Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojíte se o své blízké? Moderní aplikace pro mobily nabízí pomoc. Zdarma

31.05.2013
Bojíte se o své blízké? Moderní aplikace pro mobily nabízí pomoc. Zdarma

Foto: M2.C

Popisek: Nová aplikace nám zdarma pomůže sledovat své blízké bez stresu. Navíc dokáže lokalizovat člověka, který potřebuje pomoc, a zajistit bezplatnou nehodovou službu automobilistům.

V rámci celospolečenského projektu Bezpečná cesta, zaměřeného na prevenci bezpečnosti dětí, byla vytvořena aplikace M2.C HELP, která pomáhá chránit sebe i své blízké. Společnost Mark2 Corporation Czech (M2.C) nabízí tuto aplikaci zcela zdarma, aby mohla pomoci všem, kteří o to mají zájem.

„V průběhu posledních let se ve společnosti rozšiřuje repertoár možných ohrožení,“ říká PhDr. Václav Mertin z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a dodává: „Potřeba chránit sebe i druhé ve společnosti určitě roste – zejména to platí ve vztahu k dětem.“

Nebezpečí roste s dobou

Tuto skutečnost potvrdila i anketa mezi rodiči, v níž se 78 procent vyjádřilo, že vnímají současnou dobu nebezpečnější, než byla v jejich dětství. Většina rovněž uvedla, že věk, kdy nechají své dítě jít třeba bez dozoru do školy, je rozhodně vyšší než v jejich mládí.

„Děti jsou v jistém smyslu mnohem více pod kontrolou rodičů, v rámci vzájemné komunikace, právě například prostřednictvím mobilů. Na druhé straně spousta aktivit proti dřívějšku se odehrává mimo rodinu i prostor, kde se všichni znají – děti dojíždějí i do základní školy do města, navštěvují kroužky, jezdí na sport atd. V této souvislosti vzrůstá i počet příležitostí k jejich ohrožení,“ říká Mertin.

Rizika moderní techniky

Velmi děsivé číslo je například z první poloviny loňského roku 2012, kdy bylo v České republice pohřešováno 301 dětí mladších 15 let. Vedle přímých rizik, jako je například nebezpečí sražení automobilem či jiným dopravním prostředkem či zkoušení životu nebezpečných činností, existují také rizika spojená s novými technologiemi. Například když dítě zveřejní na sociální síti, odkdy dokdy pojede rodina na dovolenou, nechá se přemluvit „kamarádkou“ k zaslání vlastních obnažených fotografií a podobně. „Specifickou formu ‚trápení‘ dětí nabízí zasílání urážlivých e-mailů nebo SMS,“ říká Mertin.

Podle statistik ministerstva vnitra obdrží minimálně 20 procent dětí prostřednictvím sociálních sítí, e-mailů nebo SMS obtěžující, nenávistné či urážlivé zprávy, které následně ovlivňují jejich chování a rozhodování.

Možnost stálého kontaktu

Kde je hranice starosti, péče a strachu o dítě? Kam až může rodič zajít, aby své dítě ochránil? „Vzhledem k tomu, že rodiče za dítě zodpovídají, musí mít i pravomoci. Nemohou dítě ponižovat, příliš trestat, nerespektovat jeho právo na soukromí. Nicméně mají povinnost udělat mnohé, aby předešli a zabránili možným rizikům. Z toho odvozuji i jejich povinnost sledovat pohyb dítěte,“ podotýká Mertin.

Aplikace M2.C Help nabízí mimo jiné základní službu kontroly, kdy rodič s dítětem zdarma komunikuje a současně získává s jeho odpovědí i aktuální údaj o jeho poloze na mapě. Zprávu odesílá samo dítě, tudíž se nejedná o nevědomé sledování, ale o vzájemnou komunikaci. Automatické odesílání polohy lze dokonce vypnout. Rodiče tak získávají jistotu a klidu, protože vědí, kde se jejich dítě pohybuje.

Aplikace hlídá sama

Aplikace umožňuje i další volby, které lze nastavit jako připomenutí, dotaz či upozornění. Například má dítě kroužek, takže můžeme zformulovat dotaz, zda dorazilo v pořádku. Tato funkce velmi pomáhá hlavně během hektického dne v práci, kdy nelze myslet na vše. Aplikace tudíž „myslí“ za rodiče, který dostane od své ratolesti zprávu, aniž musel sledovat hodiny a psát sms.

Tuto službu lze samozřejmě využít i pro další lidi z blízkého okolí, třeba prarodiče. „Starší lidé jsou proti minulosti stále delší dobu aktivní, žijí samostatně, starají se o sebe. To ovšem znamená mnohem větší rizika proti stavu, kdy byli například na „vejminku“ pod dohledem členů rodiny,“ vysvětluje Mertin. Aplikace umožňuje nastavení odchozích dotazů typu: „Vzal sis prášek?“ apod. Odpovědi obsahují automaticky přednastavenou funkci o zasílání aktuální polohy na mapě, víme tedy, kde se rodiče nacházejí.

Něco navíc

M2.C HELP má více zajímavých funkcí, například službu pomoc v nouzi či pomoc řidičům na silnici. Na českém trhu je tudíž svým univerzálním využitím unikátní. Již teď je velmi oceňována bezpečnostními orgány a má velkou podporu i v rámci veřejnosti. Byla navržena jako součást dlouhodobého celospolečenského CSR projektu společnosti M2.C pod názvem Bezpečná cesta, jehož smyslem celého je, aby cesta dětí domů byla vždy bezpečná.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace