Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brávala velké peníze jako členka dozorčích rad velkých podniků. Teď se ale náměstkyně ministra pustila do ´svaté války´, bojuje za nesmyslně tvrdý protikuřácký zákon. Nejpřísnější v Evropě

30.07.2016
Brávala velké peníze jako členka dozorčích rad velkých podniků. Teď se ale náměstkyně ministra pustila do ´svaté války´, bojuje za nesmyslně tvrdý protikuřácký zákon. Nejpřísnější v Evropě

Foto: Facebook

Popisek: Jednačtyřicetiletá advokátka Lenka Teska Arnoštová

V patnácti zemích Evropy se v nekuřáckých restauracích kouří v kuřárnách. V Irsku, nejvášnivějším šiřiteli absolutního zákazu kouření, ministr zdravotnictví žádá větší sympatie pro kuřáky a speciální kuřácké prostory, u nás náměstkyně ministra zdravotnictví kuřáky nemilosrdně přehlíží a o jejich právech nechce ani slyšet.

Náměstkyně ministra zdravotnictví, místopředsedkyně ČSSD, jednačtyřicetiletá advokátka Lenka Teska Arnoštová patří k nejvášnivějším obhájcům českého tak zvaného protikuřáckého zákona. I když v poslanecké sněmovně zazněl nejeden kritický hlas proti jejímu nekritickému obhajování navrhovaného protikuřáckého zákona, dál si stojí za svým a nepřipouští žádný kompromis. Z hlediska české politické situace zcela bezvýznamný protikuřácký zákon tak povyšuje jménem sociální demokracie na to nejdůležitější, co musí parlament v tomto volebním období ještě přijmout. 

Až se zdá, že tato zkušená a úspěšná politička, která mimo jiné byla v letech 2011 až 2012 členkou dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská a také členkou dozorčí rady společnosti Úpravna vody Želivka a ještě před tím v letech 2007–2008 pracovala jako ředitelka legislativně právního odboru Agentury CzechInvest a od roku 2009 předsedala tři roky dozorčí radě  kontroverzního Informačního centra Praha 5, které vzniklo už v roce 2007, tedy za dob starostování neblaze proslulého Milana Jančíka a letos bylo zrušeno, slušně vyjádřeno -  s ohledem na vysoké provozní náklady, si našla úplně jiný smysl života, novou odbornost, nové centrum svého zájmu. Opět žhavé téma, tentokrát ale bez „nároku na honorář“. Protikuřácký zákon náměstkyně zdravotnictví Arnoštová hájí doopravdy za každou cenu, její argumenty jsou ale nepřesvědčivé a její neochota vnímat názory druhé strany, je už dnes mezi poslanci parlamentu pověstná.   

Protikuřácký zákon, nejdůležitější agenda ve sněmovně?

Český parlament projednává desítky zákonů, které se velmi úzce mohou dotýkat života každého z nás, ale novináři a veřejnost se opět kolem dokola měsíce ptá, kdy už bude ve sněmovně znovu projednáván protikuřácký zákon.

Pohledná blondýna z Prahy, jak se o ní při získání důležitého místopředsednického postu v ČSSD často psalo, náměstkyně ministra zdravotnictví, Lenka Teska Arnoštová, by měla řešit malé platy ve zdravotnictví, nedostatek peněz i personálu v nemocnicích, problémy s léky a drahé nákupy zdravotnické techniky. Přesto když dostala nedávno příležitost odpovídat v našem nejčtenějším deníku Blesk na otázky čtenářů, téma bylo předem dané a tematicky omezené, navrhovaný zákon o zákazu kouření. 

Restaurace podle ní zanikat nebudou, počet kuřáků bude klesat, na léčení nemocných kuřáků se ušetří miliony. Stále kolem dokola a stále špatně. Restaurace zanikat budou, tak jak zanikaly po zákazu kouření v Anglii a ve Skotsku, zbyla jich jen čtvrtina, počet kuřáků se nezmenší, a to ani o dvě procenta, tak jak Arnoštová předpokládá, že se tak už stane po zavedení cigaretových krabiček s odpudivými obrázky. Statistiky z Austrálie a dalších zemí, kde už podobné obrázky na krabičkách od cigaret  mají, to jednoznačně vyvracejí. Počet kuřáků se téměř nezměnil, na jejich léčení se nic neušetří.

Nesmíme vyměknout!

Zvolání náměstkyně Arnoštové: „Nesmíme vyměknout,“ jak nedávno mimo záznam s vážností sobě vlastní několikrát opakovala, se tak uplatňuje v praxi. Navzdory faktům! Kompromis a povinnost politiků vzít na vědomí i práva druhé skupiny, zde nemají místo. Nesouhlasíte se mnou, pozdravujte v Kutné Hoře, ozývalo se také v parlamentu při projednávání protikuřáckého zákona. Nechuť zabývat se názory druhé strany je evidentní a svalovat vinu na cigaretovou lobby levné, leč účinné.

Přesto se stále více mluví u nás i ve světě také o morálním aspektu podobných zákazů. Naposledy to trefně popsal irský ministr zdravotnictví Finian McGrath, když žádal pro kuřáky větší sympatie od nekouřící veřejnosti a speciální prostory pro kuřáky v nekuřáckých restauracích, barech a hospodách. Přitom Irsko patřilo k nejvášnivějším šiřitelům absolutního zákazu kouření v celém světě. Kouřit se tam na veřejnosti nedá skoro nikde a rok 2025 vyhlásila vláda za rok, kdy Irsko definitivně škrtne tabák ze života svých občanů.

Nesmyslně tvrdý návrh protikuřáckého zákona

Postoj McGratha tak zapůsobil jako rána z čistého nebe. Na Irsko velmi odvážné prohlášení si okamžitě získalo velkou odezvu, a to nejen mezi kuřáky, ale i mezi nekuřáky. McGrath v té souvislosti připomněl například Portugalsko, Německo a Rakousko, kde soužití kuřáků a nekuřáků takto bez problémů funguje. Mezi tyto státy patří zatím i Česko, kde si restauratéři i zákazníci mohou sami zvolit mezi kuřáckou či nekuřáckou provozovnou. Zatím.

Doufejme, že tam budeme patřit i po zářijovém projednání nesmyslně tvrdého návrhu protikuřáckého zákona ve sněmovně. Irský příklad, kam podobně tvrdé zákazy vedou, by měl být nejlepší nápovědou pro naše zákonodárce, jak předkládaný zákon změnit. Například povolit zřizování kuřáren, které jsou běžnou součástí protikuřáckých zákonů minimálně v patnácti evropských státech. V navrhované nekompromisní české podobě by měl zákon radši zůstat i nadále uložený v parlamentních šuplících. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace