Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

26 let po sametové šaškárně a Hřebejk s Jarchovským pořád točí retro. Jděte už oba do prdele, nabádá divák. Přesto, kultovní Pelíšky se vrací. Kdo nahradí Kodeta? A jde to vůbec?

30.06.2016
26 let po sametové šaškárně a Hřebejk s Jarchovským pořád točí retro. Jděte už oba do prdele, nabádá divák. Přesto, kultovní Pelíšky se vrací. Kdo nahradí Kodeta? A jde to vůbec?

Foto: Facebook

Popisek: V chystaném filmu Zahradnictví ztvárňují tři sestry Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová.

Proletáři všech zemí, vyližte si prdel, křičel ve filmové klasice z roku 1999 legendární Jiří Kodet. V příběhu o střetu rodičů a dětí a také střetu s dobou si zahrál souseda hlavního hrdiny, bývalého letce RAF, který nenávidí komunistický režim. Zahrál ho skvěle. Aby taky ne.

Ta role pro něj byla výjimečná. Mohl totiž hrát sám sebe, jak říká jeho manželka Soňa Kodetová: vzteklouna, který nenávidí komunisty a sní o idylickém domově. Film Pelíšky byl pro Jiřího Kodeta i jeho rodinu zlomový. Za komunismu dostával převážně malé role, když už, tak hrával záporné postavy. Svou nenávistí k tehdejšímu režimu se totiž nikdy netajil, navíc on i jeho žena měli mezi příbuznými emigranty. Z role otce rodiny, který nenávidí komunisty, byl proto nadšen. Když poprvé četl scénář, říkal: „To jsem já, to jsou moje názory, moje běsy, moje bolest.“

Sám to všechno zažil

„Byl z té role nadšen v tom smyslu, že v ní vše zúročí a vyříká za celou svou rodinu, jak to za těch komunistů bylo strašné. Tu atmosféru, která celým filmem prolíná, přesně zažil se svými dědečky, s tatínkem," vzpomíná jeho žena pro magazín OnaDnes.

Kdo ho nahradí?

Jiří Kodet zemřel před jedenácti lety, v roce 2005. A nyní Jan Hřebejk chystá filmovou trilogii, kde se má jeho postava z Pelíšků vrátit. Jak to chce režisér udělat? Jednoduše, vrátí se před děj Pelíšků. Nový film tak bude takzvaný prequel. Propojení s úspěšnou retrokomedií z roku 1999 zařídí právě „Kodetův“ hrdina coby manžel jedné ze tří sester, které stojí ve středu dění válečných a poválečných let. V trojici filmů je představují Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, tedy Hřebejkovy dvorní herečky. Kodetova hrdinu si zahraje typově i naturelem naprosto odlišný Martin Finger. Trilogie se bude jmenovat Dezertér, první film pak Zahradnictví.

Tatáž postava v prequelu (Martin Finger) a kultovní role Jiřího Kodeta z Pelíšků

Jarchovského dětství

Změní se i úhel pohledu. Šedesátkové Pelíšky vycházely z knihy Petra Šabacha, tady Hřebejkův dvorní scénárista Petr Jarchovský více vyjde ze své vlastní rodiny. „Vždycky jsem rád naslouchal vzpomínkám svých rodičů na dětství prožité za okupace a na mládí v poválečných časech. Částečně jsem je využil ve scénáři k Pelíškům, kde Kodetova postava zobrazuje mého dědečka. V Zahradnictví jsem se rozhodl k nosné figuře vrátit a vyprávět její příběh z doby, která té z Pelíšků předcházela,“ vysvětlil scenárista pro iDnes.cz.

Dvacet let života jedné rodiny

Navíc chce v trilogii splatit dluh své matce, jejíž předobraz se do Pelíšků nepromítl a jejíž střet s otcem byl podle Jarchovského „typickým zápasem mezi mužským a ženským principem ve válkou poznamenané Evropě druhé poloviny 20. století“. Právě ona se stane ústřední postavou vyprávění, které zahrne dvacet let života jedné rodiny. Tvůrci tedy v Zahradnictví slibují „rodinný portrét na pozadí dramatických historických změn“. Natáčet se bude do prosince, premiéry všech tří filmů se mají odehrát během roku 2017.

Dost bylo totalitního retra?

Hřebejkova chystaná trilogie dostala peníze od Státního fondu kinematografie a bude stát 120 milionů. Pelíšky mimochodem vydělaly 62 milionů korun a viděl ho více než milion diváků. Naváže na tento úspěch trilogie nebo filmy dopadnou jako Kawasakiho růže, které vidělo asi dvanáct tisíc lidí? Poslední Hřebejkův film, Učitelka, se také vrací do totalitní minulosti – premiéru bude mít na letošním karlovarském festivalu. Stojí tu ale ještě někdo o retro filmy? Nebo většina diváků sdílí názor jistého Ozzyho z filmového serveru Csfd.cz? Ten totiž píše: „Hřebejk by měl konečně natočit něco bez Jarchovského a bez komoušů. 26 let po sametové šaškárně, u moci STBáci a Hřebejk s Jarchovským pořád točí retro. Jděte už oba do prdele!“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace