Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když natáčí erotickou scénu, chodí už od rána nahatý po place – prý aby si štáb zvykal. Co prozradil známý režisér na herce s tváří Paula Newmana, který si to rozdal před kamerou i s Geislerkou?

01.07.2016
Když natáčí erotickou scénu, chodí už od rána nahatý po place – prý aby si štáb zvykal. Co prozradil známý režisér na herce s tváří Paula Newmana, který si to rozdal před kamerou i s Geislerkou?

Foto: TV Prima

Popisek: Scenárista a režisér Jan Hřebejk u Krause

Pikantních postelových scén, které jsou ale často nakonec až tragikomické, je v jeho filmech nesčetně, nejvíc ale dal režisérovi Janu Hřebejkovi zabrat jeden z hlavních protagonistů filmu Kráska v nesnázích. Prý je mu všechno jedno.

Svůj úplně první film režíroval ještě na FAMU. Jmenoval se Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít. „Žádných jiných filmů není víc než pornofilmů. Všechno už tu bylo. Já mám rád sex ve filmu, když je humorný, jako například v Pelíšcích nebo v Nestydovi. To se člověk pobaví,“ prohlásil v jednom rozhovoru Jan Hřebejk, který tento týden oslavil devětačtyřicáté narozeniny, a dodal: „Když režíruje Pedro Almodóvar nebo David Lynch, tak je to bomba, ale jinak…“

 Roman Luknár a Aňa Geislerová ve filmu Kráska v nesnázích

Roman Luknár a Aňa Geislerová ve filmu Kráska v nesnázích

Jak se točí sex

Osvědčenou tvůrčí dvojici již léta tvoří se scenáristou Petrem Jarchovským, a na co se jen podívají, to vyjde. „Jen kdybychom vymýšleli méně sexuálních scén, ty se točí těžko,“ povzdychl si Hřebejk. Nejvíc zabrat mu prý dal slovenský herec Roman Luknár, který si zahrál manžela Ani Geislerové v hořké komedii Kráska v nesnázích. „Tam jsem sex použil jako jednu z hlavních věcí, která ještě drží rozpadající se vztah pohromadě, ale je nepříjemné to natáčet. I když některým hercům je to úplně jedno. Luknár točí sexuální scénu tak, že už od rána chodí nahý po place, a když mu řeknete, aby se oblékl, tak se hájí tím, že si má štáb zvykat,“ prozradil.

Osvědčený tvůrčí tandem Jan Hřebejk a Petr Jarchovský

Osvědčený tvůrčí tandem Jan Hřebejk a Petr Jarchovský

Do všeho kecat nemusí

I když se proslavil jako režisér, ve skutečnosti tuto profesi nikdy nestudoval a FAMU absolvoval jako scenárista a dramaturg. Úspěch studentských filmů, které byly oceněny na festivalu FAMU, ho ale katapultoval do jiné profese. „Díky tomu jsem ve dvaceti letech začal jako nevystudovaný režisér točit pro Českou televizi. V profesi režiséra je paradox, a to nemyslím pejorativně, že režisér vlastně nic umět nemusí, ale měl by dobře rozumět těm ostatním profesím,“ vysvětlil. „Já si o sobě myslím, že svým spolupracovníkům nechávám prostor rozvinout vlastní kreativitu. Prostě nemám ambici kecat do všeho.“

Divák si většinou režiséra představuje jako věčně brblajícího a křičícího tvora, který spí s herečkami a vede bohémský život. Mezi takové ale Hřebejk rozhodně nepatří. Při jeho natáčení se prý nehuláká a herci si spolupráci s ním chválí. „Často nechávám herce jen tak tvořit a oni si většinou výborně poradí, nebo štáb na půl dne zpacifikuju, aby dělali něco jiného, a já s herci intenzivně zkouším. Potom se k výsledku většinou dostaneme velmi rychle. Vím, co od herců chci, ale nemůžu dopředu vědět, jestli nás společně nenapadne něco lepšího.“

Jan Hřebejk s manželkou Lenkou

Jan Hřebejk s manželkou Lenkou

Další paní Columbová

Rodinu založil až na prahu čtyřicítky a jeho manželka Lenka, s níž má syna Jonáše a dceru Antonii, je další paní Columbovou českého showbyznysu – ve společnosti se totiž po jeho boku objevuje opravdu jenom sporadicky. „Čekali jsme, až moje žena dostuduje. Studovala architekturu, ale protože má vysoké dioptrie, nedoporučili jí, aby dělala profesi, v níž bude většinu času rýsovat při umělém osvětlení. Hledala proto jinou školu a nakonec ji téměř ve třiceti přijali na práva,“ prozradil. Děti se jim narodily s dvouletým odstupem a Jonáš, který si dokonce zahrál ve filmu Medvídek jako tříměsíční miminko, prý moc pěkně kreslí. Jestli ale některý z Hřebejkových potomků začne uvažovat o režisérské profesi, on prý bude první, kdo ho bude od ní odrazovat.

Tříměsíční syn Jonáš ve filmu Medvídek

Tříměsíční syn Jonáš ve filmu Medvídek

Začalo to na gymplu

Úplně jinou představu o synově budoucnosti měli kdysi i jeho rodiče, kteří neměli jako úředníci s filmem či divadlem vůbec nic společného. Chodil na gymnázium, na kterém se jako na jediném v Praze maturovalo z psychologie a pedagogiky, protože prý tušil, že by mu matematika mohla nadělat pořádné problémy. K přijímačkám na FAMU se nakonec ze sedmi chlapců ve třídě přihlásili tři – kromě Jana i jeho kamarád Petr Jarchovský a stejně úspěšný scenárista a režisér Dan Wlodarczyk. Právě Petr se stal jeho ‘dvorním‘ scenáristou a většina jejich filmů vychází ze společných zážitků. „Vždy jsme si vyprávěli rodinné příhody, trapasy a situace. Máme s Petrem stejnou rodinnou anamnézu, oba jsme vyrůstali za komunismu ve střední vrstvě. Rodiče nebyli rozvedení, oba jsme měli starší sourozence a na Vánoce jako benjamínkové rozbalovali dárky. Oba jsme měli v rodině širokou názorovou škálu – od tety řádové sestry až po strýčka komunistu,“ přiznal. „Je to jako bychom byli bratři.“

Čtěte také:

Rodina nezapomenutelného Radka Brzobohatého se úplně zbláznila. Nejenže vdova rozhazuje zděděný majetek s kolouškem, který ji prý miluje. Navíc syn Ondřej udělal něco, co by mu táta neodpustil. Je za tím Kuchařová?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská