Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragický osud krásné a talentované herečky Zorky Janů. Nešťastně milovala slavné muže a krutě zaplatila za pletky své sestry Lídy Baarové; přesto to pro ni byla milosrdná smrt… Tajnosti slavných

11.06.2016
Tragický osud krásné a talentované herečky Zorky Janů. Nešťastně milovala slavné muže a krutě zaplatila za pletky své sestry Lídy Baarové; přesto to pro ni byla milosrdná smrt… Tajnosti slavných

Foto: Archiv

Popisek: Zora Janů, talentovanější, ale méně šťastná sestra Lídy Baarové

Zatímco Lída Baarová patří k nejslavnějším českým filmovým hvězdám, její sestra Zorka Janů, rovněž herečka, je veřejnosti známá mnohem méně. Přitom sama Lída Baarová přiznává, že byla lepší než ona. Jako starší a úspěšnější se jí snažila v její herecké kariéře dokonce pomáhat. Bohužel však nakonec Zora za její pletky s nacisty zaplatila životem. Téměř se ale neví, že to pro ni byla milosrdná smrt.

O jejím nešťastném životě poskytuje cenná svědectví intimní deník, který si vedla.   Otevřeně a drásavě v něm popisuje svoje životní pocity. Byla  inteligentní, vzdělaná, kultivovaná a křehká,  často až přecitlivělá. Svoje vztahy prožívala velmi hluboce a v důsledku toho i zklamání, když  nešťastně skončily. Platilo to o její první skutečné lásce, kterou byl spisovatel František Kožík. Bohužel byl již ženatý a čekal dítě, kontakt s ní proto ukončil. Zamilovaná byla i do  filmového kritika A. M. Brousila nebo do tehdy již úspěšného herce Karla Högra. 

Půvabná Zora, průbojná Lída

Osud Zory i Lídy významně ovlivnila skutečnost, že se jejich matce nenaplnily její sny stát se úspěšnou operní umělkyní. A tak vkládala naděje do svých dcer. Zpočátku to vypadalo, že se hvězdou stane právě Zora, která byla na rozdíl od Lídy od malička velmi půvabná a díky svému okouzlujícímu vzhledu již od mládí účinkovala v reklamách. Později ji ale Lída, která vyrostla do krásy, zcela zastínila a to přesto, že byla mnohem méně talentovaná. Zora jako herečka dosáhla výrazných úspěchů v divadelních rolích, Lída naopak v těch filmových.  Prosadila se  však především díky své průbojnosti a ochotě udělat pro kariéru cokoliv. 

Kolegové zbaběle mlčeli

Na straně druhé se Lída Zorce vždy snažila pomocí, seznamovala ji s lidmi z branže a nabízela ji i své kontakty. Pořídila ji malý byt v Praze a brala ji do společnosti, kde si dost užívaly. Ne každá její pomoc ale byla prospěšná. Když jí třeba Lída naznačila, že má pár kilo navíc,  Zorka začala trpět anorexií a  k jídlu si  dopřála pouze jednu okurku denně. Jejich hezký sesterský vztah ale později narušily Lídiny vztahy s nacistickým pohlavárem Goebbelsem, které Zora nebyla ochotna akceptovat. Nacisty totiž nenáviděla a  dokonce  se angažovala v odboji, ale nikdo na to po válce nebral ohled.  Její kolegové, herci, kteří  znali její odpor k nacismu,  zbaběle mlčeli, když byla později pronásledována. Žádný z nich se jí nezastal. 

Krutý, ale milosrdný konec

Nakonec proto za svoji slavnou sestru, které se podařilo utéci do Bavorska, pykala ona.  Byla podrobena velmi tvrdým výslechům v Bartolomějské ulici, po jednom z nich zemřela na infarkt i její matka. V té době už za sebou měla kvůli depresím několik pokusů o sebevraždu. Když jí bylo zakázáno dále účinkovat ve Vinohradském divadle, svůj osud už neunesla a v pětadvaceti letech si vzala život. Poté, co se jí nepodařilo otrávit se benzínem,  skočila  z okna  rodinné vily. Lída Baarová na tento drastický okamžik zavzpomínala v dokumentu  Milana Wolfa.  Její sestra prý řekla otci, že se jde vykoupat a zdůvodnila to tím, že musí být čistá. Pak už jenom slyšel, jak vyskočila z okna koupelny. „Ještě dvacet minut žila a pak zemřela,“ vylíčila další rodinnou tragedii Baarová.  Sebevražda však byla pro nešťastnou Zorku  vysvobozením.  V té době již trpěla velkými bolestmi hlavy, které s velkou pravděpodobností souvisely s tím, že  onemocněla leukémii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová