Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od jednoho taxikáře jsem koupil za patnáct tisíc nahou fotku Karla Šípa; kdyby vyjednával, mohl to dotlačit na sto litrů. To byla ale jiná doba. Dnes bychom nedali ani těch patnáct... Pravda o bulváru

21.06.2016
Od jednoho taxikáře jsem koupil za patnáct tisíc nahou fotku Karla Šípa; kdyby vyjednával, mohl to dotlačit na sto litrů. To byla ale jiná doba. Dnes bychom nedali ani těch patnáct... Pravda o bulváru

Foto: Facebook

Popisek: Karen Mchitarjan

Mediahub přinesl rozhovor ze zákulisí bulvární novinařiny. Že neznáte jméno Karen Mchitarjan? Měli byste, je to ve svém oboru hvězda. Začínal jako politický redaktor, ale brzy přesedlal k lehčímu žánru. Psal pro Šíp, Aha!, Super a momentálně píše pro web Expres.cz. A nestydí se za to.

Koneckonců tvrdí, že není proč. „V posledních letech je mezi bulvárními a seriózními médii jenom minimální rozdíl a mnohdy bulvár převzal úlohu seriózního tisku a ten seriózní se zase zbulvarizoval, čehož si všímají i čtenáři.“ Přesto není známý, vyhýbá se tedy pozornosti? „Bulvární novinář dost dobře ví, co to obnáší být veřejně známý a troufnu si říct, že se tomu většina z nás vyhýbá jako čert kříži. Není to lehký úděl a mnohem lépe je nám všem ve stínu, kde je klid,“ říká Mchitarjan.

To, co na sebe prásknou celebrity samy, nestojí za to

Jaká je jeho práce? Práskají na sebe opravdu celebrity všechno samy? Tomu se novinář jen směje.  „To, co vám na sebe celebrity prásknou, není ani na zadní stránku novin, natož na titulní. Jde o banality, za které očekávají vlastní promo. Mnohem zajímavější bývají drby, které donáší na své kolegy, „kamarády“ nebo prostě na jiné osobnosti, které třeba nemají rádi,“ popisuje.

Bulvární novinařina je životní styl

Přitom prý původně toužil pracovat v Reflexu. „Jsem rád, že jsem tam neskončil, protože za mě je to aktuálně největší zklamání z českých médií. Musím přiznat, že i já jsem tehdy bulvárem opovrhoval, protože si každý představuje bulvárního novináře jako někoho zapšklého, zamindrákovaného, který nemá osobní život. To byla i má představa, než jsem před deseti lety nastoupil do své první bulvární redakce. Záhy jsem zjistil, že opak je pravdou. Většinou jsou to lidé naprosto v pohodě a vedou mnohdy normálnější životy než jejich kolegové z druhé strany mediálního spektra. Faktem ale je, že být bulvární novinář je životní styl,“ říká nadšeně.

Tři večírky za noc

Životní styl, který ho osobně stál několik vztahů. „Byly doby, kdy jsem chodil i na tři večírky za noc, abych tam získával kontakty,“ líčí své začátky. Měl štěstí na spolupracovníky – třeba fotografové z Aha! ho učili číst řeč těla. „Vždyť takovou nevěru kolikrát snadno odhalíš jenom tím, jaké signály k sobě lidé na večírku, kteří si sebe navzájem jakože nevšímají, vysílají. Normální lidé to neodhalí. Vycvičený bulvární novinář ano.“

Bulvár musí psát pravdu

Celebrity občas novinářům vyhrožují žalobami, stalo se mu to? „Když už se rozčilují a chtějí se soudit, pak jedině za pravdu, která díky tobě vyplavala na povrch. Klasicky odhalená nevěra,“ směje se novinář. A jak na to, aby žaloby nepřicházely? „Prostě si hlídám, že píšu pravdu. V bulváru lhát nesmíš. Kdo si to dovolil, ten soud prohrál. Tohle nechci zažít,“ říká.

Rozvod Leoše Mareše

A jaký má s celebritami vztah? „Vztah jako na houpačce mám s Leošem Marešem. Před léty jsem napsal, že se rozchází se svou manželkou Monikou a tehdy tomu nikdo nevěřil. Pak jsem udělal rozhovor s jeho tehdejší milenkou Gábinou Dvořákovou, která poprvé potvrdila, že s Leošem opravdu udržuje milenecký poměr. A Leoš? Čekali byste, že mě bude chtít zastřelit. Jenže on mi naopak dal velmi emotivní rozhovor o tom, jak je těžké opustit manželku a jak to bude s jeho syny,“ vrtí hlavou.

O Karlovi bych nepsal…

Je někdo, o kom by negativní informaci nevypustil? „Když nad tím tak přemýšlím, je tu asi jediný člověk, u kterého bych nad zveřejněním něčeho negativního vážně váhal – Karel Gott. Ten člověk nám vždy vyšel vstříc, je neuvěřitelně pokorný, a pokud bych zjistil něco opravdu ošklivého, možná bych si to nakonec nechal, kvůli tomu všemu jaký je, pro sebe.“

Šíp za patnáct tisíc

A jak získává informace, kupuje si je? „Penězi nikdy. To se nevyplatí nikomu. Když ale po někom chci nějakou informaci, tak mu po dohodě s šéfredaktorem můžu nabídnout třeba rozhovor. Kupují se samozřejmě fotky, i když dneska už ne tak moc jako dřív.“ Dřív to prý bylo jiné. „Ještě v Aha! jsem od jednoho taxikáře koupil za patnáct tisíc nahou fotku Karla Šípa. Tenkrát mi ji přinesl osobně do redakce. Na všechno je samozřejmě papír a neplatím to já, ale vydavatel. Když bylo hotovo, ptal se, jestli za to mohl dostat víc. Řekl jsem mu, že teď už ne, ale kdyby vyjednával, tak bychom to dotlačili na sto tisíc. Takovou to pro nás mělo cenu. To byla ale jiná doba. Dneska bychom za takovou fotku možná nedali ani těch patnáct tisíc,“ vzpomíná.

Zdroje? Taxikáři a osobní nepřátelé

Obecně jsou prý právě taxikáři skvělým zdrojem informací. Taxikáře totiž nikdo moc nepovažuje za nebezpečí. Každý se před nimi baví o čemkoliv, lidé se hádají, řeší choulostivé věci, a když jsou to celebrity, taxikář si to snáze zapamatuje. Ale nejsou to jediné zdroje. „Lidé prostě rádi mluví. Někdy si ale třeba i chtějí s někým vyřídit účty a to musíme taky být na pozoru, protože ne vždy se tyto informace zakládají na pravdě. Vždycky je dobré vědět, proč vám to ten informátor říká a co z toho bude mít on. Pokud je to nečitelný, mnohdy je lepší tu informaci vůbec nepoužívat,“ prozrazuje zlaté pravidlo bulváru. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.    

Vložil: Lucie Kolouchová