Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miroslav Macháček je známý, jsou tu ale další herecké lásky Vilmy Cibulkové, o nichž nikdo neví. Dokonce jedna interrupce a pokus o sebevraždu. Běsové v duši krásné herečky snad na chvíli usnuli, i když…

04.08.2016
Miroslav Macháček je známý, jsou tu ale další herecké lásky Vilmy Cibulkové, o nichž nikdo neví. Dokonce jedna interrupce a pokus o sebevraždu. Běsové v duši krásné herečky snad na chvíli usnuli, i když…

Foto: Facebook

Popisek: Vilma Cibulková v Pohádkách pro Emu, právě dotočeném vánočním filmu

Vilma Cibulková je případ talentovaného, geniálního herce, který běsy neumí držet pod pokličkou. A tak je klidní alkoholem. Léta, kdy se drží, střídají alkoholové excesy, které už ji párkrát dostaly na kolena i do Bohnic. A přišla kvůli nim i o partnera, herce Miroslava Etzlera. Dnes má partnera nového, jen v podobných problémech, které celý život řeší, teď lítá i její dcera. Geny prostě nezapřeš…

„Bohnice. Smlouva podepsána, začali jí počítat body za dobře vyčištěné latríny a uštrikované nesmysly. Kouří denně osmdesát, mezi ženské nechodí, celé dny v altánu píše, čistí svědomí,“ napsala ve své zpovědi, kterou před dvěma roky otiskly Divadelní noviny. K místy šokující otevřenosti jí možná pomohlo i vyprávění ve 3. osobě, za něž se ale moc neschovala. Vilma Cibulková je razantní člověk. „Lidi mají ze mě občas i strach,“ říká. Ještě před lety bojovala s démony. Kvůli depresím ztratila kontrolu nad alkoholem, který ji málem dohnal k sebevraždě. A tak skončila v Bohnicích.

Nad chlastem nevyhraješ

O svých problémech herečka mluví s nebývalou otevřeností.  „Nad chlastem se nedá vyhrát, ale dá se s ním bojovat. Je to podle mě v první řadě otázka inteligence. Člověk si musí uvědomit, že mu s touhle diagnózou nikdo nepomůže, že se neléčí pro nikoho, ani pro rodiče nebo dítě, ale pro sebe,“ říká v pořadu Třináctá komnata.

Postrádám něhu a křehkost, říká herečka

Tvrdí, že si občas sama dělá život složitější. „Snažila jsem se vždycky víc pomáhat druhým než sobě. Někdy jsem až příliš empatická a nechám se strhnout,“ říká. I když patří mezi nejpůvabnější české herečky, o svém ženství pochybuje a snaží se je v sobě objevit. „Když jsem porodila a kojila, shodila jsem patnáct kilo a nemohla je nabrat zpátky, ztratila jsem prsa, stal se ze mě takovej vyhublej kluk,“ řekla nedávno časopisu Instinkt. „Oč jsem robustnější a tvrdší, o to víc mě fascinuje něha, křehkost – ta přesná polovina, kterou postrádám,“ zapsala si sama před dvěma lety.

Pil už tatínek, dceru zničila Praha

Vyrostla na vsi a celé dětství a dospívání tvrdě makala. Tatínek pil, často pro něj chodila do hospody, sama na to pro práci kolem zvířectva a domu neměla čas. Jenže pak vesnická idylka skončila.  Po maturitě na střední pedagogické škole byla Vilma Cibulková roku 1981 přijata na DAMU – obálku dostala, zrovna když s maminkou pomáhaly předělávat hospodu a ona zazdívala futra k hajzlíkům. Tam řekla své: „Hurá do Prahy!“

Rozvracečka cizích manželství

A v Praze začal kolotoč mejdanů, jak už tak budoucí herci paří, od večera do rána. Tehdy se taky poprvé zamilovala, a začala její série vztahů ode zdi ke zdi, z nichž jí zbývají jej šrámy na duši. Režisér Petr Kracík byl totiž ženatý. Takže když otěhotněla, šla na interrupci. „Vilma to nesla hořce, až jednou zakvílely i brzdy autobusu,“ popsala ve svém deníku jeden z pokusů, jak si ublížit. „Zachránil ji a pak se rozvedl. Ale ona utekla s pověstí rozvracečky cizích manželství do náruče jiné, opět ženaté.“ Tahle náruč patřila Karlu Heřmánkovi, hlavní hvězdě Divadla Na zábradlí, kde jako studentka hostovala. Taky to nedopadlo, samozřejmě.

Flámovala s Hrušínským a spala s režisérem

Pak nastoupila do Národního. A Vilma jela dál. Flámovala s doyenem herecké aristokracie Rudolfem Hrušínským... A brzy jí vstoupil další osudový muž. Ten asi nejosudovější. To jí bylo jedenadvacet. Jemu bylo dvaašedesát, byl to Miroslav Macháček, herec a režisér, pověstný svým despotismem i křehkou psychikou, v té době už vážně nemocný. Žili spolu tři roky. „Nepil a nekouřil. Úzkostná svoboda pro prokouřeného alkoholika, kterým byla Vilma. Určeno jí bylo místo u záchodové mísy. Trávila tam čím dál víc času. V tašce mívala schovanou placatici, aby Mácha nepoznal, že své sprosté návyky nezměnila,“ zapsala si Vilma. Tady je začátek její závislosti – schovávání se s pitím.

Hrála s půl láhví vína v hlavě

A pak zase utekla. „Zdrhla jsem ve chvíli, kdy mě nejvíc potřeboval,“ řekla rozčileně v televizním pořadu Třináctá komnata. „Večery v Národním s půl lahví v hlavě, pak zpátky do díry a půl lahve na ráno, aby byla schopna přejít ulici,“ tak popsala tehdejší denní režim ve své zpovědi. A pak se vdala, za právníka, aby utekla od divadla a od problémů. Jenže to nepomohlo, navíc Macháček zemřel a jí se opět rozjely deprese a pití. A nastoupila do Bohnic.

Spása jménem Etzler?

To bylo v roce 1992. Když ji pustili a zdálo se, že vše bude v pořádku, potratila. Pak to už už vypadalo dobře, narodila se jí dcera, nastoupila do Divadla pod Palmovkou, kde šéfoval její bývalý milenec Petr Kracík. Jenže pro změnu přišel rozvod – přesto vše zvládla s jen krátkou alkoholovou recidivou v roce 1997. A pak přišlo štěstí v podobě herce Miroslava Etzlera. Byli spolu deset let, oba za sebou měli alkoholovou zkušenost. Lezli po skalách, chodili do posilovny, prostě páreček snů. Jenže Vilmini běsi zas vystrčili růžky. Začala pít, Etzler si našel mladou milenku – a pár snů skončil prozaicky, Cibulková Etzlerovi sbalila kufry.

Rodinná historie se opakuje

V té době navíc řešila další problém. Její dcera Šimona propadla závislosti na pervitinu. A pro její matku to bylo opravdu velmi těžké období. „Je nesmírně důležité soustředit se na své vlastní duševní síly, abyste byli vůbec schopni svému dítěti pomoci, ale především i sobě. Jinak se bezmocně řítíte na sedadle smrti a za volantem sedí vaše dítě, které neslyší a nevidí, i kdybyste mluvili jako kněz,“ uvedla Cibulková v rozhovoru pro časopis Moje psychologie.

Jak co nejrychleji zešílet

„Když jsem byla v jejím věku, stejně jako ona jsem takzvaně nemohla jinak. Sice v mém případě vítězil alkohol, ne drogy, ale těch několik let mé druhé puberty jsem vedla ve jménu beatnických hesel ´jak co nejrychleji zešílet‘,“ svěřila se herečka se zkušenostmi ze své vlastní minulosti. I když díky těmto zkušenostem dokázala dceru alespoň o trochu lépe pochopit, i tak musela být přísná. Dceru vyhodila z domu.

Vyhodila dceru z domu

„Často jsem vydechla předčasně, když jsem viděla, že drží chvíli půst. Dohoda se porušit zkrátka nesmí. Pokud ano, pak se dveře už neotevřou. Ano, byla to bolest nevyslovitelná, ale jediná možná pomoc. Moje dcera už s ulicí zkušenost měla velkou, a tak i léčba byla její zoufalé přání, jen na ni neměla dost odvahy. Přišlo to jako otočením vypínače,“ dodala herečka s tím, že naštěstí se dokázala Šimona postavit zpět na vlastní nohy a dnes je z ní úspěšná mladá žena.

Za Šimoninými problémy totiž podle hereččina okolí stál i matčin vztah s Etzlerem. Toho dcera nemohla vystát a žárlila na něj, a tak reagovala vzpourou. Otázka ale je, jak dcera i matka unesou nejnovější vztah Cibulkové – ta už druhým rokem chodí s muzikantem Pavlem Jakubem Rybou, potomkem slavného Jana Jakuba. A prý jim to klape. Snad už Vilma dospěla natolik, že z fungujícího vztahu opět neuteče…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace