Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragický osud krásné a talentované herečky Zorky Janů. Nešťastně milovala slavné muže a krutě zaplatila za pletky své sestry Lídy Baarové; přesto to pro ni byla milosrdná smrt… Tajnosti slavných

11.06.2016
Tragický osud krásné a talentované herečky Zorky Janů. Nešťastně milovala slavné muže a krutě zaplatila za pletky své sestry Lídy Baarové; přesto to pro ni byla milosrdná smrt… Tajnosti slavných

Autor: Archiv

Popisek: Zora Janů, talentovanější, ale méně šťastná sestra Lídy Baarové

Zatímco Lída Baarová patří k nejslavnějším českým filmovým hvězdám, její sestra Zorka Janů, rovněž herečka, je veřejnosti známá mnohem méně. Přitom sama Lída Baarová přiznává, že byla lepší než ona. Jako starší a úspěšnější se jí snažila v její herecké kariéře dokonce pomáhat. Bohužel však nakonec Zora za její pletky s nacisty zaplatila životem. Téměř se ale neví, že to pro ni byla milosrdná smrt.

O jejím nešťastném životě poskytuje cenná svědectví intimní deník, který si vedla.   Otevřeně a drásavě v něm popisuje svoje životní pocity. Byla  inteligentní, vzdělaná, kultivovaná a křehká,  často až přecitlivělá. Svoje vztahy prožívala velmi hluboce a v důsledku toho i zklamání, když  nešťastně skončily. Platilo to o její první skutečné lásce, kterou byl spisovatel František Kožík. Bohužel byl již ženatý a čekal dítě, kontakt s ní proto ukončil. Zamilovaná byla i do  filmového kritika A. M. Brousila nebo do tehdy již úspěšného herce Karla Högra. 

Půvabná Zora, průbojná Lída

Osud Zory i Lídy významně ovlivnila skutečnost, že se jejich matce nenaplnily její sny stát se úspěšnou operní umělkyní. A tak vkládala naděje do svých dcer. Zpočátku to vypadalo, že se hvězdou stane právě Zora, která byla na rozdíl od Lídy od malička velmi půvabná a díky svému okouzlujícímu vzhledu již od mládí účinkovala v reklamách. Později ji ale Lída, která vyrostla do krásy, zcela zastínila a to přesto, že byla mnohem méně talentovaná. Zora jako herečka dosáhla výrazných úspěchů v divadelních rolích, Lída naopak v těch filmových.  Prosadila se  však především díky své průbojnosti a ochotě udělat pro kariéru cokoliv. 

Kolegové zbaběle mlčeli

Na straně druhé se Lída Zorce vždy snažila pomocí, seznamovala ji s lidmi z branže a nabízela ji i své kontakty. Pořídila ji malý byt v Praze a brala ji do společnosti, kde si dost užívaly. Ne každá její pomoc ale byla prospěšná. Když jí třeba Lída naznačila, že má pár kilo navíc,  Zorka začala trpět anorexií a  k jídlu si  dopřála pouze jednu okurku denně. Jejich hezký sesterský vztah ale později narušily Lídiny vztahy s nacistickým pohlavárem Goebbelsem, které Zora nebyla ochotna akceptovat. Nacisty totiž nenáviděla a  dokonce  se angažovala v odboji, ale nikdo na to po válce nebral ohled.  Její kolegové, herci, kteří  znali její odpor k nacismu,  zbaběle mlčeli, když byla později pronásledována. Žádný z nich se jí nezastal. 

Krutý, ale milosrdný konec

Nakonec proto za svoji slavnou sestru, které se podařilo utéci do Bavorska, pykala ona.  Byla podrobena velmi tvrdým výslechům v Bartolomějské ulici, po jednom z nich zemřela na infarkt i její matka. V té době už za sebou měla kvůli depresím několik pokusů o sebevraždu. Když jí bylo zakázáno dále účinkovat ve Vinohradském divadle, svůj osud už neunesla a v pětadvaceti letech si vzala život. Poté, co se jí nepodařilo otrávit se benzínem,  skočila  z okna  rodinné vily. Lída Baarová na tento drastický okamžik zavzpomínala v dokumentu  Milana Wolfa.  Její sestra prý řekla otci, že se jde vykoupat a zdůvodnila to tím, že musí být čistá. Pak už jenom slyšel, jak vyskočila z okna koupelny. „Ještě dvacet minut žila a pak zemřela,“ vylíčila další rodinnou tragedii Baarová.  Sebevražda však byla pro nešťastnou Zorku  vysvobozením.  V té době již trpěla velkými bolestmi hlavy, které s velkou pravděpodobností souvisely s tím, že  onemocněla leukémii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace