Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fasáda Zlaté kapličky jde znovu k soudu. Bitva o 100 milionů nekončí

29.05.2013
Fasáda Zlaté kapličky jde znovu k soudu. Bitva o 100 milionů nekončí

Foto: archiv ND

Popisek: Rekonstrukce historické fasády Národního divadla sice uspokojivě pokračuje, přesto způsob zadání této zakázky bude znovu projednávat soud

Tendrem na opravu fasády Národního divadla se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně. Případ, který řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mu vrátil Nejvyšší správní soud (NSS).

Původní rozhodnutí Krajského soudu v Brně z loňského října bylo podle tiskové mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylvy Dostálové zrušeno z procesních důvodů. Tendr za téměř 100 milionů korun nakonec získala brněnská stavební společnost OHL ŽS.

Úřad neví, co činí?

Krajský soud původně našel chyby v postupu antimonopolního úřadu a chtěl, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže znovu prozkoumal nabídku vítězné firmy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se případem zabýval opakovaně. V roce 2010 nejprve vrátil nabídku brněnské OHL ŽS do hry. To však nebylo po chuti konkurenční společnosti GEMA ART GROUP, která se svou stížností loni uspěla u Krajského soudu v Brně.

Podle tohoto soudu se měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže znovu dostatečně zabývat jednou z námitek firmy, týkající se kalkulačního vzorce ve stavebnictví. Místo toho však podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Na čtyři etapy

Národní divadlo vypsalo soutěž na rekonstrukci fasády v únoru 2010, přičemž jediným kritériem výběrového řízení byla cena provedených prací. Rekonstrukci fasády předcházela oprava střechy, zábradlí a sousoší trig, která skončila v roce 2008.

Oprava historické fasády budovy byla zahájena loni v létě a celkové náklady dosáhnou podle plánu 94,6 milionu korun. Rekonstrukce bude rozdělena do čtyř samostatných etap. Jako první přišly na řadu severní fasáda historické budovy směrem k Národní třídě, balkony a terasy po celém obvodu budovy. Následuje východní, směřující k Divadelní ulici a Nové scéně. Ve třetí etapě má být opravena jižní fasáda a naposledy bude opravena fasáda na straně vltavského nábřeží. Harmonogram prací je orientační. Cílem je provést potřebné práce pokud možno co nejrychleji, aby byl co nejméně omezen provoz divadla. Celá rekonstrukce by měla být dokončena do konce roku 2015.

Návrat k původnímu kabátku

Během poslední opravy fasády Národního divadla, která se uskutečnila na přelomu 70. a 80. let minulého století, byly kamenné části natřeny speciálním přípravkem na bázi křemičitanů. Na pískovci se tak vytvořila křemenová krusta, která byla navíc natřena jednotícím okrovým nátěrem. „Tyto vrstvy nyní odstraňujeme,“ prozradil médiím pracný proces znovuzrození historické fasády restaurátor, akademický sochař Jiří Fiala.

Na původní fasádu byl kdysi použit pískovec z různých míst, takže po očištění vypadá strakatá. „Taková místa barevně zkorigujeme podobně jako barevné defekty, které například na sochách zanechali restaurátoři v minulosti,“ dodává. „Barva bude odpovídat původnímu přirozenému odstínu, které divadlo mělo v době, kdy ho postavili.“ Na severní straně, na fasádě od architekta Josefa Zítka, se však původní vrstvy nedochovaly. „Takové omítky očistíme a lokálně domalujeme linky, které zdálky budí dojem kamenných bloků," dodává Fiala.

Práce pod drobnohledem

Než byly práce na opravách fasády zahájeny, provedli odborníci důkladný restaurátorský průzkum. A své zraky nepřestali upírat na budovu ani během rekonstrukce. Protože se jedná o národní kulturní památku neobyčejného významu, rekonstrukci průběžně kontroluje Národní památkový ústav.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace