Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fasáda Zlaté kapličky jde znovu k soudu. Bitva o 100 milionů nekončí

29.05.2013
Fasáda Zlaté kapličky jde znovu k soudu. Bitva o 100 milionů nekončí

Foto: archiv ND

Popisek: Rekonstrukce historické fasády Národního divadla sice uspokojivě pokračuje, přesto způsob zadání této zakázky bude znovu projednávat soud

Tendrem na opravu fasády Národního divadla se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně. Případ, který řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mu vrátil Nejvyšší správní soud (NSS).

Původní rozhodnutí Krajského soudu v Brně z loňského října bylo podle tiskové mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylvy Dostálové zrušeno z procesních důvodů. Tendr za téměř 100 milionů korun nakonec získala brněnská stavební společnost OHL ŽS.

Úřad neví, co činí?

Krajský soud původně našel chyby v postupu antimonopolního úřadu a chtěl, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže znovu prozkoumal nabídku vítězné firmy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se případem zabýval opakovaně. V roce 2010 nejprve vrátil nabídku brněnské OHL ŽS do hry. To však nebylo po chuti konkurenční společnosti GEMA ART GROUP, která se svou stížností loni uspěla u Krajského soudu v Brně.

Podle tohoto soudu se měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže znovu dostatečně zabývat jednou z námitek firmy, týkající se kalkulačního vzorce ve stavebnictví. Místo toho však podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Na čtyři etapy

Národní divadlo vypsalo soutěž na rekonstrukci fasády v únoru 2010, přičemž jediným kritériem výběrového řízení byla cena provedených prací. Rekonstrukci fasády předcházela oprava střechy, zábradlí a sousoší trig, která skončila v roce 2008.

Oprava historické fasády budovy byla zahájena loni v létě a celkové náklady dosáhnou podle plánu 94,6 milionu korun. Rekonstrukce bude rozdělena do čtyř samostatných etap. Jako první přišly na řadu severní fasáda historické budovy směrem k Národní třídě, balkony a terasy po celém obvodu budovy. Následuje východní, směřující k Divadelní ulici a Nové scéně. Ve třetí etapě má být opravena jižní fasáda a naposledy bude opravena fasáda na straně vltavského nábřeží. Harmonogram prací je orientační. Cílem je provést potřebné práce pokud možno co nejrychleji, aby byl co nejméně omezen provoz divadla. Celá rekonstrukce by měla být dokončena do konce roku 2015.

Návrat k původnímu kabátku

Během poslední opravy fasády Národního divadla, která se uskutečnila na přelomu 70. a 80. let minulého století, byly kamenné části natřeny speciálním přípravkem na bázi křemičitanů. Na pískovci se tak vytvořila křemenová krusta, která byla navíc natřena jednotícím okrovým nátěrem. „Tyto vrstvy nyní odstraňujeme,“ prozradil médiím pracný proces znovuzrození historické fasády restaurátor, akademický sochař Jiří Fiala.

Na původní fasádu byl kdysi použit pískovec z různých míst, takže po očištění vypadá strakatá. „Taková místa barevně zkorigujeme podobně jako barevné defekty, které například na sochách zanechali restaurátoři v minulosti,“ dodává. „Barva bude odpovídat původnímu přirozenému odstínu, které divadlo mělo v době, kdy ho postavili.“ Na severní straně, na fasádě od architekta Josefa Zítka, se však původní vrstvy nedochovaly. „Takové omítky očistíme a lokálně domalujeme linky, které zdálky budí dojem kamenných bloků," dodává Fiala.

Práce pod drobnohledem

Než byly práce na opravách fasády zahájeny, provedli odborníci důkladný restaurátorský průzkum. A své zraky nepřestali upírat na budovu ani během rekonstrukce. Protože se jedná o národní kulturní památku neobyčejného významu, rekonstrukci průběžně kontroluje Národní památkový ústav.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš