Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dokud se Němci nenaučí vařit, ubytovny budou hořet dál! Jiří X. Doležal z Reflexu se připojil k „legitimnímu politickému protestu“, jak píše, ubohých, šikanovaných uprchlíků

14.06.2016
Dokud se Němci nenaučí vařit, ubytovny budou hořet dál! Jiří X. Doležal z Reflexu se připojil k „legitimnímu politickému protestu“, jak píše, ubohých, šikanovaných uprchlíků

Foto: Youtube, repro

Popisek: Ubytovna v Düsseldorfu shořela do základů

Média přinesla mnoho fotografií vyhořelé ubytovny pro uprchlíky v Düsseldorfu. Zraněno bylo minimálně čtyřiadvacet lidí, obří požár hasilo sedmdesát hasičů. Původně to vypadalo, že na nebohé uprchlíky zaútočili bůhvíjací xenofobové. Těchto útoků totiž v Německu přibývá. Naštěstí prý jde o něco úplně jiného.

Kuskus versus bratwurst

Podle policie totiž za ohněm stojí spor o velikosti oběda během ramadánu, následně pak skupina migrantů vedena dvěma mladíky ze Severní Afriky z frustrace zapálila ubytovnu. A nebyl by to Doležal, kdyby se do zprávy německých novin pořádně neobul – se zřetelnou nadsázkou. „Já být v jejich kůži, tak pravděpodobně nejednám jinak a taky hledám sirky,“ píše novinář. „Jsou týdny a měsíce zdarma ubytováni v jakési hale, kde mají nedostatek soukromí. Z domova jsou zvyklí na kvalitní kuskus, tažín, jehněčí a další lahůdky. Zde, v Německu, jsou nuceni konzumovat německé blafy, které dostávají zadarmo - a my nesmíme zapomínat, že německá kuchyně je ještě kousek horší než ta britská. Takže ti muži, zvyklí z domova jistému standardu, již měsíce jedí třikrát týdně eintopf. To samo o sobě musí způsobit takovou frustraci, že je žhářský útok takto trýzněných lidí pochopitelný,“ popichuje Doležal s ironií sobě vlastní.

Malé porce o ramadánu!

Útok navíc nenastal pouze jako výsledek špatné kvality jídla, ale také kvůli jeho malému množství. „O ramadánu byly polední porce toho nechutného, v podstatě nestravitelného německého jídla ještě zmenšeny!“ A to samozřejmě už je podle Doležala zcela legitimní důvod k občanské sebeobraně, kterou zapálení imigrantské ubytovny imigranty bylo. Co na tom, že ramadán se vyznačuje právě tím, že se přes den nejí, natož aby se obědvalo, a hoduje se až po západu slunce. Což samozřejmě Doležal dobře ví.

Ponaučení?

Vyplývá z incidentu nějaké ponaučení? Podle Doležala jich je hned celá řada. „Především - ne každý žhářský útok na imigrační zařízení musí být terorismem, může jít i o plně legitimní občanský protest. Za druhé: O ramadánu by se měly porce obědů v uprchlických zařízeních pro muslimy navýšit. A konečně: Němci by si měli uvědomit, že dokud se nenaučí vařit, budou hořet ubytovny dál. Imigranti si sirky vzít nenechají,“ píše Doležal.

Korektní, nebo tupá média?

To je slovo do pranice ve chvíli, kdy vychází neustále najevo, že německá média laxně referují o kriminalitě páchané migranty. Že by německá korektní média netušila, že o ramadánu se neobědvá? Teď je jen otázka, co čeští čtenáři – jsou sto rozeznat ironii, nebo už startují na jakoukoliv zmínku o migrantech?

Výživná je nejen německá strava, ale i diskuze

V diskuzi pod článkem to bohužel vypadá spíš na druhou variantu. „Doma si žerou jak prasata tak co sem lezou to jsou migranti z nouze,“ píše doslova paní Lenka Nováková. A ostatní si s ní notují. Snad jen Jiří Vokoun pochopil záměr. „Srandisto....já bych ještě přidal: Německo a EU si rozvracet nedáme...a teď béřu sirky a jdu někam něco podpálit... .cokoliv, mám přece malej důchod a snídaně nebyla nic moc...Prostě měl asi Jiří X. Doležal natvrdo napsat: To, jak referují německá média o problémech spojených s uprchlíky, zavání lobotomií. Pak už by čtenář Reflexu asi pochopil. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace