Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politická rošáda na pražském magistrátu: Hádky, nadávky, urážky

28.05.2013
Politická rošáda na pražském magistrátu: Hádky, nadávky, urážky

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Kdo bude dalším vládcem Nové radnice? Politici se zatím hádají a obviňují.

Ostré slovní přestřelky a diskuze tak říkajíc „na kordy" se pražskému magistrátu zdá se jen tak nevyhnou. Krok, při kterém TOP 09 společně s ČSSD odvolaly pražského primátora a všechny radní za ODS, je vnímán přiejmenším rozporuplně.

„V tomto kroku nevidíme žádnou snahu o vyčištění pomyslného ´Augiášova chléva´, který nejen v dopravním podniku dlouhodobě jako jediná opravdu zásadová opozice v Praze kritizujeme. TOP 09 pouze touží po obsazení všech významných a výnosných postů,“ komentovala situaci na magistrátu Marta Semelová, předsedkyně klubu zastupitelů za KSČM v pražském zastupitelstvu.

Politika ultimát a vydírání

Odvolaný primátor Bohuslav Svoboda nazval politiku TOP 09 v Praze „politikou ultimát a vydírání". Svoboda kritizuje také to, že TOP 09 podle něj nemá žádný plán, jak krizi vyřešit. „TOP 09 použila ČSSD na to, aby odvolala primátora a radní za ODS. A nemá žádný další program," nechal se Svoboda slyšet v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Tam také z úst pana Miroslava Pocheho, který je předsedou klubu zastupitelů za ČSSD, zaznělo, že koalici TOP 09 s ČSSD lze téměř na sto procent vyloučit. Pro Bohuslava Svobodu Pocheho výrok znamenal potvrzení vlastní prognózy: „TOP 09 rozvrátila koalici bez jakékoliv představy, co bude dál, protože v tuto chvíli nemá  koaličního partnera."

Jak vyplývá ze závěrů Regionální rady ODS v Praze, ODS nehodlá reagovat na představu TOP 09 o vyjednávání formou ultimát a nebude se účastnit „dražby o uzavření koaliční smlouvy". Asi nejdůležitějším závěrem jednání je pak fakt, že je ODS připravena jednat s TOP 09 o nové koalici, ovšem za podmínky, že primátorem hlavního města Prahy bude znovu předseda pražské ODS, Bohuslav Svoboda. ODS hodlá vyjednávat, „jakmile si TOP 09 vyjasní svůj postoj k ČSSD a KSČM."

Jednání zastupitelstva je přerušeno do 6. června

V krizové situaci, kdy jsou klíčové problémy Prahy v podstatě paralyzovány, by měl nastat zlom na jednání zatupitelstva 6. června. Tam by se mělo dohodnout, kdo nakonec Praze povládne. Říká to Tomáš Hudeček, první náměstek primátora: „Já jsem přesvědčen, že do 6. června bude navolena nová rada, protože jsme ztratili čtyři měsíce. Dalších 14 dní je tak ta poslední časová osa, po kterou Praha může ještě váhat."

Sešli se zastupitelé TOP 09 s pražskými kmotry? Vávra o Svobodovi tvrdí, že je lhář

Lidové noviny v pátek 23. června uveřejnily informaci o tom, že se „vysoký činitel pražské topky" měl sejít s pražskými kmotry napojenými na ODS, Tomášem Hrdličkou a Ivo Rittigem.  Zdrojem informace má být exprimátor Bohuslav Svoboda.

Jiří Vávra, předseda klubu zastupitelů za TOP 09, však tuto informaci důrazně popírá: „Vysokými činiteli TOP 09 v Praze jsou představitelé klubu zastupitelů TOP 09 při ZHMP Jiří Vávra a Tomáš Hudeček a dále předseda pražské TOP 09 a poslanec František Laudát a místopředseda pražské TOP 09 a poslanec Daniel Korte. Žádný z nich se na této ani na jiné schůzce s jmenovanými kmotry ODS nikdy neobjevil a neobjeví."

Vávra též prostřednictvím médií vyzval Svobodu, aby svůj výrok vysvětlil a omluvil se za něj: „Vyzývám proto docenta Bohuslava Svobodu, aby důvod svého tvrzení, které prokazatelně není schopen doložit, hodnověrně vysvětlil a TOP 09 se za své výroky veřejně omluvil. Pokud toho nebude schopen, budu se muset domnívat, že je buď podvodník, nebo lhář."

Jak se k jednání staví ČSSD?

Ani ČSSD nezůstává s ostřejšími výroky pozadu. Pražská sociální demokracie rezolutně odmítla vést jednání s ODS, kterou považuje za zodpovědnou za valnou většinu všech kontroverzních rozhodnutí v Praze.

ČSSD je připravena o problémech Prahy a jejich řešení jednat s TOP 09. Krajský výkonný výbor sociální demokracie na svém pondělním zasedání potvrdil slova Miroslava Pocheho, předsedy klubu zastupitelů za ČSSD, že ČSSD na úrovni Hlavního města Prahy nevstoupí do žádné koalice.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace