Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomohl Bémovi přesvědčit zastupitele, že Opencard vydělá miliardy, v opozici pak obdržel odměny 19 milionů… A víte, co je tzv. Hulinského metoda? A teď dostal, kmotřík šikula, lano od Chovance

12.07.2016
Pomohl Bémovi přesvědčit zastupitele, že Opencard vydělá miliardy, v opozici pak obdržel odměny 19 milionů… A víte, co je tzv. Hulinského metoda? A teď dostal, kmotřík šikula, lano od Chovance

Foto: ČT

Popisek: Petr Hulinský (ČSSD) to má prostě těžké...

Na pražské radnici za dob primátorování Pavla Béma dělal náměstka pro finance, když odešel Jiří Paroubek do vlády, a posléze se stal premiérem. Řídil a doteď řídí klíčový finanční výbor, kudy protékají peníze z padesátimiliardového rozpočtu Prahy. Působí ve statutárních orgánech pražských firem, díky čemuž si během posledního volebního období vydělal zhruba 19 milionů korun. A teď povýšil – ministr vnitra Milan Chovanec ho jmenoval svým náměstkem.

Vyzýváme ministra Chovance, aby Hulinského odvolal, píší Piráti

Na to, že to není úplně dobrý nápad s ohledem na Hulínského minulost, poukazuje Pirátská strana. „Petr Hulinský (ČSSD) coby finanční náměstek primátora Béma pomohl přesvědčit pražské zastupitelstvo, že Opencard vydělá miliardy korun. Později se Hulinský proslavil tím, že jako opoziční zastupitel obdržel za 3 roky odměny ve výši 19 milionů korun za křesla v dozorčích radách pražských firem. Založil tak tzv. Hulinského metodu neboli vyvádění milionů z městem vlastněných firem, kterou ČSSD v Praze praktikuje do dneška. Máme obavu, že pan Hulinský ve vedení ministerstva vnitra, pod které spadá i řízení policie, znamená, že místo boje se zločinem, korupcí a klientelismem mohou občané očekávat spíše opak. Vyzýváme ministra vnitra Chovance, aby Hulinského odvolal a za politického náměstka si vybral někoho důvěryhodného," říká Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze.

Pravý důvod reorganizace policie?

„Považujeme za skandální, že člověk, který v politice zavedl velrybaření - aby se stal poslancem, svážel Hulinský už v roce 1996 na volební sjezd pražské ČSSD nově přijaté členy autobusy - člověk, který kryl záda exprimátoru Bémovi a nechal si za to velmi dobře platit a člověk, který svým známým dohazoval miliony z veřejných peněz. Takový člověk nyní nastupuje jako náměstek na ministerstvo vnitra v době reorganizace policie. Jmenování Hulinského nasvědčuje tomu, že pravým důvodem reorganizace policie skutečně může být zametení korupčních skandálů ČSSD pod koberec," doplňuje Mikuláš Ferjenčík, zastupitel za Piráty v Praze.

Kde skončily peníze pro spastiky?

O korupci přitom ví Hulínský své. Už v roce 2011 na něj podal Nadační fond proti korupci trestní oznámení za to, že peníze určené pro postižené přes své známé údajně šikovně převedl do vlastní kapsy. „Podle dostupných informací končily v kapsách Hulinského známých peníze, které spastikům věnovala například Pražská energetika, a.s., kde je Hulinský předsedou dozorčí rady," psalo se tehdy v tiskové zprávě fondu. Hulinský byl v podezření ze střetu zájmů kvůli tomu, že on i radnice podporují sdružení postižených sportovců - Českou federaci Spastic Handicap. Spastici dostávali na pořádání závodů peníze z pražského magistrátu, ale také od městských firem Pražské teplárenské, energetiky a plynárenské. S dary prý však hospodařily ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.

Hulinský ztělesňuje klientelismus v české politice

Hulinského tehdy v souvislosti s dary pro postižené kritizoval na sociální síti Facebook i Dienstbier, podle něhož je jediným možným řešením odchod Hulinského z politiky. „Petr Hulinský ztělesňuje klientelismus v pražské politice. Zneužití zdravotně postižených dětí k propírání peněz je hyenismus toho nejhrubšího zrna," uvedl před pěti lety Dienstbier.

Titul získal za práci o odhalování korupce

Zkušenosti s korupcí měl přitom Hulinský i teoretické – získal je při psaní své rigorózní práce – ta právě o korupci pojednávala. „Korupce je v současnosti považována za jeden ze závažných společenských problémů, který je nebezpečný pro stabilitu a bezpečnost společnosti," sdělil v roce 2003 mimo jiné tehdejší magistr Hulinský ve své práci, která ho přivedla k titulu na bratislavské Akadémii policajného zboru. Právníci přitom jeho práci hodnotí jako tezovitou a příliš obecnou, podstatnou část tvoří učebnicové převyprávění textu právních předpisů.

Zdá se, že Hulinský prostě potřeboval nabrat životní zkušenosti. Přesně ty, které dnes patrně hodlá uplatňovat na Ministerstvu vnitra. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová