Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Její nejslavnější role zároveň znamenala konec kariéry. Jedna z nejkrásnějších českých hereček nevydýchala chování kolegů a přístup režimu; co Evu Hudečkovou tak ponížilo? Tajnosti slavných

23.07.2016
Její nejslavnější role zároveň znamenala konec kariéry. Jedna z nejkrásnějších českých hereček nevydýchala chování kolegů a přístup režimu; co Evu Hudečkovou tak ponížilo? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Eva Hudečková v Sanitce, s Jaromírem Hanzlíkem

Eva Hudečková si zahrála ambiciózní doktorku Evu v kultovním seriálu Sanitka – ale nevydýchala chování kolegů a přístup režimu, a tak tato role byla její poslední. V roce 1984 se rozloučila s hereckou kariérou a na rozdíl od mnoha jiných, co ohlašují odchody a pak se slavnostně vrací, svůj odchod považuje za definitivní. Co přesně se stalo?

Na seriál přesto Hudečková vzpomíná v dobrém. „Vždycky na všechno vzpomínám v dobrém. I na to, co se neudálo podle mých představ, protože ať bylo jak bylo, každý čas má své slunce i stín,“ říká. „Stíny jsou dobré k tomu, že si člověk zchladí horkou hlavu, naučí se rozpoznat fakta a ve stínu skryté zlé úmysly a přestane si dělat iluze. V prosluněné mysli si ohřívám jen to nejlepší a životodárné,“ řekla Blesku.

Cena za zdraví

Na práci v seriálu podle ní bylo zajímavé hlavně prostředí – to jí prý změnilo život. „Sanitku jsme dlouho točili v krčské nemocnici, měla jsem na očích spoustu trpících lidí a obětavou práci lékařů. Uvědomila jsem si, jak cenné je zdraví a jak lehkovážně ho lidé, zvlášť v mladém věku, berou jako samozřejmost. Prostředí nemocnice, které mi vnuklo myšlenku, jak lépe zacházet se svým životem, pro mě bylo největším přínosem,“ vzpomíná bývalá herečka, dnes úspěšná spisovatelka.

V Sanitce hrála velkou lásku doktora Jandery

Byla jsem svědkem ponižujících scén, vzpomíná

Byla miláčkem publika, proč tedy skončila?  „Chtěla jsem svůj život uspořádat podle svých představ a ne podle toho, jak mi ho kdo »zrežíruje«. V té době o osudu tvůrců i herců rozhodovali straničtí tajemníci, byla jsem svědkem ponižujících scén, kdy trestali neposlušná individua. Herectví není svobodné povolání i dnes musí výborní herci velmi bojovat, aby je někdo nenaverboval do předem prohraných bitev a neznemožnili se před diváky, kteří obdivují jejich umění.“

Za všechno může svetr

Konkrétně jedna historka ji donutila zvážit priority. „Měla jsem tam zajímavou roli, vůbec ne černobílou a docela rozsáhlou. V několika scénách jsem na sobě měla svetr se šachovnicovým vzorem a jedna kolegyně běžela na ředitelství televize hlásit, že ten vzor symbolizuje kříž. Byla z toho velká aféra a osm velkých obrazů, ve kterých jsem hrála, se muselo vystřihnout. To byla jedna z posledních kapek. Viděla jsem, že stojím tváří v tvář moci, která se vymkla veškeré kontrole," zavzpomínala spisovatelka na okamžik zlomu pro Novinky.cz.

Další ikonickou roli, tedy ono to bylo pár let před Sanitkou, si zahrála v seriálu Byl jednou jeden dům, také jako partnerka Jaromíra Hanzlíka

Život s virtuózem

Dnes úspěšná spisovatelka žije téměř čtyřicet let se svým manželem, houslovým virtuosem Václavem Hudečkem a herectví je pro ni již dávno uzavřenou kapitolou. I proto byste ji marně hledali v Renčově pokračování Adamcova seriálu Sanitka – které ostatně zdaleka nedosahuje kvality svého předchůdce.

Poznali se na natáčení

Film jí ale přihrál i manžela. „On mě vůbec neznal, i když jsem v té době bývala na obrazovce dost často. Hudečkovi totiž neměli televizi. Poznali jsme se při natáčení filmu. V jedné scéně jsme se měli potkat a tzv. si padnout do oka. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to tak dopadne i ve skutečnosti. Chodili jsme na procházky po Praze, neustále jsme si telefonovali, dokázali jsme spolu mluvit hodiny. No, pak slovo dalo slovo a plácli jsme si, že spolu budeme pořád. Zjistili jsme, že spolu krásně ladíme,“ vzpomíná Eva.

Svého muže obdivuje. „Je opravdový chlap, solidní a nebojácný. Už jako kluk měl v sobě jistotu a pevnost, ke které se mnozí muži nedopracují za celý život,“ říká pyšně.

S manželem žijí šťastně už čtyřicet let

Děti nemá, stará se o cizí

Jediné, co ji mrzí, není to, že nehraje, ale to, že nemá děti. „Život každému dává a každému bere. Jsem vděčná za všechno, čeho se mi dostalo, a netrápím se kvůli tomu, co nemám. Nejsme přece na světě jenom proto, abychom měli děti. To by po mnohých rodičích zůstala špatná bilance.“ Alespoň se s manželem starají o mladé začínající houslisty. „Každý rok o prázdninách probíhá v Luhačovicích Akademie, která jim má usnadnit cestu k důstojné kariéře, pomoci finančně, nabídnout příležitost k uplatnění. Loni jsme založili festival, velkým přínosem je spolupráce s televizí Noe, která dává prostor nadaným dětem a krásné hudbě. Krásná hudba je zázrak, který pochází od požehnaného člověka. Jednoho mám doma,“ končí Eva s úsměvem.

Pár let po šedesátce je tedy šťastná. Jako stárnoucí herečka by patrně neměla moc příležitostí, hereček v tomhle věku je hodně a rolí maminek a babiček málo. Takže se zdá, že její volba byla správná. Odejít se ctí a na vrcholu popularity, to hned tak někdo neumí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace