Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co ještě nikdy neprozradil… Miro Žbirka o Marice Gombitové, jak si namluvil o 35 let mladší ženu, proč mu hlídá diář, co dělají jeho děti a jak to má s Ordinací

08.07.2016
Co ještě nikdy neprozradil… Miro Žbirka o Marice Gombitové, jak si namluvil o 35 let mladší ženu, proč mu hlídá diář, co dělají jeho děti a jak to má s Ordinací

Foto: Facebook

Popisek: Miro Žbirka ve studiu Abbey Road

Krátce po šedesátce si splnil největší sen, nahrával v legendárním studiu Abbey Road, kde vznikaly desky jeho idolů, skupiny The Beatles. Zařídila mu to jeho manažerka a manželka v jedné osobě, o 15 let mladší Katka, pro kterou kdysi napsal hit Catherine. Na koncertech po něm ale stejně chtějí hlavně písničku z Ordinace v růžové zahradě.

Na podzim vyjíždí na turné. A získal exkluzivního hosta, Mariku Gombitovou, se kterou kdysi začínal v kapele Modus a která po úrazu, který ji upoutal na vozík, živě vystupuje už jen minimálně. Prý ji oslovil hlavně nápad zahrát si s anglickými muzikanty, se kterými Miro teď v Londýně nahrával. „Poprvé jsem Mariku viděl v roce 1976 na první zkoušce Modusu a okamžitě mě zaujala jako výrazná a osobitá zpěvačka. Měla charisma a také velký podíl na úspěchu skupiny Modus. Postupně se z ní stala velká profesionálka a já se vždycky těším na spolupráci s ní. Je to velmi vzácné, když vystoupí naživo, a tak si považuji, že přijala mé pozvání,“ řekl pro server Novinky.cz Žbirka.

Zpěvák chudák nesmí pařit

Jinak ale koncertní šňůry moc rád nemá. Nevadí mu prý vystupovat, ale nesnáší dlouhé cesty ze štace na štaci. A že se něco najezdil. Zvlášť před revolucí. „Koncertovali jsme po celém Československu, takže prakticky pořád jsme byli na cestách. Režim, kdy se nespí a pijí se panáky, začne být rychle normální. Která kapela nezdivočí? Jenomže já, zpěvák, jsem musel většinou držet hubu, abych nebyl druhý den ochraptělý. Takže jsem nebalil holky a netancoval jsem do čtyř do rána. To rádi zastali technici, uměli z popularity kapely těžit. Když jsem po večeři odešel na pokoj, slyšel jsem je, jak zpívají Biely kvet s děvčaty,“ vypráví. Pokud někdo má psát vzpomínkovou knihu, jsou to podle něj právě bedňáci.

Užil si až děti z druhého manželství

Na nekonečné zájezdy doplácela rodina. „Dceru Denisu z prvního manželství jsem téměř neviděl. Tenkrát mi to přišlo normální, asi jako výjezdní doložka, když jsem chtěl vycestovat do zahraničí. Dneska se divím, jak jsem to mohl akceptovat. Ve druhém manželství, s Katkou, to bylo od začátku jiné. Vzali jsme se v roce 1988, ale ona studovala v Praze, já bydlel v Bratislavě, tak bylo jedno, jestli jsem na týdenním zájezdě.“ Po revoluci se leccos změnilo. „Když začal být znovu o koncerty zájem, už jsem se do éry denního hraní nevrátil. Začal jsem vystupovat hlavně sám, neměl jsem zodpovědnost za dalších pět šest muzikantů. Mohl jsem práci přizpůsobovat rodině. Linda a David už nezažili, že jsem pořád pryč, naopak.“

Linda zaskakuje na koncertech, David točí tátovi videoklipy

Obě děti se ale kolem hudby motají – dcera Linda vystupuje s otcem na koncertech. „Pokud nemůže se mnou jet na vystoupení Martha, která má dvě děti, Linda zaskočí v písničce Čo bolí, to prebolí. Máme velmi jednoduchou spolupráci: zeptám se, jestli se mnou může jet zítra do Českých Budějovic, uděláme si zkoušku a jedeme. Je ideální účinkující, pro mě velká pomoc, nestresuje mě, ladí, nemá žádné móresy,“ chválí dceru. Přesto si ale dává pozor, aby to nevypadalo, že děti protěžuje. „Lindu neuvádím na koncertech jako svoji dceru. Řeknu, že si s námi přijde zazpívat Linda,“ říká.

Syn David mu pro změnu točí videoklipy.  „Bylo zvláštní přistoupit na to, že mě diriguje syn. Zvykl jsem si a dobrý. Věřil jsem mu, protože od malička chodil na klavír, přibral si bubny a kytaru, skládá písničky, hraje v kapele s mezinárodní sestavou. A studuje v Londýně režii, takže se mi hodil do situace, když jsem dokončil poměrně nákladné nahrávání v londýnské Abbey Road a ve firmě mi řekli, že by bylo hezké mít klip. Mladí kolem dvacítky některé věci neumí, jsou bez zkušeností, ale zase mají nápady, které překvapují. Jsou připravení tvořit, jen dostat šanci. Vždyť i Beatles už v tomhle věku hráli a Paul McCartney nesmrtelnou Yesterday složil ve třiadvaceti,“ podotýká Miro.

Nesmrtelné hity a seriálové znělky

Jedním z hitů, o které si na koncertech posluchači říkají, je píseň Tvůj svět je můj ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Žbirkovi nevadí hrát seriálovou znělku? A jak vznikla? „Melodii už jsem měl a o text jsem požádal Kamila Peteraje. Zvládl ho napsat neotrocky, o žádné růžové zahradě ani o gynekologii, kde se seriál první roky odehrával, se nezpívá. Na koncertech hrajeme akustickou verzi. S komentářem, že tu skladbu hrajeme jen v úterý a ve čtvrtek, ale dneska uděláme výjimku. Neberu ji jako seriálovou odrhovačku, přijde mi to vůči ní nespravedlivé,“ hájí skladbu Žbirka.

Catherine byla teprve na gymplu

Dalším hitem je Catherine, ta byla psaná pro o třicet pět let mladší Katku, se kterou tehdy Miro začínal randit. „Demo jsem jí pustil do telefonu hned, jak jsem písničku složil, cestou z Bratislavy do Prahy,“ vzpomíná. Když se seznámili, byla ještě na gymnáziu. Její rodiče přesto prý byli vůči vztahu tolerantní. „Dnes se až divím, protože už chápu, jak těžké to pro Katčiny rodiče muselo být. Byl pravděpodobný scénář, že jednoho z nás zamilovanost přejde, když jsme bydleli přes 300 kilometrů od sebe. Já jsem ale o tom vztahu nepochyboval. Ohlásil jsem se, že přijdu požádat o ruku, a její rodiče nás nepřesvědčovali, jestli si to ještě nechceme rozmyslet, natož aby mi vyhrožovali,“ říká otec dvou dcer starších než je jeho žena v době, kdy si ji bral.

Miro s manželkou Katkou

McCartney se radil se mnou, já se radím s Katkou

Katka mu dělá i manažerku. „Ještě než jsme se vzali, byla u toho, když jsem organizoval vydání alba. Proč to děláš tak blbě, zeptala se. Nevydržela se na to dívat a začala mi pomáhat. Jak děti odrostly, převzala můj diář. Já jsem klidně slíbil vystoupení na stejný den v Olomouci a v Praze. Myslím na písně, na texty, ne na termíny, slíbil bych cokoli. Navíc s Katkou se o všem radím, každý muzikant potřebuje někoho takového,“ říká a přidává vzpomínku. „Mně před lety při našem setkání zahrál Paul McCartney svoji novinku a ptal se, co já na to. Byl jsem překvapený, protože muzikantům nikdy svoje novinky nehraju, nejdřív je hraju Katce. Ona mi řekne svůj názor a já ho přijmu, aniž bych se čertil.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace