Vzpomínáte si na Hanču s Tončou? Jejich 'výlet' do Pákistánu přišel stát v přepočtu na 150 mega, jenže víc než polovina peněz se prý 'ztratila cestou'. Kdo si namastil kapsu a kdo to prásknul?
29.06.2016
Foto: Youtube, repro
Popisek: Hana Humpálová a Antonie Chrástecká
Nejméně polovina sumy, kterou měli od českého státu obdržet únosci dvojice Češek výměnou za jejich propuštění, se měla ztratit neznámo kam. Takové podezření nyní začala oficiálně řešit pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. S odvoláním na server Neovlivní.cz o tom informoval web Echo24.
Tajné služby řeší už několik měsíců, kam přišla více než polovina několikamilionové částky v dolarech. Mají podezření, že se částka k únoscům nedostala celá a „ztratila se cestou“. Oficiální vyšetřování ale odstartoval až podnět, který dostala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Není zatím jasné, kdo jej podal.„Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrdila serveru Neovlivní.cz bez bližších informací Lenka Bradáčová.
České úřady pracují podle informací serveru se dvěma verzemi, jak vysoká částka se vlastně ztratila. Podle první varianty zmizela polovina, tedy čtyři miliony dolarů z celkových osmi. Podle další se k únoscům dostaly pouhé dva miliony dolarů, přičemž jich měli dostat šest. Neovlivní.cz to řekl zdroj z bezpečnostní komunity.
Který článek řetězu selhal?
O zaplacení výkupného rozhodly české politické špičky, aby osvobodily Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou. Dívky zajala skupina lidí během jejich cesty Pákistánem před třemi lety. Podle informací, které zveřejnil počátkem února deník Respekt, za ně Česká republika zaplatila šest milionů dolarů, v přepočtu tedy zhruba 145 milionů korun. Prezident Miloš Zeman tehdy ale oficiálně mluvil dokonce o 150 milionech. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.
Rozhodnutí, že za ně stát zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec ale podle Respektu převážila starost o jejich život. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky, nicméně premiér vzápětí vzkázal médiím, že informace, zverřejněné Respektem, nebude komentovat. Peníze byly podle Respektu uvolněny z rezervy ministerstva financí a dostala je civilní rozvědka. Odtud pak putovaly dál až do rukou únosců a klíčovou roli v tom údajně sehrála turecká humanitární organizace IHH.
Hanča se prý chtěla vrátit
Obě ženy se s návratem do svobodné reality vyrovnaly odlišně. Zatímco Chrástecká podle médií pracuje v jedné z neziskových organizací v Kladně, Humpálová údajně převzala islámskou víru svých věznitelů. Podle tajných služeb se dokonce podle informací Respektu loni na podzim zřejmě pokusila ke svým únoscům vrátit, byla ale zastavena na turecké hranici a poslána zpět do Česka. Zpravodajci považovali její cestu za bezpečnostní riziko, protože by se podle nich mohla v regionu radikalizovat.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Redaktor KL