Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to výhodné pro naše devianty, kteří se mohou vetřít na dámské toalety; znám takové experty, kteří se o to snažili, vypráví přední sexuolog. A dodává, jak je to podle něj s právem gayů a leseb na adopce

18.07.2016
Je to výhodné pro naše devianty, kteří se mohou vetřít na dámské toalety; znám takové experty, kteří se o to snažili, vypráví přední sexuolog. A dodává, jak je to podle něj s právem gayů a leseb na adopce

Foto: Radek Kraus

Popisek: Sexuolog Jaroslav Zvěřina

ROZHOVOR „Musíme si uvědomit, že žijeme ve společnosti, kde dvacet procent lidí si myslí, že homosexualita je choroba a že je to nebezpečné. Takže představa, že jsme ve vztahu k homosexualitě všichni liberální, prostě není pravdivá,“ říká v rozhovoru sexuolog Jaroslav Zvěřina v reakci na diskuse o osvojování dětí gayi či lesbami. V některých zemích je podle něj zpochybňováno rozdělení na muže a ženy. „Takže někteří politici z toho ztrácejí nervy,“ vysvětluje. V New Yorku údajně můžete jít na pánský či dámský záchod podle toho, kým se cítíte. „Což je výhodné pro devianty,“ upozorňuje.

Jaký je váš názor na osvojování dětí u leseb a gayů – konkrétně šlo o dítě jednoho z partnerů – jak se to před několika dny projednávalo v Poslanecké sněmovně? Mohou mít tyto děti z tohoto důvodu nějaké problémy?

Nejsou s tím velké zkušenosti nikde na světě. Je  to nová záležitost. Mají-li dítě jednoho z nich a je to jednopohlavní pár, tak nevím, jestli adopce je ta správná situace. To dítě má nepochybně také nějakého druhého biologického rodiče. Není to tak jednoduché. Máme také spoustu žadatelů o osvojení dětí od konvenčních heterosexuálních rodin. Nevím tedy, jestli je tak v celospolečenském zájmu, aby také stejnopohlavní páry měly právo osvojovat děti. Nevidím v tom žádný velký pokrok. 

Je tím nějak narušována tradiční rodina?

Patří to do postmoderního pojetí rodiny jako něčeho rozplizlého a neoblíbeného. Je zajímavé, že o to manželství teď tak usilují zrovna homosexuální páry, když v heterosexuální populaci je naprosto neoblíbené. Více dětí se rodí mimo manželství než v manželství. Je to taková zvláštní lapálie. Mám pocit, že hlavní problém spočívá v tom, že se hrozně tlačí na zákonnou kodifikaci těchto věcí. Musíme si uvědomit, že žijeme ve společnosti, kde celkem spolehlivě ve všech průzkumech se uvádí, že dvacet procent lidí si myslí, že homosexualita je choroba a že je to nebezpečné. Takže představa, že jsme ve vztahu k homosexualitě všichni liberální, prostě není pravdivá. Já bych s tím tak nespěchal.

V Poslanecké sněmovně pronesla poslankyně Pavlína Nytrová několik hodně kontroverzních výroků...

Vždyť ona je sociální demokratka, to bych vůbec nečekal. 

Řekla třeba, že u homosexuálů je vysoká promiskuita, nadprůměrný vztah k alkoholu a drogám, větší násilné chování. Čím si tyto její výroky vysvětlujete?

Bude infiltrovaná nějakými homofobními zdroji. Je jich celá řada. Vždycky zastávali tuto agendu proti homosexuálům pravověrní katolíci, ortodoxní křesťané, nějací radikální duchovní a tak. Teď papež František trošku ubral plyn, takže už to takové není. Pamatuji si debaty s některými lidovci, když se diskutovalo o registrovaném partnerství. To bylo vždycky zábavné.

Dokonce doslovně prohlásila, že se homosexuálové budou snažit zrealizovat sex s dětmi. To si je asi spletla s pedofily? 

To si spletla určitě. Je ale třeba si uvědomit, že v Holandsku už mají nějakou politickou stranu, která bojuje za práva dětí na sex. To ale nesouvisí s homosexualitou. 

Nicméně jste nedávno poskytl rozhovor pro Týden pod titulkem: „Člověk je buď muž, nebo žena. Na tom trvám." Dozvěděl jsem se v něm,  že toto začíná být zpochybňováno a lobbing leseb, gayů, intersexuálů, transsexuálů se snaží prosazovat sexuální disciplínu jako volitelnou...

V některých zemích je toto skutečně zpochybňováno. Takže někteří politici nad tím ztrácejí nervy.

Uvádíte, že snad v New Yorku lidé mohou dokonce chodit na pánský či dámský záchod podle toho, jak se zrovna cítí....

Psali to v novinách, já tam nebyl. Prý to newyorský starosta jako výnos v novinách vydal. V Americe je kolem toho legrace. Pokud si otevřete americké servery, tak tam to najdete. Myslím, že v Missouri se rozjel soudní proces, jakože nemůže přeci někdo navštěvovat záchody jenom jak se cítí, a ne jak vypadá nebo kdo je. Je to výhodné pro naše devianty, kteří se mohou vetřít na dámské toalety. Znám takové experty, kteří se o to snažili.

Oldřich Szaban

Čtěte také:

Alarmující odvrácená tvář MFF v Karlových Varech: Alkohol, drogy, skandální sexismus. A hlavní hvězdou bývalá striptérka. Veřejnoprávní média ale dělají, že nic takového neexistuje. A že Eben je nejlepší...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL