Topolánek u soudu chladnokrevně potopil kamaráda. S tebou stojím a padám, řekl Dalíkovi před lety, dnes už ho prý ´skoro nezná´. A je rozsudek nad lobbistou „záludný a nefér“, jak píše echo pražské kavárny?
11.06.2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu
Konec jednoho chlapského přátelství, co mělo přetrvat na věky, anebo pokus, jak zmírnit trest? To je otázka. Pravomocné odsouzení Marka Dalíka asi leckoho zaskočilo, zvlášť když dosud si nebyly soudy jisté, za co ho vlastně soudí, jestli za korupci anebo „jen“ za podvod. Marek Dalík nakonec dostal čtyři roky a čtyřmilionovou pokutu. Za podvod. Expremiér a exkamarád Topolánek totiž prohlásil, že se vliv lobbisty přeceňuje.
Vraťme se do minulosti. Ti dva se potkali v roce 1999. Tehdy byl Topolánek senátorem za Ostravsko a Dalík PR specialista. Brzy bez sebe nedali ani ránu. Dalík prokazatelně Topolánkovi pomáhal i při sestavování vlády. A byl za to vlivnými členy ODS patřičně nenáviděn. „Někoho tak schopného, a přitom tak komplikovaného jsem od té doby nepotkal. Všechny útoky na mě byly vedeny přes něj. Takže si mé úspěchy vlastně vždy odskákal,“ glosuje Topolánek ve své nové knize. A Dalík mluvil o ceně za blízkost premiérovi ještě zajímavěji. „Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi. A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený,“ řekl kdysi.
Náš vztah se změnil
Ti dva bývali jedno tělo a jedna duše i v soukromí. Dalík si koupil byt ve stejném domě na Hradčanech, jezdili spolu do Špindlu, onu slavnou vilu v Toskánsku, kde premiér hostil kapitány průmyslu, také pronajal Dalík. „S tebou stojím a padám,” řekl Topolánek Dalíkovi do telefonu, netuše, že je odposloucháván. Tehdy si premiér prý přál Marka Dalíka coby svého poradce. Dnes ale Topolánek mluví jinak. U posledního soudního výslechu tvrdil, že Dalík na něj žádný velký vliv neměl. „Náš vztah se změnil s mým nástupem do vlády. Pan Dalík odmítl nastoupit do exekutivní funkce,“ prohlásil expremiér u soudu. Tento výrok a vůbec Topolánkova výpověď byly možná tím, co soud přimělo překvalifikovat obvinění z korupce na podvod. Místo hrozících pěti (a dokonce až deseti) let dostal Dalík jen čtyři.
Kudy na Dalíka?
Poté, co Topolánkovu vládu svrhla Paroubkova opozice, se Dalík stáhl do ústraní. Jenže v roce 2011 se objevila informace, že si při jednání o nákupech rakouských obrněných vozidel Pandur řekl o úplatek. O 18 milionů eur. Dalík údajně manažerům Steyru sdělil, že „musí zaplatit, aby Česká republika v projektu pokračovala“. Důkazy ale nejsou – jen ústní svědectví obou stran. Justice dlouho nevěděla, jak na Dalíkův případ. Nejdříve tedy padla obžaloba za podvod, ale pak Dalíka soud první instance odsoudil za korupci, protože prý jednal pro člena vlády. Dalíkův advokát Tomáš Sokol požadoval k soudu předvolat celkem 101 svědků, tedy prakticky všechny tehdejší ministry a jejich náměstky. Zároveň svého klienta hájil, že když si řekl o miliony eur, klidně mohl mít na mysli nějaký legální lobbing a to je přece běžné. Právě Topolánkovo svědectví přimělo odvolací soud k tomu, aby se vrátil k verzi o podvodu, tedy že Dalík sliboval něco, co nemohl splnit.
Podivné české soudnictví
Daniel Kaiser v magazínu Echo24 poukazuje na to, jak podivně funguje české soudnictví. Nejprve podvod – Dalík prý sliboval, co nemohl ovlivnit – posléze pokus o úplatek. „Mirek Topolánek, který u odvolacího soudu vypovídal jako svědek, vypovídal ještě ve věci podezření z korupce. A řekl, co by v jeho situaci asi řekl každý: Nesmysl už proto, že Dalíkův vliv na mě se dramaticky přeceňuje. Načež soudce Martin Zelenka uprostřed soudního řízení obrátil a rozhodl, že v tom případě je třeba překvalifikovat Dalíkovo jednání zpátky na podvod. A že mu Topolánek poskytl důkaz,“ píše Kaiser.
Trest výrazem frustrace
Podle něj je „trest pro Dalíka za podvod výrazem frustrace orgánů a soudce, kteří mu bezpochyby chtěli prokázat pokus o korupci – a pak se ukázalo, že k tomu nemají důkazy. Snad to není staromódní představa, ale nemá snad usvědčení z pokusu o úplatek vypadat tak, že oslovený nabídku ohlásí na policii a pak ve spolupráci s ní žádost o úplatek nějak zdokumentuje? Nebo tak, že policie je schopna zdokumentovat finanční transakci? Řeči po letech jsou trochu málo. Podle všeho je VSZ o jednu mocenskou garnituru pozadu.“ Je tedy Dalík vážně obětním beránkem?
Bezskrupulózní jednání
Bezprostředně po vynesení rozsudku, proti kterému není odvolání, si náměstek vrchního soudu Adam Bašný pochvaloval: „Je to dobrá zpráva pro všechny slušné občany v této zemi, že osoba, která se nacházela v bezprostřední blízkosti předsedy vlády a dopustila se bezskrupulózního jednání, je pravomocně odsouzena.“ Dalík odsouzen opravdu je. Díky výpovědi Mirka Topolánka za podvod, soud se přestal zabývat možností korupce na nejvyšších místech a všichni, včetně Topolánka, si mohou oddechnout, vleklá kauza je konečně u konce. A Marek Dalík dostal „jen“ čtyři roky a pokutu, na kterou si snadno vydělá. Koneckonců už stihl prodat luxusní byt vedle Topolánka i apartmán ve Špindlu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Kolouchová