Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napsal jsem mu, že exšéf ČEZu Roman je největší zločinec v této zemi, největší zmrd… Binec kolem jediného rozhovoru. A kdo že je „voditelem loutky dočasně bývalého zelináře z Plzně, Chovance“?

26.06.2016
Napsal jsem mu, že exšéf ČEZu Roman je největší zločinec v této zemi, největší zmrd… Binec kolem jediného rozhovoru. A kdo že je „voditelem loutky dočasně bývalého zelináře z Plzně, Chovance“?

Foto: RegioJet

Popisek: Autobusový král Radim Jančura

Začalo to kauzou Šlachta, čili válkou policajtů, k níž se všichni vyjadřují, ale podle nás pořádně nikdo nechápe, co se v té policii vlastně děje. Šéf žlutých autobusů Jančura to ale ví a zaujal jasné prošlachtovské stanovisko. Své busy oblepil portrétem ministra vnitra Milana Chovance a zveřejnil jeho a premiérovo telefonní číslo; podle něj viníků této šlamastyky. Na to konto Radima Jančuru vyzpovídalo Aktuálně.cz a nastalo tóčo… Ještě je třeba vědět, who is who: Jako velmi prošlachtovský se projevil Andrej Babiš, jinak také majitel mediálního impéria Mafra, kam spadá i MFDnes. Proti se naopak staví vydavatelství Economia, které patří uhlobaronovi Bakalovi. A toho v Česku zastupuje agentura Bisone a Rose, která, jak to jen kulantně říci, souvisí i s Voldemortem Chovancem. A teď už k věci…

Zmiňovaný rozhovor s Jančurou vyšel ve středu na Aktuálně.cz, které patří do vydavatelského domu Economia. Již během dne začaly Twitter plnit příspěvky novinářů, kteří zaregistrovali, že rozhovor byl stažen. A netrvalo dlouho a stažení se ukázalo jako zcela kontraproduktivní, neboť internetem začal rozhovor kolovat s daleko větší intenzitou, než kdyby jen profrčel stránkami Aktuálně.cz. Ukázalo se totiž, že si jej mnoho novinářů stáhlo a dalo jej pak dispozici v původní formě…

A mezitím…

Do věci se vložila vlivná agentura Bisone & Rose. Kde kdo, i my, jsme dostali mailem její vyjádření k onomu rozhovoru: „Milý pane Jančuro, nikdy jsme se s Vámi nepotkali, neznáme Vás jinak než z médií. Známe jen Vaše autobusy, vlaky a taxíky. Myslíme si, že ani Vy nás neznáte, alespoň si nejsme vědomi toho, že bychom měli příležitost se poznat. Přesto o nás mluvíte v rozhovorech, které poskytujete různým médiím, naposledy včera na serveru Aktuálně.cz nebo dnes v Lidových novinách. A říkáte o nás věci, které jednoduše nejsou pravda. Nevíme, proč to děláte. My nic takového neděláme. Snad máte špatné informace, možná jen nasloucháte špatným rádcům. Nevěříme, že byste to dělal schválně. Říkáte o nás, že jsme prý zařídili stažení vašeho rozhovoru na serveru Aktuálně.cz kvůli Vašim tvrzením o panu Romanovi a o nás. Není to pravda. Proč bychom to ostatně dělali? Pro Martina Romana nepracujeme a zmínky o našem údajném vlivu nám dělají spíše reklamu nežli naopak. Přesto o takovou reklamu nestojíme. Nepotřebujeme si zjednávat věhlas šířením nepravdivých informací o naší agentuře. Tak jako Vy si nepotřebujete získávat zákazníky nepoctivým způsobem. Nepracujeme pro ČSSD, ani pro žádnou jinou politickou stranu či hnutí. Nepracujeme ani pro žádného aktivního politika. Nedělali jsme to v minulosti a neplánujeme to dělat ani v budoucnu. Agentura Bison & Rose si od svého vzniku důsledně udržuje politickou neutralitu a práci pro politické subjekty a osobnosti přenechává jiným.

Nepracujeme pro politiky, ale Miloš Růžička...

Neskrýváme přitom, že jeden ze zakladatelů agentury, PhDr. Miloš Růžička, PhD, je po řadu let vyhledávaným poradcem v oblasti politického marketingu. Je to jeho celoživotní specializací, které se věnuje na akademické půdě i v praxi. Ti, kdo s ním svou komunikaci konzultují, jeho doporučením pozorně naslouchají. Ti, kdo tuhle možnost nemají, závidějí. Nikdy jsme netajili, že Miloš Růžička aktuálně působí v týmu poradců ministra vnitra Milana Chovance. Má na tuto činnost standardní smlouvu, je za ni standardně honorován a obě tyto informace jsou veřejně dostupné na webových stránkách úřadu. Pro Vaši informaci doplňujeme, že agentura Bison & Rose se nikdy do žádné práce spojené s poradenskou činností jednoho ze svých zakladatelů Miloše Růžičky nezapojovala a ani o to neusilovala.

Pro Chovance pracuje náš šéf, my ne

Abychom parafrázovali Vaše slova: Bison & Rose nepracuje pro sociální demokracii jako dvorní PR agentura, nepracuje ani pro pana Chovance. Víme, že jsou lidé, kteří opakovaně tvrdí opak. Nejhlasitějším z nich je předseda hnutí Ano pan Andrej Babiš. O jeho motivech máme své mínění, to ale není předmětem tohoto dopisu. Jedno je jisté: pana Babiše rozhodně z žádných poctivých úmyslů nepodezíráme. Naše spory s ním si vyříkáme před soudem. S Vámi žádné spory nemáme a věříme, že pro to ani není důvod. Zjevně o nás máte ale mylné informace. Pokud se o nás chcete dozvědět víc, rádi Vás přivítáme v agentuře a představíme Vám několik desítek lidí, kteří dělají každý den poctivou práci pro své klienty a které různé výroky, včetně těch Vašich, urážejí. Vždycky je lepší přesvědčit se na vlastní oči a nemuset spoléhat na různé nepříliš věrohodné zdroje. Kdybyste se rozhodl naší nabídky využít, ozvěte se. Telefonní číslo na nás jistě seženete snadno. Vaši Bizoni.“

Otevřený dopis redaktorů Economie

Situace se začala stávat neudržitelnou a tak členové redakce Aktuálně.cz a Hospodářských novin (nakladatelství Economia) označili postup svého nadřízeného, ředitele redakcí Vladimíra Piskáčka, za cenzuru a vyzvali jej k vysvětlení. V dokumentu, který podepsalo 24 autorů napříč redakcemi, vyjadřují svůj nesouhlas s rozhodnutím a ´zcenzurováním´ rozhovoru s Radimem Jančurou. Ten byl na Piskáčkův příkaz z webu online deníku stažen a teprve po tlaku některých kolegů z vedení jednotlivých redakcí byl na web vrácen – ovšem s vymazanými pasážemi týkajících se Martina Romana a vlivné PR agentury Bisone & Rose. Redaktoři v čele s vedoucím domácí rubriky Aktuálně.cz Lukášem Wernerem žádali po Piskáčkovi vysvětlení tohoto nestandardního zásahu. Odpověď ale redaktory neuspokojila, naopak. Na základě tlaku redakce se Piskáček nakonec rozhodl vrátit rozhovor s Jančurou na web Aktuálně.cz v původním znění a s omluvou, jak poznamenal server Hlídací pes.

Co vlastně ten Piskáček vyhodil

Překvapivě nikoliv interesantní tvrzení pana Jančury, že Kotleba „není úplně běžný fašista, protože byl zvolen lidem", ale zmínky o Martinu Romanovi a  „Bizonech“. Což ihned okomentovali Piráti v článku ´Cenzura v přímém přenosu. Čeho se bojí Aktuálně.cz?´

A upozornili na vyhozené pasáže:

Aktuálně.cz: Bývalý šéf ČEZ…

Odpověď Radima Jančury: Přesně tak. A také člověk, který myslím stále ovládá plzeňskou Škodu Transportation, ke které má Chovanec velmi blízko. Napsal jsem mu, že Martin Roman je největší zločinec v této zemi, největší z..d, a pokud on se bude zastávat takových lidí, pak je ještě větší z..d, neboť je politik.

A ohledně role Martina Romana máte nějaké přímé důkazy?

Víte, železnicí se zabývám víc než deset let. A vždycky mi někde vyskočí Martin Roman. Kdysi byl šéfem ČEZ, ale zároveň ze své Škody Plzeň prodával elektrárenské technologie bez výběrového řízení. Byl zároveň v dozorčí radě Českých drah a rozhodoval o tom, že se z jeho Škody Plzeň budou nakupovat vlaky pro České dráhy. Politici České dráhy milují, zejména ti z ČSSD, protože nedělají otevřená výběrová řízení. A vždycky se v tom objeví pouze jediná nabídka, kterou dává Škoda Plzeň. Mnoho politiků pak říká "tohle je Martin Roman, to my nedokážeme ovlivnit." Je to člověk, jehož jméno se nesmí vyslovovat, ale jsem přesvědčen, že má velký vliv.

Člověk, jehož jméno se nesmí vyslovovat

„Je Martin Roman opravdu tak mocný, že nařídil stažení pasáže? Na sociálních sítích změněný rozhovor vzbudil velký ohlas. Např. Patrick Zandl na svém Twitteru komentuje: ´Tohle Aktuálně dobře zvoralo.  Nenahráli si ten rozhovor, nebo se nechali ukecat, ať to vyhodí? Nebo ještě jinak?´ Cenzuru v přímém přenosu, a navíc zdokladovanou, si nemůžeme do detailu rozebrat tak často. Tak si to užijme. Přitom kvůli výroku „Kotleba není úplně běžný fašista, protože byl zvolen lidem" by se ten rozhovor mohl stát srovnatelně slavným. Teď nás ale mnohem víc zajímá něco jiného: řekl to ten Jančura, nebo ne? Stáhlo to Aktuálně, protože se bojí Romana, nebo o cenzuru požádal Jančura sám? A, u Jóviše, odkdy se v nezávislých médiích vypouštějí z rozhovorů pasáže, které "nejsou ověřitelné..."?“ píší Piráti.

A přišli s možným vysvětlením: „Spletitým vztahům kolem Škoda Transportation se pro HlídacíPes.org nedávno věnovala Eliška Hradilková Bártová. Proč jsou vlastníci této společnosti tak pečlivě skrývaní, vysvětluje závěrečná věta jejího článku: ´V letech 2010 až 2013 vyplatila Škoda Transportation svým vlastníkům skrytým ve spleti společností v daňových rájích dividendy v celkové výši přes 16 miliard korun.´ Je to ale i důvod, proč zmínka o této firmě musela zmizet z rozhovoru v Aktuálně?“ Též přidávají zmínku o Chovancovi: „P.R. agentura Bison&Rose je hlavním „voditelem loutky" dočasně bývalého zelináře z Plzně – Chovance“. Proč si to myslí, vyplývá jednoznačně z dopisu samotných „Bizonů“, jen těžko je uvěřit, že sice jejich šéf pro Chovance pracuje, ale jeho agentura s tím nemá nic, ale vůbec nic společného, že.

Co na to „nezávislá pražská kavárna“?

Šéfredaktor ECHO 24 Dalibor Balšínek sepsal článek s vypovídajícím názvem ´Šlamastyka Aktuálně.cz a novinářská hysterie´: „K té šlamastyce, ve které je teď Aktuálně.cz: čistě formálně byl zásah vedení redakce, které stáhlo rozhovor s podnikatelem Jančurou, naprosto oprávněný (samotné provedení je průšvih a nejen Andrej se na tom ještě pěkně povozí). Dnes, kdo jiný než lidovky.cz, mají na toto téma rozhovor s Jančurou, kde mimo jiné Jančura přiznává, že slova o Martinu Romanovi jako organizátorovi policejní reformy, jsou jen spekulace! V rozhovoru pro Aktuálně.cz jde ale o tvrzení. Samozřejmě, když rozhovor s Jančurou dělá nějaký mladý hejl, který o Jančurovi neví nic jiného než, že má žluté autobusy, tak to z logiky věci nemůže dopadnout dobře. Aktuálně.cz rozhovor v té podobě nemělo vůbec pustit (žádný kontext k Jančurovým politickým aktivitám, byznysovým zájmům v železnici, žádná oponentura vůči zpovídanému, prostě to vede mladé tele, které nic neví. Sám jsem to tolikrát zažil a neustále se s tím potýkám).“

Roman by je mohl žalovat

„Martin Roman by měl legitimní právo Aktuálně.cz za Jančurovy výroky zažalovat. A zřejmě by to vyhrál. Vydavatel totiž nese odpovědnost za obsah a to i pokud publikuje výroky někoho jiného. Neexistuje právní opodstatnění pro to, aby se toho vydavatel zbavil tvrzením: to neříkáme my, to říká Jančura, my jsme to jen publikovali. Tak to prostě nefunguje. Aktuálně.cz je ze zákona povinno dát prostor druhé straně, nebo dokonce je povinno neprokazatelný výrok odstranit. To není cenzura, to je jen právní úprava platná v této zemi, a proto má mít redakce nějaké vedení,“ píše Balšínek, který se vždy snaží zaujmout názor, který by od něj nikdo nečekal…

Upřímně řečeno, když si to představíme v praxi, že každý větší rozhovor, jenž se obvykle točí kolem několika témat, by měl (někde, pod čarou?) obsahovat reakce těch, o nichž zpovídaný mluvil… No, podle nás je to pitomost.  Ale takovou reklamu, jakou si oblepenými busy Jančura udělal, tu by tedy nezaplatil, o tom žádná.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová