Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obyvatelé Opatova vítězí. Obří developerský projekt jim ustoupí

30.05.2013
Obyvatelé Opatova vítězí. Obří developerský projekt jim ustoupí

Foto: Reflecta Development

Popisek: V multifunkčním komplexu Nový Opatov, který má vyrůst u metra C, slibuje investor téměř modré z nebe. Přesto se zhoršení životního prostředí neobávají jen obyvatelé Jižního Města, ale dokonce i pražský magiatrát.

Obří kancelářský komplex u stanice metra trasy C Opatov by měl patřit k největším administrativním areálům v republice. Pokud ovšem bude realizován. Momentálně totiž čelí nevůli mnoha obyvatel Jižního Města, kterým se vybudování centra Nový Opatov nezamlouvá.

Obyvatelé této části naší metropole se obávají dalšího zhoršení kvality ovzduší, hluku a dopravních komplikací. A oprávněně. Svědčí o tom i skutečnost, že protestujícím občanským sdružením i dalším občanům dal zapravdu dokonce i odbor životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, který dospěl k závěru, že záměr může opravdu významně ovlivnit životní prostředí.

Posuzování staveb

Projekt bude proto podroben hodnocení podle zákona o posuzování vlivů staveb na životní prostředí. Po developerské firmě, která ho má „v referátu“, teď magistrát chce, aby zpracovala dokumentaci, v níž zohlední všechny relevantní připomínky. „Důraz je přitom nutno klást především na ověření dopravně-inženýrských podkladů, hodnocení kvality ovzduší a akustické situace a z toho vyplývající dopady na veřejné zdraví,“ uvádí šéf magistrátního odboru Josef Pavlík.

Výstavba dalšího gigantického komplexu, kterými začíná být naše hlavní město poněkud přeplněno, má podle plánů přijít na miliardy korun a měl by nabídnout zhruba 165 000 metrů čtverečních obchodních ploch. Zahájení stavby plánuje developer na podzim roku 2014, dokončení v roce 2018. Ještě předtím však projekt musí získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

Rošáda s pozemky

O projekt Nový Opatov není v současnosti sváděn boj pouze z hlediska jeho ekologických dopadů. Opoziční zastupitelé Prahy 11 totiž dlouhodobě tvrdí, že developerská firma Reflecta Development získala pozemky na Opatově výrazně pod tržní cenou, za pouhých 1916 korun za metr čtvereční! Reflecta Development je firma s dvoumilionovým základním kapitálem, která vznikla v roce 2007. V jejím čele stojí právník Jakub Sklenka.

Záměr multifunkčního centra Nový Opatov počítá s komplexem šesti budov směrem ke starému Opatovu, v průměru osmipatrových. Budovy nabídnou kanceláře, služby, prostor pro školu, bankovní domy, v přízemí a prvním patře obchody i restaurace. V úvahu přichází i business hotel, který podle manažerky společnosti Kateřiny Konečné široko daleko není. Vzniknou i dvě nové komunikace, propojující Chilskou ulici se Starochodovskou a Bartůňkovou, náměstí se zelení a fontánami.

Přínos, nebo problém?

Podle představ investora by mělo dojít i ke změně vzhledu stanice metra. U výstupu by mohly vzniknout nové obchodní jednotky, za nezbytné považuje firma nová komunikační jádra, výtah pro invalidy, přeložku kolektoru, aby se do Chilské ulice mohla časem vydat tramvaj č. 11 ze Spořilova. Přestavba vyřeší i nynější absenci toalet, které dopravní podnik uzavřel kvůli havarijnímu stavu.

Projekt na Opatově není jediným developerským záměrem, který řadě místních obyvatel vadí. Tvrdou kritiku sklízí například společnosti Passerinvest, která chystá výstavbu velkého kancelářského areálu u metra Roztyly. Námitkám čelí i projekt výstavby dvou mrakodrapů Prague Eye Towers, který připravuje na Chodově skupina PPF.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš