na sto metrů. Ani nevím, jaký je světový rekord. Ale jestli to někdo uběhne za sedm vteřin – no a co,“ končí kontroverzní sportovec.

Proč nemůže k moři?

Sám se nyní věnuje tréninku dětí. Na víc momentálně s lékařským platem prostě nemá. Nemá prý ani na dovolenou u moře, na to má prý moc dětí – celkem šest. Přesto na rozdíl od kolegů neprotestuje. „Nechci ale zesměšňovat situaci, pro kterou řada kolegů, a to asi právem, bojovala. Samozřejmě vím, že platy jsou v Německu vyšší, stejně jako v Anglii. Mě moje práce baví, je to zábava a ještě mi za ni platí. Nevadí mi, že mám třikrát menší plat než v Německu. Já tam nepůjdu, protože se mi líbí tady v Česku, mám tady rodinu, děti tady chodí do školy,“ říká. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace