Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak bacha na toho Šlachtu! O co nejspíš jde v současném policejním skandálu? Investigativní novináři mají jasno. Jde o to, aby se před volbami nedostaly ven další kauzy politiků

12.06.2016
Tak bacha na toho Šlachtu! O co nejspíš jde v současném policejním skandálu? Investigativní novináři mají jasno. Jde o to, aby se před volbami nedostaly ven další kauzy politiků

Autor: Hans Štembera

Popisek: Robert Šlachta

Čím více slov a komentářů, tím méně konkrétních informací. Tak by se dal charakterizovat současný skandál, týkající se okamžité rezignace elitního policisty, šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Ale přece jen lze najít v záplavě mediální masáže některé důležité indicie. Podle investigativních novinářů jde o to, aby před krajskými i parlamentními volbami nevybuchly politicky citlivé kauzy.

Zatímco koaliční vláda je rozhádaná permanentně, nyní proti sobě stojí i jednotlivé složky policie, především kvůli narychlo oznámenému záměru na reorganizaci speciálních policejních složek. Podle zjištění známé investigativní novinářky Sabiny Slonkové se odborníci z branže shodují na tom, že v takové situaci se před nacházejícími volbami politicky ožehavé kauzy vyšetřovat nebudou.

Tak Bacha na toho Šlachtu!

Vzniklý zmatek navíc umožňuje, aby politici zasahovali do vyšetřování závažných případů, které se jich mohou týkat. To dokazuje i skutečnost, že se žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci urychleně rozhodli převézt do bezpečí spisy, získané při vyšetřování. Mimo jiné mají podezření, že za záměrem reorganizovat policii stojí plán na odstranění Šlachty, protože jeho útvar na rozdíl od jiných fungoval. A v neposlední řadě také snaha získat citlivá data z probíhajících kauz. To, že je Šlachtův útvar nebezpečný pro některé politiky, byznysmany či lobbisty, si myslí i komentátor Martin Fendrych. Situace, která nyní nastala, podle něj bohužel vyhovuje skoro všem. Mnoho politiků napříč stranami má obavy, co o nich policie ví. „Je pravda, že v policii se od olomoucké kauzy mluví o tom: tak bacha, na toho Šlachtu,“ prozradil Fendrych na ČT 24.

Jde o solární byznys?

Redaktor České televize Jiří Hynek zase upozornil na fakt, že Šlachtův útvar nyní prošetřuje kauzy, týkající se společnosti ČEZ a solárních elektráren, a někteří politici jsou v řadě případů se solárním byznysem úzce provázáni. Podle Hynka existují zatím neprověřené spekulace, že chystaná reorganizace policie může souviset právě s vyšetřováním některých věcí, týkajících se solárních elektráren. „Pokud chceme hledat nějakou spojnici, tak tady ji můžeme najít,“ uvedl Hynek ve Studiu ČT 24.

Konec ministra vnitra?

Podle některých zdrojů je celá akce promyšleným tahem ministra vnitra Milana Chovance s cílem zlikvidovat poslední složku policie, kterou neřídí. To se mu ale může krutě vymstít. Podle redaktora Jaroslava Spurného si tím Chovanec odstartoval konec své kariéry. „Neskončí to pro něj dobře. Stejně jako to před lety neskončilo dobře pro Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka nebo Víta Bártu, když z ovládnutí policie udělali – každý jinak – součást své politické kariéry,“ napsal Spurný v Respektu. Také on je přesvědčen, že mu může jít o snahu získat kontrolu nad vyšetřováním korupce, defraudace a dalších zločinů. Podle něj Chovanec podcenil veřejnou reakci, protesty proti reformě jsou velmi silné. Spurný ale odhaduje, že kauza nakonec pomůže utužení spravedlnosti, tak jako ostatní nepodařené pokusy ovládnout státní zastupitelství a policii.

Čtěte také:

Pohádkově zbohatl i díky restitucím a kolik má, to ani sám prý přesně neví. Jak ke svému majetku přišel vyhlášený parlamentní spáč, který neváhal soudit se dvanáct let se sestrou?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace