Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obzinová nařídila redaktorům TV Prima, jak mají mluvit o uprchlících. Dva se vzbouřili, zbytek sklapl podpatky. Jen Šebrle z toho zajímavě vybruslil, pomocí olympijské medaile. Čtěte

02.06.2016
Obzinová nařídila redaktorům TV Prima, jak mají mluvit o uprchlících. Dva se vzbouřili, zbytek sklapl podpatky. Jen Šebrle z toho zajímavě vybruslil, pomocí olympijské medaile. Čtěte

Foto: TV Prima

Popisek: Roman Šebrle se již zabydlel na obrazovce TV Prima.

Televize Prima má průšvih jak hrom, nařizovala prý moderátorům, jak mají mluvit o uprchlících. Nezávislý server HlidaciPes.org přinesl informaci, že FTV Prima na redakční poradě před časem vysvětlila svým novinářům, jakým způsobem referovat o uprchlících. A objektivně to prý zrovna nebylo. Dva redaktoři na protest odešli. Ostatní zůstali a doporučením se, zdá se, řídili.

Na záznamu z porady, který má server kdispozici, vystupuje místopředseda představenstva FTV Prima Holding Luboš Jetmar, který mluví o svých osobních obavách z islámu. Pokud sem přijdou uprchlíci, „budou mít tendenci prosazovat svojí pravdu, svoje vidění světa, svoje náboženství, svoje pravidla“, což je názor, který s ním divák Primy patrně sdílí. Jetmar se prý bojí o svou nyní devítiletou dceru, že bude muset za dvacet let nosit burku. Šéfredaktorka zpravodajství Jitka Obzinová pak své podřízené postavila před hotovou věc. Zaměstnavatel má podle ní jasný postoj k celé problematice a oni se jím budou řídit. „Vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ uvádí na nahrávce Obzinová. Nahrávka je k dispozici ZDE.

Jasný postoj

A jak podle serveru vypadá jasný postoj vedení? Sdělení mělo být proneseno v duchu: uprchlíky tu nechceme, představují hrozbu, obáváme se islamizace. Marné byly námitky některých redaktorů, že takové nařízení odporuje novinářskému kodexu. Ty byly podle serveru odmítnuty s tím, že objektivita a novinářský kodex se minimálně v několika následujících měsících řešit nebudou. Jeden z redaktorů skutečně podal výpověď a druhá redaktorka skončila v souvislosti s nařízením letos na jaře. 

Srozumitelně pro diváka

Prima k celé kauze vydala prohlášení. Podle něj se „jednalo o redakční poradu, jejímž cílem bylo nastavit pro diváka srozumitelný a konzistentní redakční přístup k tematice probíhající uprchlické otázky. Zpravodajství televize Prima bude i nadále informovat nezávisle o uprchlické krizi i jiných zásadních problémech naší společnosti.“ Jde opravdu o porušení novinářského kodexu, nebo mají média právo informovat se zřetelem na své zaměření? Po katolických médiích by patrně také nikdo nechtěl, aby souhlasně psala o interupcích… Problém samozřejmě je, pokud jsou novináři opravdu nuceni jednat proti svému morálnímu přesvědčení - jenže ani to nebyli. 

Co na to Šebrle?

Většina moderátorů zpráv na Primě navíc nejsou vystudovaní novináři. Třeba bývalý olympionik Roman Šebrle. Ten ovšem s politikou svého zaměstnavatele problém neměl a nemá. Podle svých facebookových statusů jeho názor schvaluje. Napsal to, co si myslí většina národa a asi těžko tvrdit, že mu byl tento názor někým vnucen. Píše, že „darem uprchlíci určitě nejsou“, a že má „v Itálii švagra, Itala, takže má vše z první ruky už pěkně dlouho. Proto je to pro mne o to smutnější“, komentuje zprávu o tom, že papež se uprchlíků zastává. I proto hrozilo, že se v mediální hate free smršti, která se na Primu snesla, stane cílem útoků. Jeho profil je veřejný a názory si na něm může přečíst každý - a že Roman nic nepromazal, mu rozhodně je ke cti.

Ztracená medaile

Ve stejný den, kdy se všude řešila kauza TV Prima, se na Romanově Facebooku objevila následující zpráva: „Pěkný den všem! Prosím o sdílení tohoto příspěvku. Asi jste slyšeli, co se mi ve středu stalo. Na chvíli jsem nechal bez dohledu zlatou olympijskou medaili z Atén v bílé krabičce. Věřím, že omylem ji někdo vzal. Teď možná neví, co s ní. Prosím o její vrácení buď přímo na golf v Msteticích, na Primě nebo na Dukle. Budu velmi rád a nálezce královsky odměním. Děkuji. Nepozorný Roman.“

Je samozřejmě velmi dobře možné, že jde o shodu náhod a že chudák Šebrle vážně někde ztratil olympijské zlato. Ale také je možné, že Roman prostě neustál představu, že by se do něj všichni sluníčkáři a pravdoláskaři natvrdo pustili a že by přišel o pozici zlatého chlapce. Za což ho obdivovat asi nebudeme, ale chápat ho můžeme. Třeba se ta ztracená medaile zas někde záhadně objeví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na '); 

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace