Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to podpásové jednání takzvané neziskové organizace, která si najme špeha, já jim nevěřím… Známý novinář má na aféru v televizi Prima úplně jiný názor, než ´pražská kavárna´

04.06.2016
Je to podpásové jednání takzvané neziskové organizace, která si najme špeha, já jim nevěřím… Známý novinář má na aféru v televizi Prima úplně jiný názor, než ´pražská kavárna´

Autor: DVTV, repro

Popisek: Ondřej Neff byl ostré Drtinové v DVTV více než důstojným soupeřem.

Server Hlídací pes představuje jiný politický koncept, který se snaží vnutit televizi Prima, řekl v rozhovoru s Danielou Drtinovou na internetové televizi DVTV publicista Ondřej Neff. Celá kauza kolem údajného ovlivňování zpravodajství televize Prima ohledně uprchlické krize je podle Neffa „úplně zbytečná a dutá senzace“.

Celý problém vidí Neff ve dvou okruzích. Jednak je otázkou, jestli Prima má právo na vlastní názor. A pak je otázkou, jestli se to ve zpravodajství projevuje manipulativním způsobem. „To já nevím, já se na zpravodajství Primy nedívám, ale domnívám se, že právě toto má řešit orgán jako je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV),“ prohlásil Neff. Podle jeho názoru ze zápisu z porady, který je k dispozici, nevyplývá, že vedení televize nařídilo manipulovat zprávy o uprchlících. 

Analýza musí být nestranná a nepředpojatá 

Drtinová poukázala na to, že podíl negativních zpráv o uprchlících je ve vztahu k těm pozitivním poměrně masivní. Nasvědčuje tomu prý analýza, kterou předložil server Hlídacípes.org a jíž se prý zabývala i RRTV. „To je jako bychom si mi dva sedli a udělali analýzu. Jakou to má relevanci? Jakou to má výpovědní hodnotu? Co když bude osm analýz? Já budu mít jednu, vy budete mít jinou... A která je ta správná? Musí to být analýza, která je zaručeně nestranná, která je nepředpojatá a já Hlídacímu psu nevěřím, protože když je schopen napsat článek o televizi Prima a v záhlaví má Konvičkův portrét, tak to je něco tak nechutně manipulativního, že já s těmi lidmi vůbec nejsem schopen vysílat na stejné vlně,“ rozhořčil se Neff.

Mám pochybnost o tom, že se něco takového stalo

Upozornil, že z přepisu zmíněné redakční porady TV Prima vyplývá, že několik dní předtím došlo v redakci televizního zpravodajství k názorovým rozporům stran uprchlické krize. A šéfredaktorka zpravodajství Jitka Obzinová svolala tuto poradu, aby si vyjasnili postoj k uprchlické krizi. „Já na tom nevidím vůbec nic špatného a nechápu tu hysterii, která se kolem toho vyvinula. Kdyby paní Obzinová řekla: ´Tak my těm syčákům zatopíme! My budeme ukazovat jenom hnusné věci. A vyvoláme takovou a takovou náladu ve veřejnosti, aby byla proti tomu,‘ tak to je nepochybně nejen proti dobrým mravům žurnalistickým a protože jde o televizi, tak proti zákonu. Ale já o něčem takovém nevím, nikde nic podobného nebylo publikováno. A mám hlubokou pochybnost o tom, že se něco takového stalo,“ uvedl Neff.

Je to běžná praxe

Drtinová poukázala na to, že místopředseda představenstva společnosti, která Primu vlastní, řekl: My si ustavíme takový názor a postoj k uprchlíkům a ten budeme všichni respektovat. „A Jitka Obzinová k tomu dodává, je třeba respektovat to, co vám řekne editor vysílání. A pokud ho nechcete respektovat, tak tady nemusíte pracovat,“ uvedla Drtinová.

Podle Neffa je ale něco takového naprosto běžná praxe. „Že médium má nějaký názor a jsou určité oblasti, kde názor musí být respektován těmi lidmi a pokud to odporuje jejich vlastním názorům, tak ať jdou do média, které má jiný názor. Ale toto se nestalo. Mě velmi znechutilo, že nějaký člověk z jejich redakčního kolektivu místo aby na té poradě vstal a řekl, já s tímto nesouhlasím, tohleto je špatný názor a pojďme všichni ostatní, kteří se na to díváte jako já, pojďme definovat jiný názor, tak tohle se nestalo. Tento člověk zcela podle natočil tu poradu na svůj magnetofon, utíkal s tím do Hlídacího psa a tam půl roku smolili jakousi analýzu za okolností, které neznám a tu zveřejnili s velikým humbukem a spousta lidí se toho chytila a udělali z toho úplně zbytečnou a dutou senzaci,“ řekl Neff.

Jednání Hlídacího psa je neférové

Podle Neffa Hlídací pes představuje jiný politický koncept, který se snaží vnutit Primě. „Pokládám to za naprosto podpásové, neférové jednání takzvané neziskové organizace, která je nějakým způsobem ideologicky formovaná a která vidí v Primě svého nepřítele, tak najme špeha,“ posteskl si Neff.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace