Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obyvatelé Opatova vítězí. Obří developerský projekt jim ustoupí

30.05.2013
Obyvatelé Opatova vítězí. Obří developerský projekt jim ustoupí

Foto: Reflecta Development

Popisek: V multifunkčním komplexu Nový Opatov, který má vyrůst u metra C, slibuje investor téměř modré z nebe. Přesto se zhoršení životního prostředí neobávají jen obyvatelé Jižního Města, ale dokonce i pražský magiatrát.

Obří kancelářský komplex u stanice metra trasy C Opatov by měl patřit k největším administrativním areálům v republice. Pokud ovšem bude realizován. Momentálně totiž čelí nevůli mnoha obyvatel Jižního Města, kterým se vybudování centra Nový Opatov nezamlouvá.

Obyvatelé této části naší metropole se obávají dalšího zhoršení kvality ovzduší, hluku a dopravních komplikací. A oprávněně. Svědčí o tom i skutečnost, že protestujícím občanským sdružením i dalším občanům dal zapravdu dokonce i odbor životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, který dospěl k závěru, že záměr může opravdu významně ovlivnit životní prostředí.

Posuzování staveb

Projekt bude proto podroben hodnocení podle zákona o posuzování vlivů staveb na životní prostředí. Po developerské firmě, která ho má „v referátu“, teď magistrát chce, aby zpracovala dokumentaci, v níž zohlední všechny relevantní připomínky. „Důraz je přitom nutno klást především na ověření dopravně-inženýrských podkladů, hodnocení kvality ovzduší a akustické situace a z toho vyplývající dopady na veřejné zdraví,“ uvádí šéf magistrátního odboru Josef Pavlík.

Výstavba dalšího gigantického komplexu, kterými začíná být naše hlavní město poněkud přeplněno, má podle plánů přijít na miliardy korun a měl by nabídnout zhruba 165 000 metrů čtverečních obchodních ploch. Zahájení stavby plánuje developer na podzim roku 2014, dokončení v roce 2018. Ještě předtím však projekt musí získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

Rošáda s pozemky

O projekt Nový Opatov není v současnosti sváděn boj pouze z hlediska jeho ekologických dopadů. Opoziční zastupitelé Prahy 11 totiž dlouhodobě tvrdí, že developerská firma Reflecta Development získala pozemky na Opatově výrazně pod tržní cenou, za pouhých 1916 korun za metr čtvereční! Reflecta Development je firma s dvoumilionovým základním kapitálem, která vznikla v roce 2007. V jejím čele stojí právník Jakub Sklenka.

Záměr multifunkčního centra Nový Opatov počítá s komplexem šesti budov směrem ke starému Opatovu, v průměru osmipatrových. Budovy nabídnou kanceláře, služby, prostor pro školu, bankovní domy, v přízemí a prvním patře obchody i restaurace. V úvahu přichází i business hotel, který podle manažerky společnosti Kateřiny Konečné široko daleko není. Vzniknou i dvě nové komunikace, propojující Chilskou ulici se Starochodovskou a Bartůňkovou, náměstí se zelení a fontánami.

Přínos, nebo problém?

Podle představ investora by mělo dojít i ke změně vzhledu stanice metra. U výstupu by mohly vzniknout nové obchodní jednotky, za nezbytné považuje firma nová komunikační jádra, výtah pro invalidy, přeložku kolektoru, aby se do Chilské ulice mohla časem vydat tramvaj č. 11 ze Spořilova. Přestavba vyřeší i nynější absenci toalet, které dopravní podnik uzavřel kvůli havarijnímu stavu.

Projekt na Opatově není jediným developerským záměrem, který řadě místních obyvatel vadí. Tvrdou kritiku sklízí například společnosti Passerinvest, která chystá výstavbu velkého kancelářského areálu u metra Roztyly. Námitkám čelí i projekt výstavby dvou mrakodrapů Prague Eye Towers, který připravuje na Chodově skupina PPF.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace