Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzpomínáte si na Hanču s Tončou? Jejich 'výlet' do Pákistánu přišel stát v přepočtu na 150 mega, jenže víc než polovina peněz se prý 'ztratila cestou'. Kdo si namastil kapsu a kdo to prásknul?

29.06.2016
Vzpomínáte si na Hanču s Tončou? Jejich 'výlet' do Pákistánu přišel stát v přepočtu na 150 mega, jenže víc než polovina peněz se prý 'ztratila cestou'. Kdo si namastil kapsu a kdo to prásknul?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Hana Humpálová a Antonie Chrástecká

Nejméně polovina sumy, kterou měli od českého státu obdržet únosci dvojice Češek výměnou za jejich propuštění, se měla ztratit neznámo kam. Takové podezření nyní začala oficiálně řešit pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. S odvoláním na server Neovlivní.cz o tom informoval web Echo24.

Tajné služby řeší už několik měsíců, kam přišla více než polovina několikamilionové částky v dolarech. Mají podezření, že se částka k únoscům nedostala celá a „ztratila se cestou“. Oficiální vyšetřování ale odstartoval až podnět, který dostala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Není zatím jasné, kdo jej podal.„Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrdila serveru Neovlivní.cz bez bližších informací Lenka Bradáčová.

České úřady pracují podle informací serveru se dvěma verzemi, jak vysoká částka se vlastně ztratila. Podle první varianty zmizela polovina, tedy čtyři miliony dolarů z celkových osmi. Podle další se k únoscům dostaly pouhé dva miliony dolarů, přičemž jich měli dostat šest. Neovlivní.cz to řekl zdroj z bezpečnostní komunity.

Který článek řetězu selhal?

O zaplacení výkupného rozhodly české politické špičky, aby osvobodily Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou. Dívky zajala skupina lidí během jejich cesty Pákistánem před třemi lety. Podle informací, které zveřejnil počátkem února deník Respekt, za ně Česká republika zaplatila šest milionů dolarů, v přepočtu tedy zhruba 145 milionů korun. Prezident Miloš Zeman tehdy ale oficiálně mluvil dokonce o 150 milionech. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.

Rozhodnutí, že za ně stát zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec ale podle Respektu převážila starost o jejich život. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky, nicméně premiér vzápětí vzkázal médiím, že informace, zverřejněné Respektem, nebude komentovat. Peníze byly podle Respektu uvolněny z rezervy ministerstva financí a dostala je civilní rozvědka. Odtud pak putovaly dál až do rukou únosců a klíčovou roli v tom údajně sehrála turecká humanitární organizace IHH.

Hanča se prý chtěla vrátit

Obě ženy se s návratem do svobodné reality vyrovnaly odlišně. Zatímco Chrástecká podle médií pracuje v jedné z neziskových organizací v Kladně, Humpálová údajně převzala islámskou víru svých věznitelů. Podle tajných služeb se dokonce podle informací Respektu loni na podzim zřejmě pokusila ke svým únoscům vrátit, byla ale zastavena na turecké hranici a poslána zpět do Česka. Zpravodajci považovali její cestu za bezpečnostní riziko, protože by se podle nich mohla v regionu radikalizovat.

Čtěte také:

Nikdy jsem se mámy neptal na podrobnosti, ale muselo to být něco příšerného, prozradil pohledný herec s podivným jménem a běsy v duši, které přestal tajit

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace