Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Její nejslavnější role zároveň znamenala konec kariéry. Jedna z nejkrásnějších českých hereček nevydýchala chování kolegů a přístup režimu; co Evu Hudečkovou tak ponížilo? Tajnosti slavných

23.07.2016
Její nejslavnější role zároveň znamenala konec kariéry. Jedna z nejkrásnějších českých hereček nevydýchala chování kolegů a přístup režimu; co Evu Hudečkovou tak ponížilo? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Eva Hudečková v Sanitce, s Jaromírem Hanzlíkem

Eva Hudečková si zahrála ambiciózní doktorku Evu v kultovním seriálu Sanitka – ale nevydýchala chování kolegů a přístup režimu, a tak tato role byla její poslední. V roce 1984 se rozloučila s hereckou kariérou a na rozdíl od mnoha jiných, co ohlašují odchody a pak se slavnostně vrací, svůj odchod považuje za definitivní. Co přesně se stalo?

Na seriál přesto Hudečková vzpomíná v dobrém. „Vždycky na všechno vzpomínám v dobrém. I na to, co se neudálo podle mých představ, protože ať bylo jak bylo, každý čas má své slunce i stín,“ říká. „Stíny jsou dobré k tomu, že si člověk zchladí horkou hlavu, naučí se rozpoznat fakta a ve stínu skryté zlé úmysly a přestane si dělat iluze. V prosluněné mysli si ohřívám jen to nejlepší a životodárné,“ řekla Blesku.

Cena za zdraví

Na práci v seriálu podle ní bylo zajímavé hlavně prostředí – to jí prý změnilo život. „Sanitku jsme dlouho točili v krčské nemocnici, měla jsem na očích spoustu trpících lidí a obětavou práci lékařů. Uvědomila jsem si, jak cenné je zdraví a jak lehkovážně ho lidé, zvlášť v mladém věku, berou jako samozřejmost. Prostředí nemocnice, které mi vnuklo myšlenku, jak lépe zacházet se svým životem, pro mě bylo největším přínosem,“ vzpomíná bývalá herečka, dnes úspěšná spisovatelka.

V Sanitce hrála velkou lásku doktora Jandery

Byla jsem svědkem ponižujících scén, vzpomíná

Byla miláčkem publika, proč tedy skončila?  „Chtěla jsem svůj život uspořádat podle svých představ a ne podle toho, jak mi ho kdo »zrežíruje«. V té době o osudu tvůrců i herců rozhodovali straničtí tajemníci, byla jsem svědkem ponižujících scén, kdy trestali neposlušná individua. Herectví není svobodné povolání i dnes musí výborní herci velmi bojovat, aby je někdo nenaverboval do předem prohraných bitev a neznemožnili se před diváky, kteří obdivují jejich umění.“

Za všechno může svetr

Konkrétně jedna historka ji donutila zvážit priority. „Měla jsem tam zajímavou roli, vůbec ne černobílou a docela rozsáhlou. V několika scénách jsem na sobě měla svetr se šachovnicovým vzorem a jedna kolegyně běžela na ředitelství televize hlásit, že ten vzor symbolizuje kříž. Byla z toho velká aféra a osm velkých obrazů, ve kterých jsem hrála, se muselo vystřihnout. To byla jedna z posledních kapek. Viděla jsem, že stojím tváří v tvář moci, která se vymkla veškeré kontrole," zavzpomínala spisovatelka na okamžik zlomu pro Novinky.cz.

Další ikonickou roli, tedy ono to bylo pár let před Sanitkou, si zahrála v seriálu Byl jednou jeden dům, také jako partnerka Jaromíra Hanzlíka

Život s virtuózem

Dnes úspěšná spisovatelka žije téměř čtyřicet let se svým manželem, houslovým virtuosem Václavem Hudečkem a herectví je pro ni již dávno uzavřenou kapitolou. I proto byste ji marně hledali v Renčově pokračování Adamcova seriálu Sanitka – které ostatně zdaleka nedosahuje kvality svého předchůdce.

Poznali se na natáčení

Film jí ale přihrál i manžela. „On mě vůbec neznal, i když jsem v té době bývala na obrazovce dost často. Hudečkovi totiž neměli televizi. Poznali jsme se při natáčení filmu. V jedné scéně jsme se měli potkat a tzv. si padnout do oka. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to tak dopadne i ve skutečnosti. Chodili jsme na procházky po Praze, neustále jsme si telefonovali, dokázali jsme spolu mluvit hodiny. No, pak slovo dalo slovo a plácli jsme si, že spolu budeme pořád. Zjistili jsme, že spolu krásně ladíme,“ vzpomíná Eva.

Svého muže obdivuje. „Je opravdový chlap, solidní a nebojácný. Už jako kluk měl v sobě jistotu a pevnost, ke které se mnozí muži nedopracují za celý život,“ říká pyšně.

S manželem žijí šťastně už čtyřicet let

Děti nemá, stará se o cizí

Jediné, co ji mrzí, není to, že nehraje, ale to, že nemá děti. „Život každému dává a každému bere. Jsem vděčná za všechno, čeho se mi dostalo, a netrápím se kvůli tomu, co nemám. Nejsme přece na světě jenom proto, abychom měli děti. To by po mnohých rodičích zůstala špatná bilance.“ Alespoň se s manželem starají o mladé začínající houslisty. „Každý rok o prázdninách probíhá v Luhačovicích Akademie, která jim má usnadnit cestu k důstojné kariéře, pomoci finančně, nabídnout příležitost k uplatnění. Loni jsme založili festival, velkým přínosem je spolupráce s televizí Noe, která dává prostor nadaným dětem a krásné hudbě. Krásná hudba je zázrak, který pochází od požehnaného člověka. Jednoho mám doma,“ končí Eva s úsměvem.

Pár let po šedesátce je tedy šťastná. Jako stárnoucí herečka by patrně neměla moc příležitostí, hereček v tomhle věku je hodně a rolí maminek a babiček málo. Takže se zdá, že její volba byla správná. Odejít se ctí a na vrcholu popularity, to hned tak někdo neumí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace